Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Jak napisać testament?

Istotny temat dotyczący każdego z nas: Na co zwrócić uwagę przy pisaniu swojego testamentu? Kilka najważniejszych etapów, na których powinniśmy się skupić.


Ostatnio mówiłem o tym, dlaczego w wieku trzydziestu lat postanowiłem napisać testament. Dzisiaj mówię, jak go napisać i na co zwrócić uwagę.

Wcześniej rozmawiałem z kilkoma znajomymi na ten temat, to wszyscy mówią: Dobra, fajnie Marcin, już teraz wiemy, że warto. Mimo tego, że wydawał nam się temat bardzo, bardzo, bardzo odległy, to rzeczywiście wiemy, że że warto. Ale teraz powiedz nam jak Ty to dokładnie zrobiłeś, albo mówili: Kurde, muszę poczytać, jak to dokładnie zrobić. Więc wiem, że z jednej strony jest inspiracja, ale z drugiej jest ważne też, żeby wiedzieć, jak to dokładnie zrobić.

To jest trochę też taki problem szkoleń motywacyjnych, gdzie jest mało kompetencji. Że OK, jesteśmy napompowani. Ale teraz jak to zrobić? Gdy nie ma informacji, jak to zrobić, to jest problem. Dlatego ja postanowiłem teraz nagrać film o tym, w jaki sposób ja do tematu dokładnie podszedłem, co zrobiłem krok po kroku, na czym się skupiłem i jak taki testament napisać.

Oczywiście można skorzystać z porad adwokata, czy kancelarii, czy notariusza, poczytać, wziąć jakieś wzory z internetu. A dzisiaj Wam opowiem na czym ja się skupiłem. Mam kilka takich rzeczy, o których nie znalazłem informacji w internecie, na których warto by się było skupić. Więc dzisiaj też nimi się podzielę.

Na początku dobrze jest wiedzieć, jeżeli chcesz coś komuś przekazać, to wiedzieć, jaki jest tak naprawdę stan faktyczny. Co Ty dzisiaj masz. Nie tylko w finansach, ale od tego zacznijmy.

Pierwsze co rachunki bankowe, popatrz w jakich bankach, skąd ktoś kto po tobie miałby rzeczywiście coś ogarnąć ma wiedzieć, w jakich bankach Ty masz konta.

Kolejna rzecz, ile masz rachunków. Kolejna rzecz to są karty kredytowe i przechodząc płynnie już do zobowiązań, to wszystkie kredyty, pożyczki, chwilówki. Ale również te prywatne. Również można napisać o czymś takim u osób, z którymi nie masz jakiejś umowy, albo u osób, gdzie coś jest dogadane “na gębę”.

Jeżeli masz np. pożyczone umową pożyczki z jakiejś spółki z o.o., która nawet jest Twoja, ale po śmierci już nie będzie Twoja. Więc być może też trzeba jasno napisać, żeby ktoś się później tam nie zdziwił, że sprzedał spółkę, a ta spółka o wiele więcej będzie chciała odzyskać od Ciebie pieniędzy, właściwie nie od Ciebie, tylko od osób, które po Tobie przejmą majątek, bo po prostu ta spółka pożyczyła pieniądze właśnie Tobie.

Ja mam taką sytuację, że jedna z moich spółek pożyczyła mi umową cywilno-prawną pieniądze.

Gdyby dzisiaj coś mi się stało, to moi spadkobiercy musieliby te pieniądze oddać do tej spółki. OK, oni byliby też właścicielami tej spółki, ale gdyby wcześniej postanowili sprzedać tą spółkę, to musieliby jakiejś innej osobie, która jest teraz właścicielem tej spółki, oddać te pieniądze. Więc przechodząc dalej, wszystkie zobowiązania, wszystko o czym tylko wiecie.

Czym jeszcze są zobowiązania? Wszystkie sprawy sądowe, które toczą się przeciwko Wam i które Wy przeciwko komuś toczycie.

Wracając do majątku to jest to, jeżeli ktoś Wam ma oddać jakiś majątek, jakieś pieniądze, jeżeli ktoś ma pewne zobowiązania wobec Was, wszystkie te rzeczy warto napisać. Dlatego też warto odświeżyć ten testament, powiedzmy, co roku, żeby tam napisać aktualne rzeczy jakie są.

