Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Pytania frankowiczów: Ile to kosztuje, jakie mam szanse na wygraną, czy moja umowa się kwalifikuje?

Pytania frankowiczów. Jakie są szanse na wygranie sprawy w sądzie? Ile kosztuje wniesienie i prowadzenie sprawy w sądzie? Czy moja umowa kwalifikuje się do prowadzenia spraw w sądzie?

Witaj! Jestem seryjnym przedsiębiorcą, a tutaj dzielę się swoją wiedzą z zakresu budowania biznesu, marketingu, sprzedaży, budowania zespołu i wielu innych dziedzin w związku z budowaniem biznesu, rozwojem osobistym.

Sprawdź najnowszy materiał, który pojawił się na moim kanale na YouTubie:

http://youtu.be/_DMeDhHhS0k

Chcesz być na bieżąco? SUBSKRYBUJ: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka

Witam Cię w serii filmów pt.: “Aspekty prawne w życiu prywatnym i biznesie”. Do serii o prawie zaprosiłem swoje wspólniczki i współpracowników z Kancelarii Prawnej Emediator Legal Bratek Kokoszka Świderska Sp. k., które zajmują się zarówno sprawami biznesowymi, jak i prywatnymi naszych klientów.

Sprawdź najnowszy materiał, który pojawił się na moim kanale na YouTubie:

http://youtu.be/_DMeDhHhS0k

Zachęcam do skorzystania z usług Kancelarii Prawnej Emediator Legal Bratek Kokoszka Świderska sp. k.: https://emediatorlegal.pl/

Wolisz odsłuchać materiału? Zapraszam:

http://www.spreaker.com/user/12193100/gabriela-sienkiewicz-1-3

Jesteś frankowiczem? Te materiał jest dla Ciebie!

Takich osób na pewno jest jeszcze bardzo duża grupa, dlatego że jak podają dane kredytów frankowych jest to około 700 tysięcy w Polsce. Wobec tego dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie najważniejsze i które stawiane jest w pierwszej kolejności.

Pytania frankowiczów: Jakie mam szanse z punktu widzenia kredytobiorcy na wygranie sprawy?

Ukształtowała się korzystna linia orzecznicza dla kredytobiorców. Obecnie to banki przegrywają sprawy. Jeśli chodzi o statystyki to spraw wygranych jest to 97 na 100 spraw. Jest to 97, czyli nie 100 spraw.

Skąd są te trzy sprawy?

Biorąc pod uwagę takie dane, bądź 3 proc. spraw, które są przegrane i  przegrywane – to są sprawy, które są prowadzone w imieniu przedsiębiorcy, osoby fizycznej, która prowadziła działalność gospodarczą lub lokal, który nabyła lokal mieszkalny, dom wynajęła w ramach prowadzonej działalności. To orzecznictwo jeszcze nie jest jednolite, dlatego te sprawy przegrane się zdarzają. Drugim takim przykładem spraw przegranych jest to, czy jest sytuacja kiedy warunki umów były indywidualnie ustalane, negocjowane między kredytobiorcą a przedsiębiorcą. Takie sprawy również się zdarzają.

Jeżeli chodzi o taką rekomendację prowadzenia spraw to zdecydowanie nastał czas, aby się nie bać kierowania spraw. Natomiast musi być oczywiście taka decyzja poprzedzona analizą bezpłatną, którą myślę że każda z kancelarii, nasza również, wykonuje. I dopiero wtedy mając taką opinię, co do prowadzenia sprawy, zachęcam do poznania już dalszych etapów jej prowadzenia, zapoznania się również z wszystkimi informacjami.

Pytania frankowiczów: Ile kosztuje wniesienie i prowadzenie sprawy w sądzie?

Jeżeli chodzi o koszt związany z wniesieniem sprawy, czyli wniesieniem w tym przypadku pozwu, wiąże się to z opłatą w wysokości jednego tysiąca złotych. Co do zasady to jest opłata stanowiąca 5% wartości przedmiotu sporu.

Natomiast dla konsumentów jest to dobra informacją. Ta opłata ogranicza się do kwoty tysiąca złotych.

Dodatkową opłatą jest opłata z tytułu opłaty skarbowej za pełnomocnictwa i w przypadku ustanowienia pełnomocnika profesjonalnego taką opłatę również, takie opłaty się również dokonuje w wysokości 17 zł.

W trakcie prowadzenia sprawy również ponosi kredytobiorca opłatę z tytułu opinii biegłego. W pierwszej kolejności jest to zaliczka. Opłatę po otrzymaniu opinii należy uzupełnić. Te opłaty są różne. Stanowią kwoty od tysiąca do 3 tys. zł.

Jeżeli chodzi z kolei o oferty kancelarii za prowadzenie sprawy, sprawy, która prowadzona jest przez wiele lat to tutaj oferty są bardzo zróżnicowane. Jest też kilka modeli wynagradzania. To znaczy, jeżeli opłaty ustanowione za prowadzenie sprawy są w wysokości pokrywającej wydatki związane z jej prowadzeniem to wówczas taką rekompensatą jest opłata z tytułu success fee, która jest dokonywana na już po zakończeniu prawomocnym wyrokiem sprawy. Natomiast, jeżeli analogicznie ta kwota jest wyższa to wówczas wynagrodzenie tzw. success fee jest również wtedy niższe.

Postępowania tak zwane frankowe trwają długo.

Chociaż tutaj mamy nadzieję, że to się też z czasem zmieni. Składa się na nie wiele, wiele czynności nawet takich których nie jest się w stanie przewidzieć na początku prowadzenia sprawy. Takim przykładem może być tutaj Getin Noble Bank, czyli bank który obecnie jest w przymusowej restrukturyzacji i nasza kancelaria musiała podjąć w bardzo krótkim czasie w stosunku do wszystkich prowadzonych spraw dodatkowe czynności, których się nie spodziewaliśmy. Były to też czynności które stanowiły swego rodzaju novum, bo o tyle o ile w przymusowej restrukturyzacji był Idea Bank tak tutaj ten portfel oczywiście kredytów frankowych był właściwie zerowy. W związku z tym te czynności nowe powstały.

Prowadzenie sprawy to nie tylko wniesienie pozwu.

To również replika na odpowiedź na pozew strony pozwanej, czyli w tym przypadku banku. To jest szereg wniosków procesowych, które składamy w trakcie. To są pisma procesowe, które odpowiadają na wszelkie zarzuty, czy oświadczenia potrącenia. Zarzuty zatrzymania składane w trakcie prowadzenia sprawy przez bank.

To jest również wniosek o wydanie istotnego poglądu w sprawie, późniejsza analiza. To jest wspomniana już opinia biegłego, czyli ustosunkowanie się ze strony kancelarii do tej opinii biegłego. Wszelkie wnioski, które dotyczą odrzucenia wniosków dowodowych strony przeciwnej i ten katalog właściwie nie jest zamknięty. Często takie wynagrodzenie kancelarii musi pokryć przynajmniej te obligatoryjne czynności, które są w trakcie prowadzenia sprawy.

Pytania frankowiczów: Czy moja umowa kwalifikuje się do prowadzenia sprawy w sądzie?

Tutaj odpowiedź może brzmieć: zdecydowana większość umów kwalifikuje się do prowadzenia sprawy w sądzie. Może się zdarzyć, że zawarto do umowy takie dokumenty jak: aneksy, regulaminy, ogólne warunki umów, szczególne warunki umów. Te dokumenty przy analizie mogą niestety dyskryminować taką sprawę do jej skierowania w sądzie. Zmiany wprowadzane w tych dokumentach są na tyle istotne, że ogólna ocena może wyłączyć jej prowadzenie. Odgórnie przede wszystkim nie możemy powiedzieć, że każda sprawa się kwalifikuje. Nawet, jeżeli mamy na uwadze bank, który w naszej opinii, czy nawet biorąc pod uwagę statystyki wygrywa sprawę.

Zachęcam każdorazowo do indywidualnej analizy do jej zlecenia kancelarii. Wówczas przy zapoznaniu się z wszystkimi dokumentami będziemy mogli jednoznacznie określić czy taka umowa właśnie umożliwia prowadzenie dla państwa sprawy.

Jesteś frankowiczem? Jesteś jednym z nich? Masz pytania? Zapraszam do komentowania, postaram się przygotować odpowiedzi na wszystkie pytania jakie do Nas wpłyną!

Szukasz pomocy?

Te i inne kwestie poruszam w moim autorskim 12 tygodniowy Programie Rozwoju Twojej Firmy. Zobacz agendę szkolenia tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Potrzebujesz motywacji do działania? Zapraszam Cię do mojej grupy mastermindowej: https://marcinkokoszka.com/sklep-mastermind/

Potrzebujesz indywidualnego podejścia? Sprawdź moją ofertę doradztwa biznesowego: https://marcinkokoszka.com/sklep-doradztwo/

Informacje o moich szkoleniach znajdziesz tutaj: https://marcinkokoszka.com/sklep-szkolenia/

Zapraszam!

Zostaw komentarz