Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Czy biznes jest ryzykowny? Mity o ryzykownym biznesie, w które nadal wierzysz!

Czy biznes jest ryzykowny? Dzisiaj porozmawiamy sobie na temat tego, czy biznes jest ryzykowny. Ale w porównaniu do czego jest ryzykowny? Jest jedna z przypowieści, gdzie uczeń mówi: “Życie jest ciężkie”. Na co mistrz pyta: “W porównaniu do czego jest ciężkie?”. Właśnie! Teraz trzeba się zastanowić w porównaniu do czego? Czym jest właśnie ryzyko i w porównaniu do czego?

Wiesz, że prowadzę swój kanał na YouTubie? Materiał jest już dostępny na moim kanale na YouTubie! Sprawdź!

Witaj! Jestem seryjnym przedsiębiorcą, a na tym kanale dzielę się swoją wiedzą z zakresu budowania biznesu, marketingu, sprzedaży, budowania zespołu i wielu innych dziedzin w związku z budowaniem biznesu, rozwojem osobistym.

Chcesz być na bieżąco? SUBSKRYBUJ: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka

Wolisz wersję do osłuchania? Też mamy taką możliwość!

Czy biznes jest ryzykowny?

Co to znaczy, że biznes jest ryzykowny? Czy bardziej mamy na myśli ryzyko, czy może właśnie bezpieczeństwo biznesu? Co możemy wziąć pod uwagę mówiąc o ryzyku lub bezpieczeństwie biznesu? Myślę, że możemy wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju aktywności, takie jak zawodowe, czy zarobkowe, np. renty, emerytury, zasiłki, dotacje. W swojej analizie możemy również wziąć pod uwagę działanie w MLM, pracę, bycie inwestorem.

Czy opieranie się na zasiłkach jest ryzykowne?

Jeżeli popatrzymy sobie na różnego rodzaju zasiłki przez pryzmat bezpieczeństwa to, na ile to jest stabilne? Na ile to jest pewne? Na ile ja mam wpływ na to, czy rzeczywiście te zasiłki lub inna forma będzie? Nie mam wpływu. Jest to na jakiś czas. Być może my uważamy, że nam się to należy. Być może nawet dzisiaj ktoś, kto nam daje te pieniądze tak uważa.

Natomiast, to może się zmienić. Dla mnie życie na zasadzie datków, czy zasiłków jest ryzykowne. Jeżeli mówimy o emeryturze, czy rencie podobnie wydaje nam się, że to będzie. Powinno być. Ale to nie my decydujemy o tym, jak wysokie te emerytury czy renty będą: o ile one będą podnoszone, czy w ogóle będą podnoszone w przyszłości. Nic nie możemy zrobić z tym, żeby cokolwiek się tutaj zmieniło. Kolejna rzecz to jest bariera wejścia – nie mamy wpływu na to, czy dostaniemy emeryturę, czy rentę. Czasami trzeba poczekać kilkadziesiąt lat, żeby rzeczywiście ją dostać.

Inwestor jest ryzykantem?

Kolejno możemy pomyśleć o tym, żeby być inwestorem. Czy bycie inwestorem to ryzyko? Jest to duże ryzyko, bo dajemy gdzieś swoje pieniądze. Oczywiście, możemy mieć różne inwestycje. Mogą to być inwestycje w nieruchomości, w kruszce, w złoto. Możemy inwestować w inne biznesy, możemy w swoje firmy inwestować. Myślę, że jest kilkadziesiąt różnych form inwestowania. Bardzo często słyszy się o dywersyfikacji w inwestycjach. Dlaczego? Właśnie, aby podnieść bezpieczeństwo. Nie stracimy wszystkiego na nieudanej inwestycji lub takiej, która będzie traciła. Na części możemy zarabiać, na części tracić. Natomiast te ryzyko też jest. Możemy w jakiś sposób też ten majątek tracić, pieniądze tracić.

Czy rzeczywiście każdy z nas może dzisiaj zostać inwestorem na taką skalę, żeby z tego żyć?

W większości przypadków to jednak jest jakiś próg wejścia. Nawet dla przedsiębiorców bardzo często to te bieżące życiowe wydatki są takie, że możemy bardziej oszczędzać niż realnie inwestować. Dopiero od pewnego poziomu jesteśmy w stanie na tyle inwestować, żeby z tego żyć. Nie mówię, że takich osób nie ma. Tak samo jak nie mówię, że nie ma osób które żyją z zasiłku, czy emerytury. Tak patrzymy na ryzyko. Te ryzyko w inwestowaniu jak najbardziej jest.

Ryzyko w MLM

Wchodzisz w struktury MLM, marketing sieciowy, marketing wielopoziomowy. Mamy kilka możliwości zarabiania.

Pierwsza to jest taka, żeby sprzedawać te produkty.

Druga, no to można powiedzieć oszczędzania, czyli kupować dla siebie te produkty.

Trzecia, no to budować zespół, który sprzedaje, za co dostajemy swoją część prowizji.

To jest z jednej strony fajne bezpieczne. Bezpieczeństwo tutaj powiedziałbym przez pryzmat pewnych rzeczy, o które martwić się nie musimy w porównaniu do biznesu. Nie musimy dbać zazwyczaj o wszystkie aspekty prawne, jakieś księgowe rzeczy. Zazwyczaj wystawiamy raz w miesiącu fakturę czy raz na trzy tygodnie, czy raz na tydzień – zależy od systemu, od firmy, która działa od tego, jaki ma plan marketingowy. Natomiast możemy skupić się na sprzedaży i budowaniu zespołu. Wszystkie te rzeczy robimy poprzez budowanie marki osobistej, działanie w mediach społecznościowych. To są te rzeczy, na których skupiamy się właśnie, żeby dobrze zbudować zespół, żeby dobrze sprzedawać i żeby ten zespół dobrze sprzedawał. Dzięki temu możemy mieć dochody.

Dlaczego MLM jest ryzykowny?

Natomiast, to co dla mnie tutaj jest wyzwaniem, kiedy patrzymy przez pryzmat ryzyka, to w większości przypadków nie mamy wpływu na większość rzeczy, które dzieje się w firmie. Jestem świadomy tego, że od pewnego poziomu, kiedy już jesteś top liderem, możesz w wielu firmach współpracować, dzielić się dobrą radą. To bardzo często może być brane pod uwagę.

Ostatecznie jest jakiś zarząd, jest jakiś właściciel takiej firmy i to oni podejmują decyzje o tym, jakie wejdą produkty. Tak, to oni podejmują decyzje o tym czy i w jaki sposób zmienia się plan marketingowy, czy ta firma dalej będzie istniała. Na jakich rynkach będzie działała? Wy możecie sobie działać. Ale okaże się, że ze względów wizerunkowych, politycznych dana firma może się wycofać całkowicie z danego rynku. To te firmy decydują o strategii cenowej, czyli powiedzą np. “Utrzymujecie wasz poziom prowizji, ale ceny muszą iść w górę, co już przestaje być konkurencyjne”. Wtedy to może wpływać na to, że jednak jest to ryzykowne. Nie macie kontroli nad tym co się dzieje. Ktoś może zamknąć firmę.

Kiedyś podałem taki argument jednej osobie działającej w MLM i powiedziałem:

“Przecież to by było nierozsądne. To by było nielogiczne. Nikt nie zabija kury znoszącej złote jaja, tak?”.

Nie rozmawiamy o tym, czy to jest logiczne. Tylko o tym, co się może wydarzyć. Jaki masz wpływ na to Ty? Działałem w MLM, dużo się nauczyłem w MLM i nie jestem absolutnie przeciwnikiem MLMu. Chce żebyśmy tak patrzyli na to realnie, jak to wygląda.

Czy praca na etacie jest objęta ryzykiem?

Praca. Praca powiedzmy na etacie. Idziesz sobie do pracy. Przynajmniej to się wiąże z największym bezpieczeństwem. Dlaczego? Dlatego, że mamy w tej umowie, którą podpisujemy zagwarantowane to, że dostajemy co miesiąc wynagrodzenie niezależnie od tego właściwie, czy to przepracujemy, czy byliśmy na L4.

Są jasno ustalone zasady, jaki procent dostajesz, w jakim czasie. Kiedy przykładowo idziesz na macierzyńskie, kiedy jesteś na chorobowym, za każdym razem należy Ci się jakieś wynagrodzenie. Jest to ustalone. Wszystko wiemy. Jest te bezpieczeństwo. Zawsze na koniec miesiąca jest wynagrodzenie. Z drugiej strony, kiedy popatrzymy na to przez pryzmat wpływu, na to co się dzieje i wpływu na nasze dochody, to musimy powiedzieć, że nie zawsze, a bardzo często nie mamy na to właśnie wpływu. Oczywiście, możemy podnosić kompetencje. Zawsze możemy sobie zmienić pracę, kiedy coś się wydarzy. Natomiast w momencie, kiedy gdzieś pracujemy to raczej przyjmujemy warunki, na które się godzimy. Możemy mieć system, że częściowo jest to podstawa, częściowo jest prowizyjne.

