Spółka z o. o. komandytowa: Na jakiej zasadzie działa? Jak wyglądają udziały członków tej spółki? Jak ją założyć? Czy jest droga w prowadzeniu? Dlaczego jest uważana za najbezpieczniejszą?
Dzisiaj przybliżę Wam temat spółki z o.o. komandytowej. To już kolejny raz, gdzie będę mówił na temat formy prowadzenia działalności.
Najpierw była zapowiedź całego cyklu filmów na ten temat. W kolejnym filmie mówiłem na temat działalności jednoosobowych, później na temat spółek z o.o. Następnie na temat spółki cywilnej, której absolutnie nie polecam. Później była spółka komandytowa, a dzisiaj połączymy sobie dwie spółki: spółkę z o.o., o której już rozmawialiśmy i spółkę komandytową.
Małe przypomnienie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=4q0tXJblqFI&list=PLGOsnRS4eR-BMwoNKJ9T4VThlOClwMo_y&index=2
Otóż kochani, jest możliwość stworzenia spółki komandytowej, w której wspólnikiem jest spółka z o.o.! Ta wiadomość pewnie jest dla Was szokiem!
Wszystkie podstawy, które musisz wiedzieć!
Poprzednim razem mówiłem na temat spółki komandytowej, w której jest komplementariusz i komandytariusz. Komplementariusz, który odpowiada za wszystko w tym biznesie, a komandytariusz, który może mieć większość udziału w zysku. Może być sytuacja, w której spółka z o.o. stanie się komplementariuszem, który za wszystko odpowiada.
Jak pamiętacie z filmu na temat spółki z o.o., sama spółka nie odpowiada za nic, tylko zarząd. To zarząd może ogłosić upadłość w momencie, kiedy dowie się o tym, że jest niewypłacalny.
Poznaj alternatywę!
Spółka z o.o. jest udziałowcem jako komplementariusz w spółce komandytowej. Wyobraź sobie, że spółka komandytowa będzie miała problemy finansowe, w której spółka z o.o. może mieć przykładowo 1% udziałów. Większość, bo 99% udziału w zysku może mieć ktoś inny, natomiast nie odpowiada za to, co dzieje się w tej spółce. Spółka z o.o. odpowiada za to mimo, że ma 1% udziału w zysku.
Jeżeli takie problemy zaczynają się pojawiać w tej spółce, powinna zostać rozwiązana i zgłoszona upadłość. Kto wtedy za to odpowiada? Odpowiada za to spółka z o.o. i zarząd tej spółki. W momencie, kiedy dowie się o tym, że coś tam jest nie tak, ma 30 dni na to, żeby ogłosić upadłość. Wtedy nikt nie odpowiada za problemy spółki z o.o. – komandytowej.
Ważne, że jeżeli komplementariuszem w spółce komandytowej jest spółka z o.o., to w nazwie zawsze mamy nazwę spółki z o.o. plus spółka komandytowa. Mówiłem o tym w poprzednim odcinku, że w nazwie spółki jest napisane to, kto jest komplementariuszem. W tym przypadku komplementariuszem będzie spółka z o. o.
Spółka z o. o. komandytowa: Bezpieczeństwo – kluczową zaletą
Na początku być może warto ruszyć od działalności jednoosobowej. Może sama spółka z o.o. wystarczy, która już jest bezpieczna. Natomiast, jeżeli ktoś potrzebuje się zabezpieczyć jeszcze bardziej, wtedy spółka z o.o. – komandytowa.
Spółka z o. o. komandytowa – za co ją kochamy?
W spółce komandytowej, prowadzimy pełną księgowość tak samo, jak w spółce z o.o. Można założyć ją u notariusza. Można też założyć elektronicznie i wtedy koszty prowadzenia takiego biznesu na pewno są wyższe niż w spółce cywilnej. Tak, jak mówiłem – bezpieczeństwo kosztuje. Spółka z o.o. spółka komandytowa jest najbezpieczniejszą opcją, ale na pewno też w prowadzeniu i w zakładaniu będzie najdroższa.
Przypominam raz jeszcze filmy na temat spółki z o.o. i spółki komandytowej, o których już wspominałem.
Przewodnik o spółkach dla początkujących
Jeżeli potrzebujecie doradztwa, to nasza kancelaria eMediator Legal również świadczy takie usługi. Być może nie dla każdego, kto zaczyna spółka z o.o., spółka komandytowa jest potrzebna. Najpierw musiałby założyć spółkę z o.o., później komandytową, dwa razy opłacać wszystkie prowizje, księgowość na bieżąco, wszystkie koszty z tym związane.
Może chcesz skorzystać z konsultacji z radcą prawnym? W swoim zakresie mamy usługi dwóch radców prawnych:
Justyny Bratek https://marcinkokoszka.com/produkt/r-p/
Moniki Świderskiej https://marcinkokoszka.com/produkt/konsultacja-z-radca-prawnym-monika-swiderska/
Dobrze jest wykorzystać coś, co już prowadzimy. Jeżeli już mamy spółkę z o.o., to można po prostu dołożyć kolejną działalność. Jeśli jest taka potrzeba, może to być dobrym rozwiązaniem. Wtedy dla biznesu jak i dla Was nie ma żadnego zagrożenia. Uważam, że śmiało mogę Wam polecić takie rozwiązanie.
Możesz skorzystać także z mojego doradztwa w tym zakresie: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/
Zastanawiasz się nad doradztwem? Kup moje książki i zobacz, co Ci mogę przekazać: https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/
lub: https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-rozwin-swoja-firme-wskazowki-seryjnego-przedsiebiorcy/
Zapraszam!