Zmiany w upadłości konsumenckiej w 2020 roku!

Zmiany w upadłości konsumenckiej w 2020 roku.


Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, jakie zmiany szykują nam się w 2020 roku, już w marcu 2020 roku w ustawie o upadłości konsumenckiej, a zdecydowana większość tych zmian będzie dobra. Dzisiaj odpowiem na pytania, czy to jest rewolucja, jakie wprowadza to zmiany, jakie są plusy, a jakie mogą być minusy tej zmiany dla osób, które chciałyby ogłosić upadłość konsumencką.

Na początku kilka słów, chciałbym historycznie powiedzieć o kilku rzeczach, żeby pokazać później, jak wielka jest to zmiana.

Na początku mamy 31 marzec 2009 roku. Wchodzi ustawa o upadłości konsumenckiej. W gazetach wszyscy piszą, że teraz dłużnicy bezkarni, cios dla banków, ludzie będą brali kredyty i nie spłacali itd gdzieś tam weszła ta ustawa i tego typu nagłówki pojawiają się w gazetach, na stronach internetowych.

I uwaga, w 2009 roku 1000 wniosków i… 10 upadłości. 10 upadłości w prawie 40 milionowym kraju. 40 milionów osób prawie tu mieszka. Mamy dziesięć upadłości w 2009 roku. Jest kolejny rok, niech będzie, niech się nauczą, niech jeszcze gdzieś tam przerobią te rzeczy, może nie potrafili składać wniosków może nie te osoby.

Mamy 2010 rok, ponad 500 wniosków złożonych i… 12 upadłości. Przecież to jest żart, to jest śmiech. Już nie będę dalej czytał. Do końca 2014 roku w sumie było niewiele więcej ponad 100 upadłości w sumie przez cały ten czas i weszła nowelizacja ustawy, weszły zmiany. I co się stało? 2015 rok i mamy 2112 upadłości. Można powiedzieć, że rewolucja można powiedzieć, że wow, wreszcie zaczęło to działać, funkcjonować. Rok 2016 – 4433. Rok 2017 – 5500, 2018 – 6500. I w zeszłym roku prawie 8000 upadłości, 7944 upadłości w zeszłym roku i wchodzi nowelizacja. Dlaczego? Jeżeli rozwija się, jeżeli idzie to w dobrym kierunku.

Przede wszystkim dlatego, że ludzie mówią, że wtedy to była rewolucja na przełomie 2014 i 2015 roku, a ja myślę, że to nie jest prawda. Że rewolucja to się przygotowuje teraz, a wtedy to było po prostu przerwanie tej farsy, która była. Przez pierwsze lata to był jakiś żart, żeby przez 5 lat w takim kraju, jak Polska, gdzie mieszka prawie 40 milionów ludzi, w sumie 100 osób zasługiwało na to, żeby ogłosić upadłość konsumencką. To był po prostu żart. To nie jest tak, że wtedy była rewolucja. Wtedy dopiero zaczęło to funkcjonować tak, jak powinno, powiedzmy tak jak powinno, tak mogłoby od początku to funkcjonować.

Teraz powiem o kilku zmianach, które się szykują i na co powinniśmy zwrócić uwagę dlatego, że dopiero teraz tak naprawdę to zacznie funkcjonować jeszcze bardziej. I na końcu powiem dlaczego uważam, że rzeczywiście to idzie w dobrym kierunku i zaczynamy gonić Europę.

Przede wszystkim pierwsze, co jest do powiedzenia i od czego chciałem zacząć, to jest to, że mamy wydłużony czas spłaty. Zaczynam od rzeczy negatywnej, dlatego, że dotychczas do 5 lat można było przeciągnąć ten czas spłaty, teraz jest do 7 lat. I to, co jest rzeczywiście taką ważną informacją to to, że osoba, która ma spłacać, to może mieć albo to umorzone w całości, cały ten dług, jeżeli ogłasza upadłość konsumencką i sąd się przychyla do tego i to jest tylko w momencie, kiedy taka osoba nie jest w stanie rzeczywiście nic spłacać teraz i przez najbliższe 5 lat, albo ma jakąś ratę do spłacenia. Ale co tutaj jest bardzo ważne? Ogromnie ważne jest to, że spłacasz nie w zależności od tego, ile ma długów do spłacenia, ilości tych długów, czy sumy wszystkich długów, które masz do spłacenia, ale tego, ile jesteś w stanie spłacać. Tutaj sąd decyduje o tym, ile jesteś w stanie spłacać. Oczywiście po spieniężeniu majątku, jaki masz, jeżeli jakiś masz, to tutaj później określa sąd, ile będziesz miesięcznie płacił.

To jest bardzo ważne. Powtórzę to jeszcze raz, bo nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem.

Nie ma znaczenia, ile masz kredytów, ile masz zobowiązań. Nie ma znaczenia, jaka jest suma wszystkich zobowiązań tylko to, ile jesteś w stanie spłacać miesięcznie swoich zobowiązań. Nawet jeżeli, żeby spłacić wszystko musiałbyś płacić 10 tysięcy złotych miesięcznie, a zarabiasz 3 tysiące złotych, to dostaniesz w paręset złotych do spłacenia. Mówię przykładowo, w zależności od tego jak sąd zdecyduje. Natomiast to jest tak, że tutaj sąd decyduje, ile jesteś w stanie spłacać i taką ratę dostajesz do płacenia.