Z perspektywy przedsiębiorcy

W momencie, kiedy coś gorszego działo w firmie, to nie zawsze jest tak, że od razu firma jest zamykana i przedsiębiorca zostaje z długami. Czasami to właśnie dana osoba pracująca na etacie jest zwalniana, po to aby nie było właśnie tych długów albo żeby utrzymać rentowność. Dana osoba tak naprawdę w tej sytuacji była w bardziej ryzykownej sytuacji niż przedsiębiorca. To bezpieczeństwo finansowe na pewno jest większe, jeżeli mówimy: “OK być może nie mam nieograniczonych możliwości zarabiania ale też nie zostanę z długami”. To na pewno jest coś co powoduje, że to bezpieczeństwo jest.

Bardzo podobnie, jak w właśnie w marketingu sieciowym, bo przecież tam też jest alternatywa. Można zmienić firmę w momencie, kiedy ktoś ma strukturę, ma kompetencje, jest dobrym liderem. To zarówno, jako osoba, która pracuje, jak i jako osoba, która właśnie rozwija struktury MLM bardzo szybko sobie poradzi, znajdzie nowe rozwiązanie. Wpływ na swoje dochody oczywiście może mieć, bo przecież może się dokształcać, może się rozwijać i tu jak najbardziej może też mieć jakiś wpływ, albo mieć częściowe wynagrodzenie prowizyjne. W momencie, kiedy jesteś skuteczny np. w dziale sprzedaży, to może całkiem nieźle zarabiać. Z jednej strony to bezpieczeństwo być może, a z drugiej strony nie mamy nad tym do końca kontroli.

Czasami jest tak, że taki sprzedawca – dobrze mu idzie, ale przychodzi szef i mówi z dnia na dzień: “Od przyszłego miesiąca wchodzi system prowizyjny. Jest jedna/trzecia z tego co było”. Możesz albo odejść, albo to zaakceptować. Kolejno może być tak, że przychodzi szef i mówi: “Dźwigamy ceny produktów razy dwa, razy trzy”. No i ktoś mówi “No dobra. Niby mam warunki te same, ale już nie jestem w stanie realizować, sprzedawać, bo po prostu jesteśmy niekonkurencyjni w stosunku do konkurencji. Nie jesteśmy w stanie sprzedawać tak, żeby to miało sens”.

Przejdźmy teraz do przedsiębiorstwa, do przedsiębiorcy. Czy prowadzenie biznesu jest ryzykowne?

Tutaj należałoby bardzo spojrzeć na to, w jakiej formie prowadzimy, jak duże jest to przedsięwzięcie. Pewnie zupełnie inne ryzyko ma ktoś, kto udziela korepetycji na działalności jednoosobowej. A inne ryzyko jest w momencie, kiedy budujemy halę, zatrudniamy ludzi, myjemy okna wieżowców (tam w ogóle duże ryzyka wchodzą jeszcze w grę). Jest to bardzo duża firma i na nieodpowiednio niedostosowanej formie prowadzenia działalności.

W dniu, w którym zostaniesz przedsiębiorcą jesteś odpowiedzialny za wszystko. Musisz zadbać o księgowość, o aspekty prawne, o kadry, o pracowników, o relacje, o kompetencje twarde, jak i miękkie.

Musisz zadbać o marketing, o sprzedaż, później produkt lub usługę. Zrealizowanie tego wszystkiego to ogrom. Ogrom. Jeszcze, co chwilę się mówi teraz o tym, że masz zadbać o siebie tak? Czy tutaj jest ryzyko. Na pewno jakieś jest. Masz to pod kontrolą. Dużo rzeczy może delegować. Możesz szukać i mieć dużo różnych alternatyw. Jako przedsiębiorca możesz kształtować swoją ofertę, swoją usługi, swoje ceny i się dostosowywać do tego, co się dzieje.

Jestem nieobiektywny

Jestem przedsiębiorcą od wielu lat i też z jakiegoś powodu jestem przedsiębiorcą od wielu lat. Historia, o której już mówiłem. Kiedyś miałem duże problemy finansowe. To jest dowód wręcz na to że biznes może być ryzykowny. Wszystko opisałem i powstała książka “Coaching wart milion”, którą napisałem z Kamilą o tym, jak doprowadziłem do sytuacji w której miałem ponad milion złotych długu. Książkę możesz zakupić tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/

Może być ryzykowne, ale wyciągnąłem z tego lekcję. Kiedy się tego nauczyłem, to traciłem takie pieniądze więcej niż jeden raz. Wtedy nie byłem odpowiednio na to przygotowany. Mogę się jako przedsiębiorca przygotować na bardzo wiele sytuacji ryzykownych. To jest niesamowite, ale ponad milion złotych straciłem więcej niż jeden raz, na różnych przedsięwzięciach, na różnych biznesach, czy projektach. Nigdzie nie pisałem o tym książek, dlatego że to nie spowodowało, że miałem ogromne problemy, bo byłem na to przygotowany.

