Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Pozew zbiorowy w sprawach frankowych. Dowiedz się, co sądzą o nich radcy prawni!

Pozew zbiorowy w sprawach frankowych. Ta wiadomość będzie dla Ciebie szokiem, ale dowiesz się, dlaczego go nie polecamy! Sprawdź!

Witam Cię w serii filmów pod tytułem: “Aspekty prawne w życiu prywatnym i biznesie”. Do serii o prawie zaprosiłem moje wspólniczki i współpracowników z kancelarii prawnej, w której to pomagamy przedsiębiorcom i osobom prywatnym.

http://www.youtube.com/watch?v=9FVFSKhAnVg

Witaj! Nazywam się Marcin Kokoszka. Jestem seryjnym przedsiębiorcą i na tym kanale dzielę się swoją wiedzą z zakresu budowania biznesu, sprzedaży i marketingu.

SUBSKRYBUJ: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka

Jeżeli wolisz wersję do osłuchania zapraszam na mój podcast.

Dzień dobry. Nazywam się Monika Świderska i jestem radcą prawnym w kancelarii prawnej eMediator Legal Bratek Kokoszka Świderska z siedzibą w Gliwicach.

W dzisiejszym materiale chciałabym Państwu przedstawić problematykę tak zwanych pozwów zbiorowych.

Pozwy zbiorowe w sprawach frankowych. Czy to się opłaca?

Osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na postępowanie sądowe, coraz częściej zadają sobie pytanie, czy iść ze swoją sprawą do sądu. Motywuje ich przede wszystkim dalszy wzrost kursu franka szwajcarskiego. Coraz częściej w mediach, jak i też ogólnie wśród prawników tendencja jest do wygrywania spraw frankowych i unieważniania tych umów.

Znów rodzi się pytanie, jak wszcząć to postępowanie i czy być może tańsze, szybsze byłoby postępowanie grupowe.

Obowiązującym naszym porządku prawnym mamy możliwość wszczęcia postępowania grupowego również w sprawach frankowych. Ilość spraw, która trafia do sądów, spraw indywidualnych jest bardzo duża. Na jednego sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie w Wydziale Frankowym trafia nawet 500 spraw, co wpływa na długość postępowania. Banki coraz częściej zaczynają pozywać kredytobiorców, którzy mają unieważnioną umowę lub też, którzy już dawno temu wszczęli postępowanie sądowe. Pozywają ich o tak zwane bezumowne korzystanie z kapitału i odsetki z tym związane. Wpływa to na bieg całego postępowania i wyznaczanie terminów rozpraw.

Czy pozew zbiorowy może być w sprawach frankowych, bo jednak wszystkie umowy są mniej więcej takie same?

Oczywiście mówimy o konkretnym banku, w danym, w którym została zawarta umowa. Dlaczego nie możemy tego rozwiązać raz, a grupowo? Postępowanie grupowe, które jest owszem możliwe w naszym porządku prawnym, jest bardzo sformalizowane. Mimo tego, że ostatnio była nowelizacja nadal te wymogi formalne pozew zbiorowy musi spełniać.

Przede wszystkim osoby, które chcą wejść w tzw. postępowanie grupowe, muszą złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na objęcie postępowaniem grupowym. Te osoby muszą spośród siebie wyznaczyć reprezentanta grupy. W przypadku dużej ilości osób może być tutaj trudno uzyskanie jakiegoś kompromisu. Takim reprezentantem grupy może być albo członek tych wszystkich osób, które chcą wszcząć postępowanie grupowe lub też miejski rzecznik praw konsumenta, o ile wyrazi na to zgodę.

W momencie, kiedy już mamy wybrany taką osobę reprezentującą grupę. Mamy złożone wszystkie oświadczenia pozew może trafić do sądu. Sąd, który dostaje taki pozew, bada go pod względem, czy jest możliwość w ogóle wszczęcia postępowania grupowego w danej sprawie.

Jeżeli stwierdzi, że owszem jest możliwe wszczęcia postępowania grupowego, wydaje zarządzenie o ogłoszeniu postępowania grupowego. Zakreśla czas, w którym inne osoby, które nie są zrzeszone na razie w grupie, mogą się dołączyć do tego postępowania. Jeżeli minie ten czas, w którym osoby, które chcą się dopisać, się dopiszą, wtedy to też znowu sąd pochyla się nad takim pozwem. Bada czy członkowie, którzy są zrzeszeni w tej grupie i którzy dołączyli, rzeczywiście mogą być objęci postępowaniem grupowym, czy spełniają przesłanki tutaj przesłanki ustawowe.

Jeżeli stwierdzi, że rzeczywiście wszyscy członkowie mogą być objęci postępowaniem grupowym, wtedy wydaje postanowienie o utworzeniu grupy. Na tym etapie już żaden członek, który chce się dopisać do procesu, nie może tego zrobić, a osoby, które już są w tym procesie, nie mogą z niego wyjść. To jest już sprawa zamknięta. Sąd zaczyna procedować na tym etapie nad pozwem pod względem merytorycznym. W sądach mamy kilka spraw, które są właśnie objęte postępowaniem grupowym.

Nasza kancelaria uważa, że w sprawach frankowych takie pozwy nie mają sensu i racji bytu.

Dlaczego? Wracając tutaj do tego, o czym zaczęłam już mówić, czyli w sprawach frankowych już kilka spraw jest w postępowaniu grupowym. Trwają one bardzo długo. Jest postępowanie grupowe, które trwa już 6 lat i tak naprawdę końca nie widać. O orzeczeniu w pierwszej instancji nawet nie mówię.

Co to może wpłynąć na to, że te postępowania tak wloką się latami? Sędzia, który dostaje takie postępowanie, w którym jest np. 200-300, a nawet parę tysięcy osób to jest dla niego jedna sprawa. Niezależnie od tego, ile osób przyłączyło się do tego postępowania grupowego, mając tutaj na uwadze ilość materiałów, która jest w aktach zgromadzona, a także to ile trzeba członków takiej grupy przesłuchać, czy ile trzeba wydać postanowień dowodowych.

Sędziowie po prostu odkładają to na boczny tor i zajmują się innymi sprawami. To, że trafiło do niego postępowanie grupowe, nie powoduje, że jest on wyjęty z rozpoznawania innych spraw. Wręcz przeciwnie. Trafiają do niego normalne sprawy nawet czasami po prostu dłuższe i bardziej skomplikowane, na których też musi po prostu się pochylić. Sędzia odkłada, tak jak już wspomniałam to na boczny tor. Ktoś może nie odebrać poczty, ktoś może nie przyjechać na wyznaczony termin rozprawy. Może się zdarzyć tak, że np. jeden z kredytobiorców zmarł. Wtedy postępowanie grupowe się zawiesza. Tak jak już wspomniałam, to jest jedno postępowanie mimo tego, że jest wiele osób w tym postępowaniu, że tak powiem włączonych. Całe postępowanie  zawiesza się do czasu rozwikłania tak naprawdę jednego postępowania spadkowego.

To przede wszystkim wpływa na czas trwania tych postępowań sądowych.

Faktem jest to, że postępowania grupowe mogą, ale oczywiście nie muszą być tańsze niż normalne postępowania indywidualne, ponieważ tutaj zazwyczaj jest tak, że koszt prowadzenia sprawy przez kancelarię jest dzielone na liczbę członków osób przystępujących do postępowania grupowego. Oczywiście nie zawsze się tak dzieje.

Natomiast może być to kuszące dla osób, które rozważają wszczęcie postępowania sądowego. Zwracam tutaj uwagę na to, że w przypadku takiego pozwu zbiorowego wyrok, który po wielu latach może zapaść, będzie  stwierdzał jedynie tyle, że umowa jest nieważna i że członkom grupy przysługuje roszczenie pieniężne.

Natomiast taki wyrok nigdy nie będzie miał rozstrzygnięcia w zakresie należności, która przysługuje danemu kredytobiorcy. Trzeba liczyć się z tym, że nawet jeżeli wygramy pozew zbiorowy, to w sprawie indywidualnej będziemy znowu musieli wytoczyć postępowanie sądowe o właśnie te nienależne świadczenie, które to w przypadku unieważnienia umowy kredytu kredytobiorcom się należy.