Kolejna ważna informacja, jeżeli masz nieruchomość jeżeli ta nieruchomość jest spieniężona po to, żeby zaspokoić wierzycieli, to dostajesz pieniądze na dwa lata i to się nie zmienia. To tak dotychczas też było, że tutaj dostajesz pieniądze na dwa lata życia w takim samym standardzie, jak żyłeś dotychczas.

Kolejna rzecz, która jest bardzo istotna i która jest tutaj zmianą to to, że przedsiębiorcy jednoosobowe działalnośc, które nie zatrudniają nikogo też mogą starać się o upadłość konsumencką. Dla mnie coś niesamowitego. Gdzieś tam gdzie jeżeli patrzę, jak prowadzę przedsiębiorców, jak musieli zamykać działalności, bo inaczej musieliby wchodzić w restrukturyzację sądową, albo upadłość jako przedsiębiorca, bardzo często nie do pomyślenia, nie do przejścia, po prostu nie zrobiliby tego. Nie muszą zamykać, po prostu mogą ogłosić upadłość jako przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność.

I teraz to, co jest niesamowicie ważne, to, co jest największą zmianą w mojej ocenie oczywiście, to jest to, że nie musisz udowadniać swojej winy.

Wiem, jak to brzmi, ale dotychczas było tak, że bardzo dużo pracy kancelarii, czy osób które wspieraliśmy ludzi w tym, żeby przeprowadzić cały proces upadłości konsumenckiej, to trzeba było patrzeć na to, czy ktoś zawinił, czy ktoś nie ze swojej winy doprowadził do tej sytuacji, że przypadek spowodował, że doszło do tej sytuacji. Teraz to nie ma znaczenia. Jest po prostu trudna sytuacja i to co jest bardzo ważne to to, że sam wniosek musi być bardzo dobrze złożony. Ma być dobrze złożony wniosek. A dopiero na etapie wyznaczania kary, czyli wyznaczania tego, jakie będą te raty do spłacania, tam włączają się opinie wierzycieli, tam dopiero zaczyna być to rozpatrywane na ile to jest twoja wina, a na ile nie jest to twoja wina. Dotychczas to w ogóle by nie przeszło najpierw my to mocno tutaj rozkminialiśmy, czy ktoś w ogóle ma szansę na to, żeby się starać o upadłość konsumencką. Później w sądzie to było maglowane. A teraz to jest na etapie wyznaczany ci karę i powiem tak, to nie jest oficjalna informacja, bo takiej informacji nie ma, natomiast jeżeli rozmawiam z osobami, które zajmują się restrukturyzacją, czy to przedsiębiorców, czy osób prywatnych, które przeprowadziły ponad sto upadłości konsumenckich i rozmawiamy i każdy rozumie to w ten sam sposób, że w zależności od tego jak bardzo jest to twoja wina być może taką dostaniesz za to karę, czyli wysokość raty, albo długość rat do spłacania, czy to będzie 7 lat maksymalny, czy jakiś krótszy czas, ale nie będzie miał to aż takiego wpływu czy też po prostu wpływu na to, czy w ogóle dostaniesz upadłość konsumencką.

Szalona zmiana. Niesamowicie ważne to jest i jeżeli teraz mnie ogląda ktoś, komu przez ostatnie lata odmówiliśmy upadłości, bo w sensie prowadzenia sprawy, bo uznaliśmy, że nie masz szans no to okazuje się, że właśnie chyba masz szansę i możesz się do nas zgłosić, jeżeli jeszcze naz lubisz i chcesz. Może gdzieś tutaj rzeczywiście trochę żartu w tym wszystkim, ale zmiany są niesamowite. Idziemy w bardzo dobrym kierunku.

Patrzę, czy powiedziałem o tych rzeczach, które są najważniejsze. Na pewno teraz musicie bardzo dobrze złożyć ten wniosek. I tutaj rola profesjonalnego pełnomocnika jest jeszcze większa niż była dotychczas. Dotychczas to było w dużej mierze: czy to jest twoja wina, czy nie i od tego zależy czy będziesz miał upadłość.

Dzisiaj, czy od momentu, kiedy wejdzie ta ustawa, to będzie: czy jest bardzo dobrze napisany wniosek, czy wszystko jest dobrze zrobione i dobrze poprowadzone, więc my już się bardzo mocno przygotowujemy zarówno jako firma oddłużeniowa eMediator, jak i kancelaria prawna eMediator Legal. Bardzo mocno pracujemy nad tym, żeby podziałać, bo widzimy, że tutaj jest ogromna przestrzeń na to, żeby wiele osób mogło zacząć korzystać z tego, którzy dotychczas nie mogli.

