Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Zalety napisania testamentu – Jak zabezpieczyć swoją rodzinę i biznes?

Pisanie testamentu – Dlaczego warto napisać go już w młodym wieku? Jakie zalety może to przynieść? Dlaczego jest to takie ważne?


Dzisiaj odpowiem na pytanie, dlaczego napisałem testament w wieku 30 lat.

Dla mnie i mojej rodziny jest ważne, żeby pewne rzeczy były zabezpieczone. W momencie, kiedy ustalałem razem z moją żoną testament, dlatego, że zarówno ja i moja żona pisaliśmy i ustalaliśmy pewne rzeczy, jak powinno to wyglądać i jak byśmy chcieli, żeby pewne rzeczy ewentualnie wyglądały po naszej śmierci. Wtedy przyszedł do nas nasz znajomy i powiedział: W ogóle nie rozmawiajcie na takie tematy, czy wyście oszaleli, jesteście młodzi, czy Wy coś planujecie, czy ja o czymś nie wiem, o co w ogóle chodzi, przecież to jest szalony pomysł, żeby w ogóle na ten temat rozmawiać, nawet moi rodzice tego nie mają, ja nawet o tym nie myślę, jak możecie w ogóle to robić i o tym myśleć, dlaczego testament w ogóle, dlaczego Wy o takich rzeczach w ogóle rozmyślacie.

Ja myślę, że tak jest z wieloma rzeczami w naszym życiu, że do większości rzeczy uważamy, że jeszcze mamy czas, że nic nie ma szans się wydarzyć. Jest nawet takie powiedzenie “Mądry Polak po szkodzie”. Ale dla mnie jest właśnie ważne, żeby zabezpieczyć się na różne okoliczności, różne mogą być w życiu sytuacje.

Wolałbym sam decydować o tym nie tylko z tym, co się ma zadziać z moimi rzeczami, z biznesami, z udziałami itd, ale też różne inne rzeczy, np. dlaczego warto coś takiego zrobić i dlaczego polecam, żeby to zrobić nawet w bardzo młodym wieku. Przede wszystkim dlatego, żeby mieć kontrolę i żeby zabezpieczyć, ale nie tylko siebie, ale i np. żonę, męża, najbliższą rodzinę, rodziców, dzieci, to w zależności od tego, co chcecie. Przede wszystkim też, żeby wyrazić swoją wolę. Dlatego, że musicie wiedzieć, że nie wszystkie zapisy w testamencie, które są bardziej naszą wolą, nie do końca zawsze są wiążące. Czasem sąd może zdecydować inaczej, ale przynajmniej już wskazaliście, jak chcielibyście, żeby pewne rzeczy wyglądały, a część rzeczy jest takich, które możecie wskazać, że ma tak być i tak rzeczywiście będzie.

Powiedziałem o tym jednemu z moich wspólników, że właśnie piszę testament, on mówi: Stary, jaki temat, nie mówię, że nie masz tego robić, ale, kurde, grubo. A ja mówię: Wyobraź sobie, że rzeczywiście coś mi się stanie i kto zostanie Twoim wspólnikiem teraz? Bo ja mam udziały w tej spółce. I czy Ty chciałbyś, żeby Twoim wspólnikiem została moja żona, mój tata, moja mama, czy moja córka, która ma roczek, czy może żeby sąd zasądził, że jeszcze ktoś inny ma zostać tym wspólnikiem? On tak patrzy i mówi: Jak to w ogóle jest możliwe? Ja mówię: No tak, jak ja zniknę, to ktoś to dostanie. I jeżeli ja nie ustalę kto, to niekoniecznie to będzie ta osoba, która Ci się wydaje, że będzie albo ta, którą chcesz, żeby była.

Więc tutaj jest lekcja nr 1, że jeżeli w ogóle myślisz o tym, masz biznesy, to zastanów się nad takimi rzeczami.

Kolejna taka rzecz, to dlaczego w ogóle się zdecydowałem i co jest dla mnie ważne, to wyobraź sobie, że mam wypadek, jestem przez ileś lat w śpiączce, to mogę już przynajmniej swoją wolę wyrazić, czego ja oczekuję, czy ja chcę, żeby mnie podtrzymywać cały czas przy życiu, czy nie. Oczywiście to są już później kwestie prawne, emocjonalne, ktoś i tak może tego nie wykonać, ale Ty dajesz taką informację, jak Ty sobie to wyobrażasz.

Kolejna taka sytuacja, jeżeli masz dzieci, a ja mam dziecko, mam żonę, i co w momencie, kiedy ja i moja żona umieramy. Jedziemy samochodem, mamy wypadek, umieramy, koniec. Kto zaopiekuje się naszym dzieckiem? Myślę, że dla każdego rodzica jest ważne, żeby sam zdecydował o tym, kto ewentualnie powinien zaopiekować się jego dzieckiem. Nie wiem, który z rodziców chciałby tak normalnie świadomie oddać tą decyzję sądowi, który totalnie nic nie wie o Twojej rodzinie. O tym, jakie są zwyczaje, jak chcieliście wychować dziecko itd.

Więc tutaj dla każdego rodzica, myślę, że to jest taki punkt obowiązkowy nr 1, żeby od razu to zapisać i powiedzieć: Jeżeli nam się coś stanie, to ja chcę, żeby taka i taka osoba wychowywała to dziecko. Być może sąd i tak zasądzi inaczej, natomiast przynajmniej Wasza wola będzie wskazana i wszyscy będą wiedzieli, czego Wy chcieliście dla Waszego dziecka.

Zobaczcie, że ja jeszcze nawet nie poruszyłem tematu, w którym zazwyczaj się mówi o spadku: pieniądzach, nieruchomościach, samochodach, jakieś inne rzeczy. Mówię na razie o samych sprawach, które są bardziej związane z emocjami, ze zdrowiem. Udziały, to można powiedzieć, że jest majątek, ale dla mnie jest ważny też od strony moich wspólników, od kogo by musieli odkupić te udziały, albo z kim sie dogadać, dlatego, że sam dzisiaj nie wiem do końca, kto tak naprawdę dostałby te udziały, gdybym sam nie wskazał, jak to ma dokładnie wyglądać i jaka jest też moja wola w tym kierunku.

Oczywiście nigdzie się nie wybieram i mam nadzieję, że przez jeszcze wiele, wiele, wiele lat będzie niepotrzebne. Ale gdyby tak miało być, to lepiej, żeby już było to wszystko zapisane.

Myślę, że w kolejnym filmie opowiem o tym, w jaki sposób już tak bardziej od strony technicznej, jak metodologicznie podejść do tego, żeby taki testament stworzyć, na co dużo bardziej zwrócić uwagę.

Dzisiaj bardziej odpowiedziałem na pytanie, dlaczego w ogóle warto, o jakich sprawach mało kto myśli, a mam nadzieję, że po zobaczeniu tego filmu, parę klapek się otworzy i powiecie: Rzeczywiście warto, żebym ja wziął odpowiedzialność i już teraz zdecydował, co w razie czego miałoby się wydarzyć; czy moja rodzina jest odpowiednio zabezpieczona, czy ja mam wszystko odpowiednio zapisane i czy wszyscy wiedzą, co ja w takim momencie chciałbym, żeby się zadziało.

Taki temat może się wydawać smutny, może się wydawać trudny, ale myślę, że niezwykle potrzebny i ważny, żeby takie tematy poruszać, i żeby rzeczywiście zadbać o to. Dlatego, że bardzo często jest tak, że osoby, które dużo robią, dużo ogarniają, mówią: Kurde, jestem niezniszczalny. Jak coś trzeba, to załatwię, jak tylko gdzieś jest pożar, to ja go ugaszę. Ale kto go ugasić i kto tak naprawdę zadecyduje o tym w momencie, kiedy Ciebie zabraknie.

Także może trochę na smutno, ale myślę, że bardzo ważne i potrzebne. Chcę, żeby to do Was dotarło, że warto się nad tym tematem zastanowić i ten testament napisać, nawet jeżeli macie teraz 20, 30, 40 lat, nie czekać do starości. A jeżeli jesteście jeszcze starsi, to po prostu trzeba to zrobić. Nawet jeżeli wydaje Wam się, że nie macie nic do przekazania, ale jeżeli masz dzieci, to warto chociażby to napisać. Jeżeli masz jakieś rzeczy, które chcesz, żeby ktoś zrobił po Twojej śmierci, zapisz to i okaż swoją wolę.

Zostaw komentarz