Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Jak wyjść z długów w 2020 roku?

W dzisiejszym odcinku porozmawiamy o tym, jak wyjść z długów w 2020 roku.


Jeszcze nigdy w historii nie było tak prosto wyjść z długów, jak w czasach, w których żyjemy teraz. Nigdy nie było tyle możliwości, tyle polubownych rozwiązań i tyle rozwiązań systemowych, które nam dał ustawodawca. Nigdy też nie było możliwości, żeby poukładać schematy związane z budowaniem biznesu, ale też w życiu prywatnym, żeby wszystko poukładać, zarabiać pieniądze i spłacać swoje zobowiązania lub wychodzić z nich w inny sposób. Ale zanim powiem, jak to wygląda dzisiaj i jakie mamy możliwości, chciałbym Wam pokazać, jak to wyglądało historycznie.

Jestem po lekturze, która nazywa się “Dług”, ma prawie 600 stron i podtytuł “Pierwsze 5 tysięcy lat”. Obala sporo mitów i opowiada o tym, jak to przez ostatnie 5 tysięcy lat było z tymi długami.

Jeżeli ktoś, kto ma dzisiaj długi, słyszał moje pierwsze słowa tutaj, to mówi: ta, pewnie, Kokoszka, fajnie się mówi. Łatwo jest wyjść długów? To nie prawda, jest ciężko, jest przerąbane, to siada na psychikę, to odbija się na rodzinach i jestem tego świadomy. – Miałem ponad milion złotych długu. Wiem o tym, że to jest ciężki moment. Sam prowadzę firmę oddłużeniową, prowadzę kancelarię prawną, która wspiera firmę oddłużeniową w wychodzeniu z długów ludzi. Ludzie mają kredyty frankowe, mają różnego rodzaju zadłużenia, trudne sytuacje życiowe i mówią: jak śmiesz w ogóle mówić, że to jest łatwe i proste?!

Specjalnie o tym mówię, żeby porównać do tego, co było kiedyś. Kiedyś, jak brałeś długi, zobowiązanie, to w zastaw dawałeś swoje życie. Patrząc na ostatnie 5000 lat, można powiedzieć, że jeszcze nie aż tak dawno ludzie szli do niewoli, jak nie spłacili swoich długów. Mało tego, jeżeli nie spłacili swoich długów, mogli iść ze swoją rodziną w niewolę, bo kto miał ją utrzymać. Dla rodziny właściwie, jakkolwiek to brzmi, było to lepsze rozwiązanie.

Jeżeli tak nie było, to były też sytuacje, jeśli ktoś uznał to za lepsze rozwiązanie, aby ta osoba była wolna i odpracowywała, wtedy dzieci tej osoby szły w niewolę. Tak to funkcjonowało.

Wiem, że to jest skrajny przykład, ale jeżeli tak na to popatrzymy, to dzisiejsze rozwiązania, które mamy, naprawdę są dobre i jesteśmy w stanie w sposób ucywilizowany wyjść z długów i jest możliwość działania polubownie. To jest pierwsza rzecz, o której chcę powiedzieć – nigdy nie było tylu możliwości działań polubownych. Jeszcze nigdy w historii nie było zarówno tylu narzędzi, ale też instytucje finansowe nie były tak ugodowo nastawione na podpisywanie ugód. Banki, nie wiem, czy to z dobrego serca, czy dlatego, że coraz bardziej przegrywając w sądach, ale są nastawione na to, żeby ugodowo podchodzić do tematu. Różnego rodzaju instytucje finansowe, ale nie tylko, bo przecież mamy zobowiązania i zadłużenia u operatorów komórkowych, wodociągi, elektrownie, w fakturach, faktoring, leasing itd, wszędzie tam mamy zobowiązania. Jak spojrzycie, jak struktura banku, czy większych instytucji finansowych wyglądała kilkanaście lat temu, a jak wygląda dzisiaj – kiedyś nie było czegoś takiego jak dział restrukturyzacji. Dzisiaj, to jest norma, to jest standard. W ryzyku kredytowym jest to wszystko wpisane, że część kredytów trzeba będzie zrestrukturyzować, część osób ogłosi upadłość konsumencką, więc od strony mentalnej też jest łatwiej. Przede wszystkim są też wyspecjalizowane instytucje takie jak małe firmy, ale nie tylko. Przecież jest więcej takich firm, jak moja. Są fundacje, które w tym temacie też wspierają i jak jest więcej narzędzi do tego, żeby wychodzić z długów. Kilka danych, bo to jest bardzo ważne i też widzę, że świadomość ludzi rośnie. To, że oglądasz ten materiał, to jest sygnał że podchodzisz odpowiedzialnie do tego tematu, chcesz się dowiedzieć, jak można z tego wyjść. Myślę, że właśnie takie osoby są szanowane przez instytucje finansowe, bo nie uciekają od problemu, tylko edukują się, wychodzą z inicjatywą, chcą rzeczywiście wyjść z zobowiązań, z problemów które mają.

W zeszłym roku prawie 8 tysięcy upadłości konsumenckich. Nigdy w historii Polski nie było takiej sytuacji, żeby albo 8 tysięcy upadłości przeprowadzonych. Na tapecie mamy nowelizację ustawy o upadłości konsumenckiej, która będzie rewolucją. To nie będzie tak, że to zwiększy się. To się pomnoży ilość tych upadłości, które będzie można przeprowadzić. Jak popatrzymy, jak to wygląda w reszcie Europy, no to dosłownie tam w dziesiątkach tysięcy lub setkach tysięcy upadłości rocznie jest przeprowadzanych. Polska będzie szła w tym kierunku. Restrukturyzacje sądowe dla przedsiębiorców, cztery rodzaje restrukturyzacji sądowych. O tym pojawią się materiały, zresztą o upadłości konsumenckiej tak samo pojawią się tutaj materiały na tym kanale, cały długi materiał mamy już przygotowany.

Jak widzimy, ile do kancelarii zgłasza się firm, to już kancelaria mi przygotowuje dwa fajne takie materiały. To będzie rozbite na dwa odcinki osobne, żeby to było zjadliwe, żeby to było fajnie podane tutaj. Przygotujemy też o restrukturyzacji sądowej dla przedsiębiorców. W Polsce mamy ponad 2 miliony osób, które mają problemy ze spłatą zobowiązań. Ponad 2 miliony osób mają już niezapłacone przynajmniej dwie raty. Więc jeżeli teraz tego słuchasz to mówisz: what? Nie wiedziałem. Bardzo często jest tak, że nie wiedziałem, myślałem, że to jest mój problem i że jestem jakiś tam X i ludzie sobie kręcą jakieś filmy negatywne, a jest to rzeczywiście wyzwanie. Prawo jest dość przejrzyste w tym temacie. Nawet ostatnie ustawy, które mówią o zwracaniu prowizji.

Kiedyś prowadziłem franczyzę skoku i pamiętam, jak jedna z ofert kredytów, które tam były, nazywała się Oferta 0%. Czyli nie miałeś w ogóle oprocentowania tej pożyczki wtedy, czy kredytu. Ale miałeś prowizję w takiej wysokości, na ile miesięcy zawierałeś umowę. Czyli, jeżeli brałeś na 60 miesięcy, a to był najdłuższy możliwy czas i prawie wszyscy brali 60 miesięcy, to Twoja prowizja to było 60% tego kredytu. Z każdych 10 tysięcy złotych 6 tysięcy złotych to była prowizja. To już oczywiście było na tyle dawno i wszystkie te kredyty są spłacone albo wypowiedziane. Ale jeżeli sobie porównacie to do sytuacji, która jest teraz, że wcześniej skonsolidowane kredyty, spłacone, zamknięte kredyty trzeba oddać prowizję takiej osobie i prowadzimy takie sprawy i widzimy, że to bywa po kilkanaście a u przedsiębiorców co jakichś większych kredytach to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To też są pieniądze na spłatę różnych innych zobowiązań. Jest dość jasne prawo możliwości w miarę łatwo, jeżeli już ktoś się na tym zna, jesteśmy w stanie przeanalizować umowy, zobaczyć z których ubezpieczeń jesteście w stanie zrezygnować. Ja mówię to z mojej strony, bo tym się zajmuję, widzę czym się zajmujemy w firmach, natomiast Wy to przełóżcie sobie na swoje możliwości, na to co Wy możecie zrobić z tymi swoimi zobowiązaniami lub co taka firma jak moja może zrobić z Waszymi zobowiązaniami.

Kolejna ważna informacja, jak popatrzycie sobie na statystyki i średnią taką jak osoby, które wychodzą z oddłużeń, to jest średnio 11 spraw. Chcę się skupić w tym filmie na podaniu kilku danych, kilku informacji, ale też jeżeli chodzi o takie mentalne podejście, bo to z czym najczęściej się spotykam i co jest największym oporem z wychodzenia w wychodzeniu z długów to są takie Wasze opory mentalne. To jest to, że myślicie sobie: jaki jestem zły, jak ja panikuję. Ile jest rzeczy, które mogłem zrobić lepiej i dlaczego mnie to spotkało. Z tym się już nie da nic zrobić, bo mam sześć zobowiązań i przychodzi mi właśnie pani i mówi Mam 6 zobowiązań. Marcin, czy z tym się da coś zrobić? Ja mówię: u nas średnio, to jest 11 zobowiązań u jednej osoby. Ona mówi: o jej, serio? To z tym chyba dacie radę? No damy radę. I w ogóle inaczej, przyszła z opuszczoną głową, wychodzi z klatą do przodu. No i zupełnie inne myślenie. Jak ktoś teraz słuchając tego mówi: a ja mam 18, to przecież aż tak dużo nie odbiegasz od tej średniej. Jakoś ta średnia powstała, te 11. Część osób ma 18, część ma 3 i tam się robi średnia. Więc to jest coś, czym można się zająć i co możecie zrobić.

