Jak wyczyścić BIK? Skuteczne sposoby!

Dziś przygotowałem post, który na pewno wielu z Was się przyda. Zawiera on przepis na to jak skutecznie uporać się z negatywnym wpisem w BIK lub BIG. Opowiem też o tym, czym one się różnią.


BIK

W Polsce jest tylko jedno Biuro Informacji Kredytowej, do którego wpisywane są wszystkie nasze zobowiązania kredytowe. Zarówno te dobre, jak i te złe. Te, które regularnie spłacamy i te, których nie płacimy. Jeżeli bez problemów spłacamy kredyt, dostajemy punkty, świadczące o rzetelności naszej osoby. Jest to informacja dla innych banków, kiedy ubiegamy się o kredyt. Bank wtedy weryfikuje informacje i ocenia: OK., masz już kredyt, ale spłacasz go pozytywnie, możemy zatem udzielić Ci kolejnego. Jeżeli natomiast mamy kredyt, którego nie spłacamy, bank również jest o tym poinformowany. To zdecydowanie jeden z najczęstszych powodów otrzymywania odmowy. W taki właśnie sposób powstaje nasza historia kredytowa.

Kiedy i czy w ogóle można wyczyścić BIK?

Oczywiście, że tak! Trzeba natomiast spełnić kilka warunków. Po pierwsze – wszystkie zobowiązania na dany moment muszą być spłacone. Nie tylko zaległości, ale cała kwota. Dlaczego? Ponieważ to, co usuwamy, to nie pojedynczy zapis, ale cała historia danego kredytu. Kolejną rzeczą jest to, że jeżeli mieliśmy opóźnienie powyżej 60 dni i bank nas o tym poinformował, ma on prawo zdecydować o pozostawieniu wpisów w historii. Natomiast, bank koniecznie musi udowodnić, że rzeczywiście nas o tym informował. Nie zawsze się tak dzieje. Z naszego doświadczenia wynika, że nawet sytuacje, kiedy sprawy były już wypowiedziane u komornika, można było jeszcze wyczyścić BIK.

Co należy zrobić?

Przede wszystkim, wysłać konkretne pismo. Może w tym pomóc książka, wydana przez eMediator.pl – „Przewodnik po BIK i BIG-ach”. Znajdziecie w niej między innymi wzory pism. Wyjaśnione jest też szczegółowo, jak BIK i BIG funkcjonują.

BIG

W Polsce, na dzień dzisiejszy, jest 6 Biur Informacji Gospodarczej. Najpopularniejsze z nich to: Infomonitor, KRD oraz ERIF.  To właśnie w nich znajduje się najwięcej informacji o osobach, czy też firmach, które nie spłaciły swoich zobowiązań. W nich również można wyczyścić negatywny zapis. Natomiast, zupełnie, jak w przypadku BIK, w momencie ubiegania się o wyczyszczenie zapisu, wszelkie zobowiązania muszą być spłacone. Potrzebne jest też pismo, wystosowane do odpowiedniej instytucji lub osoby, która może usunąć taki zapis. Jeżeli ktoś z Was z jakichś względów nie chce uczyć się, jak takie pisma napisać samemu lub nie ma na to wystarczającej ilości czasu, może znaleźć w Internecie stronę, która je generuje. Jej adres to: czyszczeniebiku.pl. Po wpisaniu swoich danych, pisma generują się indywidualnie do każdej z wybranych instytucji. Można je pobrać w formacie PDF, wydrukować, podpisać i po prostu wysłać.

Jeśli w Waszym odczuciu ta sprawa jest bardzo ważna i trudna,

zawsze możecie skonsultować się ze specjalistą lub w ogóle zlecić prowadzenie Waszej sprawy odpowiedniej firmie. Na przykład specjaliści, dostępni na stronie czyszczeniebiku.pl, prowadzą tego typu sprawy za niecałe 500 złotych. Gdyby ktoś nie chciał płacić za samo działanie, na stronie emediator.pl można rozliczać się za efekt. Ktoś zleca prowadzenie sprawy, BIK lub BIG zostaje wyczyszczony i wtedy następuje rozliczenie. Jest to jednak droższe. Kosztuje około 1000 złotych. Warto też, czy to na podstawie przeczytanej książki, czy własnej wiedzy, przeanalizować sytuację przy pomocy doświadczonych prawników, żeby dowiedzieć się, czy wyczyszczenie BIK lub BIG jest w ogóle w tym przypadku możliwe. Bardzo często można i naprawdę warto to zrobić. Znam dwie historie, które bardzo mnie zastanawiały. Czy były odpowiednie do czyszczenia z przyczyn czysto moralnych? Dziś się z Wami nimi podzielę. Mimo wszystko, informacja negatywna figuruje w BIK i BIG po to, żeby kogoś ostrzec, że dana osoba nie spłaca swoich zobowiązań.

Kilkanaście miesięcy temu poszliśmy ze wspólnikiem do banku.

Chcieliśmy wziąć na naszą spółkę linię kredytową na prawie 200 tysięcy złotych. Dostaliśmy jednak odmowę. Dlatego, że zostaliśmy sprawdzeni i problem tkwił po mojej stronie. Okazało się, że miałem opóźnienie w BIK powyżej 999 dni. Zdziwiłem się i pytam: jak to jest w ogóle możliwe? Przecież bym o tym wiedział! Zaczęliśmy sprawdzać i szukać źródła tego problemu. Okazało się, że nazywało się ono „bezumowny debet w koncie”. Byłem zszokowany! Jak w ogóle mogłem mieć bezumowne zobowiązania w banku?! Okazało się, że otworzyłem kiedyś w jednym z banków konto, które po roku stało się płatnym, a ja go po prostu nie zamknąłem i nie regulowałem tych zobowiązań. Kwota urosła do ponad 200 złotych i cały czas była wpisywana w BIK jako niezapłacone zobowiązanie. Przez 200 złotych nie otrzymaliśmy kredytu w wysokości 200 tysięcy złotych. Spłaciłem, wyczyściliśmy to z BIK. Było to jednak nieporozumienie i dlatego łatwo było to naprawić. Nie było niczym znaczącym.

Mieliśmy też takiego klienta, który zgłosił się po to, byśmy wyczyścili mu pozytywną historię w BIK!

Nie ukrywam, że byłem mega zaskoczony! Jak można chcieć usuwać pozytywną historię?! Przecież nie ma w tym żadnej korzyści! I jeszcze chce nam za to zapłacić! Klient wyjaśnił nam, że miał jedno zobowiązanie, o którym jego partnerka życiowa nie wiedziała i chciałby, żeby tak zostało, żeby nigdy nie dowiedziała się o tym kredycie. To akurat było jasne dla mnie, że nie mogę tego oceniać. Zlecenie było proste. Jak widzicie, ludzie mogą znaleźć się w różnej sytuacji i potrzebować różnej pomocy. Mam nadzieję, że ten wpis dostarczył Wam sporo wiedzy i zmotywował do działania, jeśli zmagacie się z niekorzystnym wpisem w BIK lub BIG. Jeżeli macie jakieś wątpliwości lub pytania, napiszcie je w komentarzach, a postaram się Wam pomóc!        

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *