Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

1+1 = 11. Efekt synergii – osiąganie celów poprzez współpracę dwóch osób!

Efekt synergii. Jeden plus jeden równa się jedenaście! To właśnie efekt synergii, który daje bardzo duże wyniki, rezultaty i efekty. 1+1 = 11. Efekt synergii – osiąganie celów poprzez współpracę dwóch osób!


Subskrybuj: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka

Efekt synergii. Co się stanie, jeśli połączysz współpracę dwóch osób?

Jeden plus jeden równa się jedenaście! Od kiedy? No właśnie od dzisiaj! 1 + 1 = 11, to efekt synergii, który daje bardzo duże wyniki, rezultaty i efekty.

Efekt tej synergii widzę to na wielu płaszczyznach swojego życia.

Zarówno prywatnej, jak i zawodowej. Nie mam tutaj na myśli, że ja z żoną będziemy mieli 11 dzieci 🙂 ale jak to wpływa biznesowo na nas dwoje, jakie wyniki może dać dwoje ludzi, dwa biznesy, czy dwa różne charaktery.

Bardzo często jest tak, że firmę zakładają dwie osoby. Często zdarza się tak, że znając jakąś postać, nie zawsze wiemy, że za jej plecami stał ktoś jeszcze. Ktoś, kto doradzał tej osobie. Pewnie każdy z Was zna historię Apple? Nawet za plecami Steve Jobsa stał Steve Woźniak. Jeden był inżynierem, a drugi odpowiadał za ciągłe promowanie firmy i tworzenie marketingu. Współpraca z pozoru dwóch różnych osób z różnych branż okazała się strzałem w dziesiątkę i przyniosło niesamowite rezultaty.

Plusy i minusy efektu synergii

Każdy kij ma dwa końce. Tak samo, jak wiele jest plusów takiej współpracy, tak samo wiele może być minusów. Bardzo często w takim przypadku mogą pojawić się ogromne konflikty. Nie jest to regułą, ale wystarczy że, do współpracy przystąpią dwa różne charaktery. Wystarczy, że jeden ze współpracowników będzie skupiał się na teraźniejszości i tym, aby mieć wszystko teraz jak najlepiej poukładane, a druga będzie patrzyła w przyszłość i skupiała się na ciągłym rozwoju. Albo wystarczy, że jeden ze współpracowników bardziej skupiał się na jakości, a drugi na sprzedaży i marketingu.
Konflikty są wszędzie.

Natomiast, gdyby ze sobą nie współpracowali, inżynier nigdy nie wypuściłby do sprzedaży swojego produktu, bo w jego ocenie cały czas byłby niedopracowany. Za to w opinii marketingowca właśnie ten moment to odpowiedni czas na promowanie produktu i wypuszczenie go do sprzedaży. Znowu, jeżeli marketingowiec ciągle parłby do przodu i ciągle chciałby robić coś nowego, szybko wypaliłby się zawodowo, a ucierpiałaby na tym jakość produktu, która w opinii klientów wcale nie byłaby już taka, jak być powinna.

Umiejętność współpracy jest bardzo ważna!

To, że jedna z osób zna się na księgowości, czy analitycznych rzeczach, a druga idzie do przodu, pozwala na stworzenie bardzo fajnego duetu, który sprawnie funkcjonuje również biznesowo. Prawdopodobnie jedna bez drugiej byłaby niczym.

Co się stanie, jeżeli pójdziemy o krok dalej? 1 + 1 to wcale nie jest 11.

Wyobraźcie sobie, że jest osoba, która cały czas coś dopracowuje. Cały czas nie ma iskry, żeby ruszyć, czy odwagi, żeby zrobić krok do przodu. Jest też druga osoba, która mówi: „dobra, robimy to!”.
Wystarczy ten jeden moment, w którym po prostu coś powstanie. I to nie jest nawet efekt 1+1 =11, ale 1+1 daje to, że coś w ogóle powstaje i będzie funkcjonowało, być może nawet korzystniej. Dana idea, dany pomysł może się rozwinąć.

Ta wiadomość może być dla Ciebie szokiem, ale za moimi plecami też stoi sztab ludzi!

Większość moich wspólników w różnych biznesach to właśnie takie osoby, których na co dzień nawet nie kojarzycie. Nawet nie wiecie, że w danym biznesie jest jakiś wspólnik! A w praktyce, pracownicy firmy wiedzą, że ta osoba dużo bardziej ogarnia cały mój biznes niż ja.

Jestem tym, który zaczyna coś robić, działać, otoczyłem się bardzo mądrymi i dobrymi ludźmi, którzy mocno analizują cały czas, czasem mnie hamują, żebym nie przesadził w jakimś kierunku. Te osoby cały czas pilnują, a moją działką jest wymyślanie, napędzanie do działania.

Efekt synergii może zatem istnieć pomiędzy ludźmi oraz biznesami. Strategiczna współpraca to możliwość podwajania skali danego biznesu.

Czy jesteś gotowy na usłyszenie, jak ten efekt przełożył się na moje firmy?

Początkowo założyliśmy firmę eMediator.pl jako firmę oddłużeniową, proponującą wiele usług w tym zakresie. W momencie, kiedy dodatkowo otworzyliśmy Kancelarię Prawną eMediator Legal Bratek Kokoszka Świderska Sp.k., po pierwsze – sam eMediator.pl mógł świadczyć dużo więcej usług, a kancelaria od razu miała nowych klientów. Współpraca tych dwóch firm spowodowała, że te firmy urosły dużo bardziej, niż gdyby każda z nich działała osobno. To prawda jest bardzo dużo kancelarii, tak samo, jak sporo jest firm oddłużeniowych. Natomiast to właśnie taka synergia powoduje, że można świadczyć lepsze usługi. Większy zakres usług przełoży się automatycznie na większą ilość klientów.

Strategia ta również może mieć przełożenie na to, jak budujesz swój zespół, kogo bierzesz do swojego teamu. Może to właśnie ta nowa osoba, którą zatrudnisz, będzie kołem napędowym dla Twojej firmy i będzie ona rosła o wiele bardziej niż tylko o liczbę osób, a o wiedzę i doświadczenie, jakie ta osoba wniesie do Twojego biznesu. Czasami dołożenie drugiej osoby lub biznesu może spowodować nieproporcjonalnie większy wzrost.

Szukasz pomocy? 

Sprawdź ofertę moich doradztw i szkoleń na stronie: https://marcinkokoszka.com/sklep/

Efekt synergii. Napiszcie mi w komentarzu, czy mieliście kiedyś z nim styczność?

Zostaw komentarz