Trzeba rozważyć, czy rzeczywiście takie postępowanie jest tańsze, czy też nie. Jeśli chodzi o dopuszczalność pozwów zbiorowych, to one są dopuszczalne w sprawach, w których to zgodzą się na takie postępowanie grupowe co najmniej 10 osób. To jest jeden z wymogów postępowania grupowego.

Drugi wymóg to jest taki, że podstawa faktyczna musi być dla wszystkich członków tej grupy jednakowa lub też taka sama. W przypadku takiego samego, czy też jednakowego stanu faktycznego trzeba jednego rodzaju dla wszystkich osób sformułować roszczenie.

Jest to odpowiedź na to, że nie możemy w pozwie zbiorowym dochodzić indywidualnie roszczeń pieniężnych na rzecz danej osoby. Każdy wziął inny kredyt, każda wysokość kredytu jest inna dla każdego i każdy ma też inne roszczenia pieniężne.

W pozwie zbiorowym nie można formułować roszczeń pieniężnych.

Jedyne co można w zasadzie w sprawach frankowych sformułować to ustalenie nieważności umowy. Ewentualnie uznanie klauzul niedozwolonych za bezskutecznych wobec właśnie tutaj członków grupy.

Kolejną rzeczą, którą tutaj w pozwach zbiorowych można uzyskać to jest właśnie przerwanie biegu terminu przedawnienia dla roszczeń pieniężnych. Na chwilę obecną orzecznictwo sformułowane jest w ten sposób, że z chwilą unieważnienia umowy kredytu zaczyna bieg terminu przedawnienia do roszczeń pieniężnych zarówno banku, jak i też kredytobiorców. Wszczynając kolejne postępowanie, jeżeli chcemy się, odzyskać swoją należność wobec banku to jest właśnie wszczęcie nowego procesu i mamy tutaj gwarancję, że ten termin przedawnienia został zastopowany.

Pozew zbiorowy. Dlaczego nie polecamy?

Krótkie podsumowanie: w ocenie i to nie tylko mojej, ale też wielu prawników pozwy zbiorowe fantastyczne rozwiązanie. Fajnie, że tutaj ustawodawca trochę odformalizował je i troszeczkę dostosował do realiów polskiego ustawodawstwa możliwość wszczęcia postępowania grupowych.

Natomiast jeszcze przed nami trochę drogi, aby te postępowania również w sprawach frankowych też się opłacały. Fajne tak jak mówię rozwiązanie, natomiast nie w tych sprawach. Czekamy na dalsze zmiany.

Być może ustawodawca będzie chciał rozwikłać sprawę pozwów frankowych i też będzie chciał uskutecznić te całe postępowanie. Może kiedyś doczekamy się kolejnych nowelizacji i procedowanie spraw frankowych będzie dużo szybsze.

My w naszej kancelarii nie prowadzimy postępowań grupowych. Prowadzimy tylko i wyłącznie postępowania indywidualne z racji tego, że na tym etapie te pozwy zbiorowe nie mają racji bytu.

Pozew zbiorowy w sprawach frankowych. Szukasz pomocy?

Jeżeli państwo chcą zapoznać się z ofertą tutaj Kancelarii zachęcam do kontaktu. Zachęcam do odwiedzania strony internetowej Kancelarii i śledzenia tam naszych wpisów dotyczących spraw frankowych. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://emediatorlegal.pl/ 

Te i inne kwestie poruszam w moim autorskim 12 tygodniowy Programie Rozwoju Twojej Firmy. Zobacz agendę szkolenia tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Potrzebujesz motywacji do działania? Zapraszam Cię do mojej grupy mastermindowej: https://marcinkokoszka.com/sklep-mastermind/

Potrzebujesz indywidualnego podejścia? Sprawdź moją ofertę doradztwa biznesowego: https://marcinkokoszka.com/sklep-doradztwo/

Informacje o moich szkoleniach znajdziesz tutaj: https://marcinkokoszka.com/sklep-szkolenia/

Zapraszam!

Zostaw komentarz