Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Premiera mojej nowej książki “Rozwiń swoją firmę! Wskazówki seryjnego przedsiębiorcy” 📘

Już jest moja nowa książka “Rozwiń swoją firmę”!


Dzisiaj chcę się pochwalić i zaprezentować moją nową książkę o tytule “Rozwiń swoją firmę”. Zebrałem w tej książce zarówno swoją wiedzę jak i kilku moich przyjaciół, którzy podzielili się swoją wiedzą z zakresu rozwijania biznesu w Polsce.

Dlaczego postanowiłem napisać tą książkę?

Przede wszystkim już od dłuższego czasu prowadzę szkolenia oraz doradztwa. Zresztą szkolenie o tym samym tytule “Rozwiń swoją firmę”. I widzę pewne schematy, pewne mechanizmy, czego potrzebują polscy przedsiębiorcy.

Sam założyłem ponad 20 firm – małych i średnich przedsiębiorstw, które rozwijałem zarówno w Polsce jak i za granicą i widzę, że są to pewne rzeczy, które się powielają. Wiem, co działa u mnie, wiem, co działa u innych osób, dlatego wszystkie te rzeczy zebrałem, żeby się nimi podzielić i wydać książkę.

O czym jest książka?

W książce “Rozwiń swoją firmę” rozdziałami mamy po kolei napisane etapy tak, jak w życiu to normalnie funkcjonuje, jak w biznesie krok po kroku to wszystko się rozwija.

Jest to wiedza w stu procentach praktyczna, dlatego że taki już jestem. Osoby, które obserwują mój kanał na YouTubie, wiedzą, że bardzo często mówię prosto z mostu. Osoby, które były na moich szkoleniach, wiedzą, że po prostu nie owijam w bawełnę, tylko mówię w taki sposób, jak to naprawdę funkcjonuje, czasami karcąc urzędy, czasami karcąc przedsiębiorców, czasami chwaląc i pokazując dobre rozwiązania.

W momencie kiedy pisałem tę książkę, wiedziałem, że musi to być podane w jak najbardziej praktyczny sposób, ale też taki, który będzie łatwo strawny dla osób, które będą czytały książkę.

Problem jaki widzę w książkach biznesowych jest taki, że jest to wiedza gdzieś zza oceanu, która nie zawsze ma takie zastosowanie u nas w biznesie, albo taki, że jest to zbyt teoretyczne i obszerne. Dlatego zależało mi na tym, żeby ta wiedza była maksymalnie praktyczna.

Książka jest podzielona na poszczególne etapy i rozdziały, w której przechodzimy przez sprzedawcę, zbudowanie zespołu, ciekawe metody marketingowe. To jest jedna z moich najmocniejszych stron, czyli marketing i sprzedaż, dlatego że wiem, że największą trampoliną do rozwijania biznesu w większości firm jest właśnie to, żeby zwiększyć sprzedaż. Bardzo dużo osób rozumie rozwijanie firmy przez zwiększenie sprzedaży. Dlatego też sporą część poświęciłem na marketing. Na to, żeby zbudować marketing, dlatego że ja też w dużej mierze uważam, że kiedy robimy bardzo dobry marketing, a później dostosujemy dobrze proces sprzedaży, to ta sprzedaż będzie miała miejsce. Oczywiście jesteśmy w tym wszystkim potrzebni, natomiast jeżeli mamy bardzo dobry marketing i dobry proces sprzedaży, to sprzedaż będzie rosła.

Współautorzy książki

Zaprosiłem osoby do współpracy przy tej książce. I mimo iż tytuł brzmi “Rozwiń swoją firmę” – założenie dla osób, które już mają swoją firmę, to wiem, że dużo osób sięgnie po nią kiedy jeszcze będzie przed rozpoczęciem swojego biznesu, osoby, które są project managerami w biznesie, dlatego zaprosiłem do tej książki kilku gości.

Rozdział: Biznesplan

Pierwszym gościem jest Mariusz Mszyca – autor książki o biznesplanie, współautor książki o tym jak otworzyć swój pierwszy biznes. Mariusz napisał właśnie o tym jak podejść do tematu otwierania firmy. Pierwszy rozdział oddałem Mariuszowi, żeby jako ekspert od tego tematu napisał o tym, w jaki sposób podejść do tematu samego otwierania firmy. Więc być może dla osób, które już dłużej prowadzą swoją firmę, będą w stanie wyciągnąć rzeczy, gdzie może na początku popełniły jakiś błąd. A jeżeli komuś duma nie pozwala wracać do początków, to może zacząć od rozdziału drugiego.

Rozdział: życie z seryjnym przedsiębiorcą

Kolejnym moim gościem jest moja żona, która napisała rozdział o tym jak się żyje z seryjnym przedsiębiorcą. Tam jest trochę prywaty i osoby, które wiedziały o tym, że moja żona pisze ten rozdział, to większość najbardziej czekała właśnie na niego. Już nawet sugerowali, że powinna napisać osobną książkę na temat tego jak żyje się z seryjnym przedsiębiorcą. Więc może w formie prezentu czy dla osób, które funkcjonują jako małżeństwo, gdzie jedna osoba jest przedsiębiorcą, a druga niekoniecznie i wtedy z jakimi wyzwaniami się mierzymy. W jaki sposób podchodzimy do tego tematu z perspektywy mojej żony. Zasada też była taka, że ona pisze, a ja tego nie zmieniam. Także zostało tak, jak napisała.

Rozdział: aspekty prawne

Kolejny rozdział jest o formach prowadzenia działalności oraz aspektach prawnych w prowadzeniu działalności, do którego zaprosiłem moje wspólniczki z kancelarii eMediator Legal Bratek Kokoszka Świderska. Monika Świderska i Justyna Bratek napisały rozdział o tym, w jaki sposób należy podejść do form prowadzenia działalności. Tu ciekawostka: dosłownie kilka dni przed drukowaniem musiały być wprowadzone zmiany dlatego, że przepisy się zmieniły i śmiem twierdzić, że jest to teraz najbardziej aktualna książka jeżeli chodzi o przepisy prawne, podatkowe, przede wszystkim formy prowadzenia działalności dlatego, że świeżo jeszcze przed samym drukiem były wprowadzane aktualne przepisy, aktualne zmiany.

2 bonusy

Kolejna osoba, z którą współpracowałem, to już w rozdziale bonusowym. Są dwa rozdziały bonusowe, eden napisałem ja, a drugi jest o oddłużeniach, do którego zaprosiłem Gabrielę Sienkiewicz, z którą współpracuję w eMediator.pl, w firmie oddłużeniowej, która napisała też kilka słów właśnie o tym, w jaki sposób, jeżeliby się zadziało coś złego, coś gorszego w biznesie, to jakie w ogóle są możliwości wychodzenia z zadłużeń w biznesie. W tym przypadku skupiliśmy się przede wszystkim na biznesie. Nikomu, oczywiście, tego nie życzę, ale zarówno na szkoleniach, doradztwa czy po prostu w Waszych wiadomościach otrzymuję i wiem, że część osób chce rozwijać swój biznes, ale na chwilę obecną jest ciężko. Już jest w złej sytuacji finansowej, w złej sytuacji jest firma, więc warto zacząć właśnie od tego etapu. Czyli rozwój, ale i poukładanie sobie tych rzeczy, żeby nie nieść takiego plecaka doświadczeń, czy też plecaka przeszłości. Czyli poukładanie tych rzeczy, a później startować dalej.

Druga rzecz jest taka, że mam takie a nie inne doświadczenia, które mi mówią, że czasami przy bardzo intensywnym rozwijaniu firmy, można o niektórych rzeczach zapomnieć. Można po prostu popełnić jakieś błędy. A nawet jeżeli samemu się ich nie popełni, to można być w takiej branży czy mieć takie wyzwania, że w pewnym momencie firma będzie miała problemy finansowe czy też będziemy je mieli jako przedsiębiorcy. Więc nikomu nie życząc tego, ale mając takie a nie inne doświadczenia, czułem się w obowiązku przekazać również taką wiedzę, żeby być bezpiecznym i żeby oprócz tego, że zabezpieczymy się odpowiednio formami prawnymi, formami prowadzenia działalności, to dodatkowo żeby wiedzieć, jak poukładać sobie później głównie te tematy finansowe.