To też nie jest tak, że jakoś macie nie wiadomo jak bardziej przerąbane niż inni. Ja wiem, że każdy przychodzi i mówi: Marcin, moja sytuacja specyficzna. To tak jak prowadzę szkolenie “Rozwiń swoją firmę” i za każdym razem ludzie mi mówią: moja firma jest specyficzna. A później robimy schematy, wszyscy kiwają głową w tym samym momencie. I tak samo jest tutaj. Każdy przychodzi i mówi: moja sytuacja jest wyjątkowa. Ja wiem, że dla każdego z Was indywidualnie, to jest życie lub śmierć. To jest po prostu bardzo ważne. Natomiast to są pewne schematy, które doprowadzają do zadłużenia i są pewne schematy, które pozwalają wyjść z tego z tego zadłużenia.

To, co chcę Wam powiedzieć, co możecie zrobić w tym roku. Zobaczcie wszystkie filmy, które nagrałem w zeszłym roku. 100% tej wiedzy jest aktualne. O upadłości pewne rzeczy się zmieniają, ale o tym będzie nowy film i to będziecie mogli zobaczyć. Zobaczcie sobie wywiad z Gabrielą Sienkiewicz, który jest przeprowadzony o wychodzeniu z długów, o tym, co można zrobić zarówno u osób prywatnych, jak i w biznesie. Jest cała seria o tym jak wyjść z długów. To było w 2019 roku nagrywane. Wszystkie te aspekty zarówno motywacyjne, mentalne, prawne, rodzaje działań. Cały czas są aktywne, cały czas można z tego korzystać i można działać w ten sposób. To jest coś, czego potrzebujecie.

Nie chcę od nowa wymyślać koła i mówić wam wszystkich tych kroków po kolei, bo szkoda Waszego czasu, szkoda mojego czasu. Wszystko to jest nagrane, wszystko jest w tych materiałach. Dodatkowo polecam Wam bloga na stronie eMediator.pl. Od kilku lat już artykuły na temat tego jak wychodzić z długów, jak czyścić BIK, jak restrukturyzację przeprowadzić, jak przedsiębiorcy, jak osoby prywatne. Na blogu kancelarii prawnej eMediator Legal, wszystko będzie podlinkowane tutaj na dole. Wszędzie tam macie te informacje. Tam macie dużo wiedzy. Jeżeli jednak czujecie, że potrzebujecie już teraz zacząć działać, to zapraszam Was, zamówcie sobie darmowy telefon, darmowy kontakt z naszej firmy, z eMediator.pl. Wejdźcie na tą stronę, poproście o darmową rozmowę. zapisujecie się tam, od nas ktoś do Was dzwoni, rozmawiacie o tym, co w ogóle u Was można zrobić. Często słyszymy o tym, że ktoś dzwoni i pyta się: czy za tą rozmowę będę musiał zapłacić? Odpowiadam nie, za tą rozmowę na początku jak zostawiacie swoje dane, my do Was dzwonimy po to, żeby się dowiedzieć, jak wygląda sytuacja, nie bierzemy pieniędzy za to, żeby określić, co w ogóle można zrobić. Kiedy już zdecydujecie się na współpracę, to oczywiście, nie jesteśmy fundacją, jesteśmy firmą, która musi zarabiać, musi funkcjonować. Natomiast na początku możecie dowiedzieć się, co u Was można zrobić. Zobaczcie sobie wszystkie te materiały, zobaczcie, co możecie zrobić sami, a jeżeli będziecie potrzebowali, to zachęcam do kontaktu z nami i żebyśmy mogli Wam pomóc wyjść z tych długów.

Na koniec chcę Wam powiedzieć jedną rzecz… Nagrywam film o tym, jak wyjść z długów w 2020 roku, a na przełomie roku przeprowadziłem kilka takich analiz i rozmów z osobami, które znają się na YouTube, na tym jakich materiałów powinienem tu nagrywać więcej, jakich mniej i właśnie w całej tej analizie wyszło, że powinienem nagrywać mniej filmów oddłużeniowych dlatego, że jako przedsiębiorca powinien nagrywać więcej filmów o byciu przedsiębiorcą i że to będzie mnie lepiej pozycjonować. Natomiast nie jestem w stanie. Po prostu tak sobie myślę dane danymi, trudno, ale sam wyszedłem z tych długów. Sam je kiedyś miałem, wiem jak bardzo potrzebowałem pomocy i nie tylko ten film, ale też nagram filmy o upadłości konsumenckiej, o restrukturyzacji sądowej. I trudno, mam nadzieję że też zostanie to docenione, bo ze statystyk wynika, że te filmy nie będą rozwijały mi kanału. Ja mam nadzieję, że pokażemy tym analizom, że będziemy mieli dobre wyniki i że Wy mi też w tym pomożecie.

Zostaw komentarz