Kolejny tematy, to są ubezpieczenia, różnego rodzaju polisy. Więc macie ubezpieczenia, żeby też ktoś wiedział skąd ewentualnie można się ubiegać o jakieś pieniądze, jeżeli to jest ubezpieczenie na życie. Ale jeżeli macie jakieś inne ubezpieczenie, to żeby też po roku automatycznie się to nie przedłużało, tylko żeby było wiadomo, co z tym zrobić, albo żeby po prostu nie było oszukania i nie było problemu. Bo kolejna rzecz, to jak już mówimy o rachunkach bankowych i o majątku, to samochody i nieruchomości – najczęściej te rzeczy ubezpieczamy.

Więc jeżeli ktoś to dostanie w spadku, to też dobrze, żeby wiedział, że to jest ubezpieczone, jeżeli jest. I później kontynuował to, albo rozwiązał te umowy i zmienił, ale już wiedział dokładnie, gdzie jest takie ubezpieczenie. To jest kolejny temat.

Teraz jeżeli chodzi o cały majątek, który mamy, spisujemy sobie plus wszystkie nasze zobowiązania, żeby wszyscy byli świadomi tego, jakie rzeczywiście te zobowiązania są.

Kolejne tematy, to są stricte zdrowotne. Co zrobić w momencie, kiedy będziecie chorzy? Wtedy nie wchodzi jeszcze w życie testament. Natomiast Waszą wolę można zawrzeć tak, żeby było wiadomo co robić.

Kolejny temat, to kto miałby się zaopiekować Waszym dzieckiem, jeżeli oboje rodziców by zmarło. Kolejny temat jest taki, żeby zobaczyć kiedy Wasze dziecko powinno dostać jaką część majątku. Czy zgadzacie się na dyspozycję tego majątku, czy sprzedaż. To nie jest tak, że te osoby nie będą mogły z tym nic zrobić, ale będzie okazana Wasza wola.

Ja np. chcę zapisać tak, żeby moja córka nie dostała ewentualnie całej kasy w wieku 18 lat, bo myślę, że, gdybym ja dostał tyle pieniędzy w wieku 18 lat, to nie byłoby to dla mnie dobre. W danym momencie bym się pewnie bardzo z tego cieszył, natomiast myślę, że dzisiaj byłbym w trochę innym miejscu. Dlatego też sobie rozdzieliłem, że część na 18kę, część na 25 urodziny, a resztę na 30kę. Myślę, że koło 30ki człowiek już trochę inaczej myśli niż w wieku 18 lat.

Oczywiście nie ujmując nic tym osobom, bo ja w wieku 18 lat też wierzyłem, że jestem najmądrzejszy na świecie, więc wiem jak to jest. Wszyscy, którzy mnie słuchają teraz w wieku 18, czy 20, 23 lat, to oczywiście tak, macie rację. Ale dla osób starszych, to wiecie o czym mówię.

Wracając do testamentu, to różne scenariusze. My z żoną też tak zrobiliśmy, że OK, co w momencie, kiedy mi się coś stanie, co w momencie, kiedy żonie miałoby się coś stać, co w momencie, kiedy oboje. Wszystkie te scenariusze mamy rozpisane, co ma się stać z majątkiem w każdej z tych sytuacji.

Więc jest to rozpisanie majątku wszystkich zobowiązań, polisy, ubezpieczenia, wszystkie tematy zdrowotne. Ja jeszcze wyraziłem wolę, że chcę, żeby zarządy zostały, że jeżeli ktoś miałby odsprzedawać udziały, to żeby w pierwszej kolejności te udziały kupili obecni udziałowcy – to zresztą też mam zawarte w umowach spółek. Także jest taka możliwość, że obecni udziałowcy mają pierwszeństwo. Wszystkie takie rzeczy sobie porozpisywałem. Po prostu wszystkie rzeczy, które mam, też rozpisałem, kto powinien pewne rzeczy dostać. Dla mnie szczególnie ważne, kto ma się zaopiekować później moim dzieckiem.

Wiem, że sąd może to jeszcze zmienić, uchylić, ale będzie tam jasno wyrażona moja wola. Także w ten sposób podszedłem do tematu testamentu.

Zostaw komentarz