Zawsze mogę wziąć część rzeczy: aspekty prawne czy księgowe oddelegować. Później wziąć np. jakiś audyt, kogoś kto sprawdzi, czy wszystko robię dobrze, czy jest OK. Oczywiście, jakieś ryzyko jest zawsze. Mam to pod kontrolą. W momencie, kiedy coś się dzieje niefajnego, zdarzało mi się mówiąc wprost zwalniać osoby po to, żeby firmę ratować, czy żeby właśnie utrzymać rentowność. Wtedy czuję, że to duże obciążenie na mnie. Kontrolę nad tym mam dużo większą i wydaje mi się, że ostateczny wynik jest taki, że te ryzyko miałem mniejsze w tym przypadku.

Czy biznes jest ryzykowny? A co nie jest ryzykowne?

Odpowiadając na pytanie z tytułu, czy biznes jest ryzykowny, należałoby chyba odpowiedzieć: “a co nie jest ryzykowne?”. Można powiedzieć, że z jednej strony wszystko jest ryzykowne. Z drugiej strony zakładam, że znajdziemy osoby, które każdą z tych dziedzin, które wymieniłem będą bronić i powiedzą, że to nie jest ryzykowne.

Emerytura nie jest ryzykowna, bo przecież rząd nie może zostawić emerytów bez wynagrodzenia.

Zasiłki nie są ryzykowne, bo nie można zostać bez zasiłku.

W MLM przecież mam też alternatywy, albo wierzę w to – my tu mamy złoty produkt, będziemy go sprzedawali i w ogóle zbawimy tym świat.

Tak samo mamy takich przedsiębiorców, którzy powiedzą: “Ale mój biznes to naprawdę nie? To nie Marcin. Ja wiem, że inni nie, ale mój to naprawdę nie jest ryzykowny”.

Każda z form rozwoju, realizowania siebie, budowania, przedsiębiorczości biznesu, dochodu jak i aktywności zawodowej jest w pewien sposób ryzykowna. Możemy popatrzeć na to z drugiej strony i popatrzeć, jakie mamy alternatywy, jak możemy się na to zabezpieczyć.

Kiedy w ten sposób na to popatrzymy to znowu myślę, że jeżeli chodzi właśnie o budowanie biznesu jest jedną z mniej ryzykownych form funkcjonowania, czy życia pod jednym warunkiem. Pod warunkiem, że ma te kompetencje, że się rozwijasz, że się uczysz i masz po prostu te może nawet nie tyle cechy, co kompetencje. Kompetencje, które albo masz, albo po prostu pozyskałeś, zdobyłeś, zobaczyłeś, ktoś cię nauczył. Masz kompetencje, które są potrzebne przedsiębiorcy do tego, żeby zadbać o bezpieczeństwo prowadzenia biznesu.

Myślę, że jesteś jedną z takich osób. Tak, dlatego że jesteś tutaj oglądasz o tym, że coś jest ryzykowne. Pewnie też dlatego, żeby zobaczyć, jak przed tym się zabezpieczyć, co zrobić żeby bezpiecznie żyć, bezpiecznie pracować, bezpiecznie się rozwijać, czy swój biznes czy działać w MLM, czy właśnie pójść do pracy, ale w sposób bezpieczny.

Między innymi takich rzeczy uczę w swoim szkoleniu Rozwiń swoją firmę i w 12 tygodniowym programie Rozwoju Twojej firmy. Jeżeli tego typu treści są dla Was wartościowe, zapraszam do subskrypcji tego kanału.

Szukasz pomocy? Czy biznes jest ryzykowny według Ciebie?

Te i inne kwestie poruszam w moim autorskim 12 tygodniowy Programie Rozwoju Twojej Firmy. Zobacz agendę szkolenia tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/12…

Potrzebujesz motywacji do działania? Zapraszam Cię do mojej grupy mastermindowej: https://marcinkokoszka.com/sklep-mast…

Potrzebujesz indywidualnego podejścia? Sprawdź moją ofertę doradztwa biznesowego: https://marcinkokoszka.com/sklep-dora…

Informacje o moich szkoleniach znajdziesz tutaj: https://marcinkokoszka.com/sklep-szko…

Zapraszam!

Zostaw komentarz