Opinia o książce

Na okładce opinię dał mi sam Lech Kaniuk, który jest multimilionerem i jedną z ikon polskiej przedsiębiorczości, polskiego biznesu. Jestem tym faktem zachwycony. Przedmowę napisał Dariusz Żuk, który jest założycielem Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, w których to już od założenia skorzystało 16 tysięcy startupów. To jest hit! Także osoby, które dodatkowo udzieliły rekomendacji, wsparcia w tej książce. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że jest to dla mnie komplement.

Komu dedykuję tą książkę?

Książkę tą dedykuję przedsiębiorcom. Jest ona przede wszystkim dla przedsiębiorców funkcjonujących w Polsce. Myślę, że za granicą część tych rzeczy jak najbardziej można wykorzystać. Natomiast rzeczy związane stricte z prawem, podatkami, formą prowadzenia działalności, to w stu procentach są dla przedsiębiorców działających w Polsce, więc dedykuję tym osobom, ale też dlatego, że większość moich doświadczeń, ponad 20 firm jest rozwijanych w Polsce, moje doświadczenia ostatnich lat są w Polsce. Kilka firm działało międzynarodowo, natomiast 80% – 90% mojego doświadczenia jest tutaj w Polsce. Więc jako praktyk wiem z jakimi problemami mierzy się przedsiębiorca, z jakimi problemami mierzą się moi klienci, jakie mają też oczekiwania i dążenia. Zatem pełen szacunek do wszystkich osób, które są małymi albo średnimi przedsiębiorcami, czy prowadzą małe lub średnie przedsiębiorstwa. Śmiem twierdzić, że większość z nas teraz kto prowadzi biznes, daje sobie radę. Ale gdyby każdy przed założeniem firmy wiedział, z czym to się tak naprawdę wiąże, jak to później wygląda, jakie są wyzwania, to chyba trzy razy więcej zastanawiałby się nad tym czy aby na pewno zaczynać. Więc z mojej strony ogromny szacunek dla wszystkich przedsiębiorców, którzy działają, walczą, którzy krok po kroku chcą się rozwijać i tak naprawdę budują kraj, budują gospodarkę, dają miejsca pracy, to trzeba przyznać, że jest to ciężka droga. Natomiast mam nadzieję, głęboko wierzę, że właśnie dzięki tej książce, dostaniecie zarówno motywacji do dalszego działania, może trochę inspiracji, ale przede wszystkim masę konkretnej, praktycznej wiedzy. Takiej, którą podczas czytania można od razu wdrażać w swoim biznesie lub wskazówki gdzie szukać informacji, żeby dalej się rozwijać.

Moje odczucia i podziękowania

Jestem bardzo dumny z tej książki, jestem zadowolony. Kilka dni przed tym zanim poszła jeszcze do druku, jeszcze raz sobie ją przeczytałem i to jest na maksa… Osoby z zespołu powiedziały mi: Marcin, nie powinieneś tak mówić. Ale na Stories na swoim Instagramie nagrałem, że sam się nakręciłem po przeczytaniu tej książki. Że ona naprawdę jest tak dobra, jestem z niej zadowolony i dumny. I oprócz moim współautorom, chcę jeszcze podziękować osobom, które cały czas wspierały mnie przy jej pisaniu: mój wydawca – Kamila Rowińska, Kasia z zespołu Kamili oraz Patrycja z mojego zespołu. Gdyby nie te osoby, to myślę, że jeszcze jakiś czas tej książki by nie było, a na pewno nie byłoby jej właśnie w takiej formie.

Chcę również Wam podziękować za to jak już dotychczas byliście aktywni przy chociażby wyborze okładki. Ostatecznie okładka wygląda tak: jest to miks tego co było pokazane plus Wasze sugestie, które dawaliście oraz nasze odczucia. Ja jestem zadowolony z tego jak wygląda ta książka. Oczywiście zachęcam Was do zakupu na stronie: marcinkokoszka.com na sklepie, jest już do zamówienia w przedsprzedaży. 15 stycznia będzie oficjalnie premiera, a już od dzisiaj można ją zamawiać w przedsprzedaży. Także zachęcam.

Zostaw komentarz