To, co jest zmianą kolejną jeszcze taką, która trochę wydaje mi się, że bardziej to jest z biznesu wzięte, to to, że składając wniosek o upadłość konsumencką, możesz złożyć wniosek też o załatwienie sprawy na drodze polubownej, ugodowej i wtedy sąd może zawiesić takie postępowanie na czas prowadzenia tych rozmów, żeby doprowadzić do ugody. Być może z jakichś negatywnych skutków upadłości konsumenckiej gdzieś tam nie korzystać po prostu. Więc to jest też kolejny taki argument, który pokazuje: hej, a może jednak nie musi sąd o wszystkim decydować, tylko jesteście w stanie się dogadać, a ja mogę potwierdzić to, że instytucje finansowe, profesjonalne podmioty nigdy w historii nie były tak ugodowo nastawione, jak są teraz. Po prostu wiedzą, że jeżeli to pójdzie dalej, jeżeli to będzie w sądzie, sąd coś zasądzi i mogą dostać tych pieniędzy mniej, mogą nic nie dostać. Więc są gotowi podpisywać ugody i się dogadywać na etapie polubownym, co oczywiście można też robić. Ja tutaj cały materiał robię o upadłości konsumenckiej, na tym kanale są też materiały, jak prowadzić mediacje, jak wychodzić z długów na etapie polubownym, niekoniecznie sądowym.

Podsumowując to, co już mówiłem a propos tego, że tak naprawdę teraz szykuje się rewolucja. Dlaczego tak uważam? Bo jeżeli spojrzycie, ile w sumie było upadłości przeprowadzonych, mamy 26 595 upadłości przeprowadzonych w sumie historycznie, z czego większość rzeczywiście od 2015 roku. Pozbierałem trochę informacji odnośnie tego, jak to wygląda np. w Kanadzie. Tasm mamy około 130 tysięcy postępowań rocznie związanych z tym gdzie jest podobna ilość ludzi jak w Polsce. 130 tysięcy postępowań, a w Polsce niecałe 8 tysięcy. I świętujemy, bo idziemy w górę i rośniemy. Kolejne w Stanach Zjednoczonych 700 tysięcy, to już nie ma o czym gadać. Francja 200 tysięcy takich postępowań, Anglia i Walia 90 tysięcy, w Niemczech 80 tysięcy takich postępowań, dwa razy większy kraj niż Polska, 80 tysięcy. No to jeżeli byśmy jeden do jednego zrobili w Polsce powinno być ich 40 tysięcy. A biorąc pod uwagę to, jak dotychczas było skonstruowane prawo, to powinno być przynajmniej na początku proporcjonalnie więcej tych zobowiązań. Jeżeli się mnie ktoś pyta: Marcin, czy twoim zdaniem będzie więcej tych upadłości, czy kraj pójdzie w tym kierunku? To ja się nie pytam, czy ich będzie więcej, tylko czy ich będzie pięć czy dziesięć razy więcej rocznie. To nie jest kwestia tego, czy my będziemy rosnąć o kilka procent, tylko o ile set procent będziemy rosnąć i ile set procent więcej będzie tych upadłości. To co jest ważne, to będzie przyspieszony jeszcze ten czas. W kilka miesięcy powinniśmy się wyrabiać z przeprowadzeniem całej upadłości konsumenckiej, także jeżeli to wchodzi w marcu 2020 roku, to jeszcze w 2020 roku powinno być zakończone pierwsze postępowanie o upadłości konsumenckiej już po zmianie przepisów. Także jeszcze w tym roku, mam nadzieję, będziemy świętowali z pierwszymi klientami zaraz po nowelizacji z tymi, którymi przeprowadzimy tą upadłość.

Tak, jak mówiłem, to jest niesamowicie ważne, żeby dobrze napisać cały wniosek. Jeżeli czujecie, że powinniście coś z tym zrobić i chcielibyście być dobrze poprowadzeni, to tutaj trochę reklamy, też m.in. po to prowadzę ten kanał, dzielę się wiedzą, daję dużo informacji, dużo rzeczy jesteście w stanie zrobić sami, ale jeżeli chcielibyście za darmo mieć przeprowadzoną taką analizę, czy nadajecie się na tę upadłość, a w obecnej sytuacji dużo mówi na to, że tak. Nawet, jak nie wiem, jaką macie sytuację, to mogę Wam powiedzieć, że prawdopodobnie się nadajecie na upadłość konsumencką.

Zamówcie sobie taką darmową rozmowę z naszej strony na stronie albo emediatorlegal.pl albo emediator.pl.

Tworzę też stronę: upadlosckonsumencka.com.pl o upadłości konsumenckiej, o wszystkich takich ważnych informacjach. Także to jest coś, co może Wam pomóc. Zachęcam do tego, bo będzie tych możliwości naprawdę dużo i mam nadzieję, że na koniec tego materiału tak samo jak ja patrzycie w przyszłość z optymizmem, z możliwościami, które właśnie się dzieją. Wreszcie zaczynamy gonić resztę Europy i świata tej, która po prostu jest ucywilizowana. Myślę, że jeżeli chodzi o upadłości konsumenckie, to nie będziemy rosnąć o ileś procent, tylko będziemy mnożyć tą liczbę osób, a każdy kto jest tym zainteresowany, zapraszam do kontaktu.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *