Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Co zrobić, aby zacząć robić marketing? 💡 #MARKETING

Marketing: Co zrobić zanim, zaczniesz robić marketing? Jak przygotować się, aby działać efektywnie tam, gdzie ma to sens, nawet jeśli budżet wynosi 0 zł?


Na temat tego, w jaki sposób robić marketing, jak wykorzystywać wszystkie kanały marketingowe, jak to przekłada się na sprzedaż, są dziesiątki szkoleń, setki książek, artykułów.

Dzisiaj chcę powiedzieć o tym, jak się do tego przygotować. Co zrobić, zanim w ogóle zaczniesz robić marketing i jak dobrze się przygotować do tego, żeby efektywnie, skutecznie działać tam, gdzie to ma sens.

Po więcej takich materiałów zapraszam Cię na mój kanał: https://www.youtube.com/channel/UC4GY1dcfGGU6akFYhprBusg

Marketing, najlepsze rady jakie możesz usłyszeć!

Jak wyznaczyć cel we właściwy sposób?

Pierwsza rada jest taka, żeby wyznaczyć swój cel. Wiele osób mówi: chcemy działać / działamy. Widzieliśmy jakieś filmiki, słyszeliśmy o tym, że media społecznościowe działają. Trzeba być na Facebooku, trzeba zrobić stronę internetową. Pytam się: “Jaki jest Twój cel?”. To jest bardzo ważne! Niezależnie od tego, czy będziesz robił marketing sam, czy zlecisz to jakiejś agencji. Ważne jest, żeby wyznaczyć cel.

Przykład: jeżeli chcesz mieć sprzedaż, nie mów o tym, że chcesz mieć dużo lajków. Ktoś inny albo Ty zaczniesz robić działania, ustawisz cele reklamowe, żeby mieć dużo lajków, a to się nie przełoży na sprzedaż. Będziesz zdenerwowany. Jeżeli działasz w ten sposób, że masz jasno określony cel, to wszystkie działania powinieneś dostosować pod to. W takim momencie zawsze zadaję sobie pytanie: “Dlaczego to jest mój cel?”

Zasada: 5 razy “dlaczego?”

Dlaczego chcesz mieć lajki? – Żeby była sprzedaż. OK.

To w takim razie co jest Twoim celem? Lajki czy sprzedaż? – Sprzedaż.

Dobra, ale dlaczego chcesz mieć sprzedaż? Rzeczy na magazynie nie mogą zostać dłużej niż ileś czasu. – Dobra. Czyli mamy jakieś ograniczenie czasowe.

Czyli musisz sprzedać to w jakimś czasie? W trzy miesiące? – Dobra. Czyli musisz określoną ilość towaru sprzedać w trzy miesiące.

Dlaczego musisz to sprzedać i dlaczego w trzy miesiące? Bo taki mamy model biznesowy, nie zmienimy go przez najbliższy rok. Tak to funkcjonuje. – OK, dobrze.

Wiemy, że tak to musi funkcjonować przez najbliższy rok. 

Pięć razy zadajemy sobie pytanie “dlaczego” i tu jasno określamy cel.

Spójrzcie, jak bardzo różni się komunikat “chcę mieć dużo lajków” od “musimy sprzedać dany towar w okresie trzech miesięcy, odkąd wejdzie na stan magazynowy”. Cel ma być na początku określony, zanim zaczniemy podejmować działania. Może się okazać, że jeżeli my jesteśmy ograniczeni czasowo, nie możemy wykorzystywać takich narzędzi chociażby pozycjonowanie stron internetowych. To jest czasochłonne. Automatycznie zanim, zaczniemy podejmować jakiekolwiek działania marketingowe i duchowe, musimy sprawdzić,  co jesteśmy w stanie wykluczyć. To jest pierwsza rzecz – cel.

Jaki rozwiązujesz problem?

Drugi temat to jaki rozwiązujesz problem. Zastanów się, jaki naprawdę rozwiązuje problem. Jeżeli ktoś sprzedaje jakieś produkt. Niech to będą choinki. Wiemy, że jeżeli my mamy dzisiaj określoną ilość choinek. Czas ich przydatności będzie dwa miesiące. My musimy komuś rozwiązać problem, żeby sprzedać je do jakieś daty, w tym przypadku do świąt. W styczniu jest publikacja tego filmu, to sobie myślisz: “Dzisiaj byłoby już ciężko sprzedać te choinki, bo w grudniu było dużo osób, które były tym zainteresowane. To jest element świąt i wtedy się to sprzedaje”. Zastanów się, jaki rozwiązuje problem.

Jeżeli jesteś masażystą, to jesteś w stanie komuś rozwiązać problem bólu. Jesteś też w stanie trochę przybliżyć go do jakichś marzeń, np. regeneracja, rehabilitacja. Pozbywasz się jakiegoś bólu fizycznego w tym przypadku, a z drugiej strony ktoś może się dobrze poczuć, zrelaksować.

Jeżeli sprzedajesz kredyty, to z jednej strony zaspokajasz potrzebę bezpieczeństwa, być może pozbycia się pewnych problemów, wyzwań finansowych. Z drugiej strony przybliżasz się do spełniania marzeń, np. ktoś za ten kredyt kupuje samochód lub dom. Spełniasz marzenia, a z drugiej strony pozbywasz się bólu.

Teraz masz na to czas. Nie w momencie, kiedy będzie natłok obowiązków. Kiedy trzeba będzie pisać artykuły, udostępniać je, robić inne materiały marketingowe. Wtedy już musisz wiedzieć, co masz mówić, jakie materiały przygotowywać, jaki rozwiązujesz problem i jak przybliżasz kogoś do swojego celu.

Komu rozwiązujesz ten problem? Persona

Kolejna kwestia – Persona. Kto dokładnie jest tą osobą, do której masz dotrzeć? Już wiemy, co chcemy osiągnąć, jaki rozwiązujemy problem i do jakich marzeń kogoś przybliżamy. Teraz pytanie “kogo?”. Kto jest Twoją personą?

  • Mężczyzna / kobieta,
  • mieszka na wsi / w mieście,
  • w jakim jest wieku,
  • jakimi językami mówi,
  • w jaki sposób ogląda telewizję: bardziej YouTube, Netflix czy telewizję tradycyjną.
  • itp., itd. 

To jest persona. To jest bardzo ważne, żebyście mieli określoną personę. Obraz osoby, której rozwiązuje się problem, do kogo chce się dotrzeć, kto jest Twoim potencjalnym klientem.

Zbadaj grupę docelową: Ankieta

Kolejny – czwarty krok. W momencie, kiedy już wiesz, kto to jest – zbadaj tą grupę. Sprawdź, jakie mają nawyki, gdzie oni rzeczywiście bywają. Zadaj im pytania, zrób ankietę. Jeżeli już masz stronę internetową, możesz zobaczyć jakie osoby na nią zaglądają. Co czytają, co oglądają, ile czasu tam spędzają. W jakim są wieku, z jakich dokładnie miejsc do ciebie trafiają. 

Zrób badanie. Z jednej strony rozmawiając z nimi, z drugiej strony obserwując ich zachowania. W momencie robienia ankiety dostaje się gotowe teksty, które później można wykorzystać w swojej ofercie lub w rozmowach.

Kiedy przygotowuję się do kolejnych szkoleń marketingowych, robię ankiety. Kiedy przygotowywałem się do szkolenia “Rozwiń swoją firmę”, zrobiłem ankiety. Dokładnie wiedziałem, jaki ludzie mają ból, o czym marzą. Dokładnie wiedziałem, co chcą dostać, jakie mają przyzwyczajenia, jakie mają hobby. Było tam wiele pytań, na które mi odpowiedzieli. Mam zbadaną swoją grupę docelową i dokładnie wiem, co mam tym osobom dostarczyć, żeby były usatysfakcjonowane, zadowolone i żeby decydowały się na zakup szkoleń.

Content, czyli co możesz dać grupie docelowej.

Kiedy już wiesz, czego oni potrzebują, to zastanów się, co możesz dać grupie docelowej.

Jeżeli robisz np. masaż – przykład, który już był tutaj podawany, możesz wcześniej napisać artykuł na temat schorzeń, zanim przyjdzie do Ciebie na masaż, np. bóle kręgosłupa. Albo ktoś jest zmęczony i chciałby się zregenerować. Co taka osoba wpisuje w Google? Co mogłaby chcieć przeczytać? Czy możesz zrobić jakiś poradnik? Czy możesz nagrać jakiś materiał wideo np. trzy porady: zrób sobie masaż w domu? A jeżeli potrzebujesz więcej pomocy, to zapraszam cię. Muszą do Ciebie trafić, to Ciebie mają oglądać, czytać. Muszą wypełnić formularz, żeby zgłosić się do Ciebie. Ty musisz wiedzieć, co możesz im dać, żeby Cię już poznali, żeby to Tobie zaufali.

Kiedy robię szkolenia z marketingu, daję porady, co zrobić przed marketingiem. To jest idealny przykład. W praktyce pokazuję, w jaki sposób należy to wykorzystać. Jeżeli ktoś chce robić marketing: “OK, ale co przed marketingiem?”. Wpisuję w Google, czy na YouTube. Wyskakuje filmik, mówię: “OK, świetnie. Ten gościu nieźle”. Mam nadzieję, że tak pomyślicie i powiecie, że rzeczywiście ma to sens.

Zastanów się, jakie masz zasoby

Nigdy nie startujemy od zera. Bardzo często ludzie mówią: “Zaczynam od zera. Totalnie klapa, nic nie mam. Marcin, musimy to jakoś ogarnąć”. W momencie, kiedy porozmawiamy kilka minut, okazuje się, że zasoby już są. Zastanów się, co to jest. Czy to jest logo, wizytówka, strona, szata graficzna, może sklep? Na pewno są to Twoje doświadczenia, Twoja historia, Twoje kontakty. Co jeszcze? Konto w mediach społecznościowych, być może jakieś firmowe, może prywatne, które też można wykorzystać. Może historia jakiejś współpracy. To są rzeczy, które już możesz wykorzystać. Zasobów jest sporo.

W ostatnim czasie też miałem bardzo fajne doradztwo. Dziewczyna zrobiła zestawienie swoich zasobów i mówi, że ma różnego rodzaju materiałów na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprzętów to nawet powiedziałbym, że chyba na set tysięcy złotych. Naprawdę ma czym obracać. Co już jest w zasobach, to po prostu należało to spieniężyć i okazywało się, że tych zasobów w postaci gotówki jest więcej.

Zobacz, jakie masz zasoby, dlatego że pieniądze to też jest zasób. Jeżeli masz odłożone pieniądze na marketing, to jest Twój zasób. Czas to jest Twój zasób. Umiejętności, że potrafisz samemu napisać artykuł, że potrafisz udostępnić posta, że potrafisz zrobić grafikę. To jest Twój zasób! Wypisz sobie wszystkie zasoby, jakie już masz.

Jeżeli znasz kogoś, kto to potrafi robić i wesprze Cię w tej dziedzinie, zapisz to jako zasób. Okazuje się, że w tym punkcie szóstym naprawdę mamy już dużo. Masz już zasoby, wypisz je sobie.

Marketing: Ustal budżet

Nie chodzi o coś takiego, że mam np. 500 złotych, czy 5 tysięcy złotych na reklamę w danym miesiącu. Ustal sobie, jaki masz budżet na pozyskanie jednego klienta. Zobacz, jaka jest średnia wartość w koszyku, średnia wartość zamówień. Jeżeli jeszcze nie ruszyłeś z biznesem, to jaka jest oczekiwana średnia wartość. Wiesz, ile kosztują produkty, ile kosztują Twoje usługi. Jakie trzeba kupić, żeby to miało sens, więc widzisz, jaka będzie średnia wartość.

Później policz, jaką masz na tym marżę. Czy musisz komuś zapłacić za zrobienie tego, czy robisz to samemu? Jakie masz inne koszty prowadzenia biznesu? Ile tak naprawdę zarabiasz na jednym produkcie, na jednej usłudze? W momencie, kiedy masz określoną kwotę, zastanów się, ile powinno zostać u Ciebie? Ile z tej kwoty chcesz przeznaczyć na marketing?

To nie jest tak, że musisz dać tysiąc, dwa, pięć czy trzydzieści tysięcy złotych na marketing. Tylko na sprzedaż tej jednej usługi mogę dać piętnaście złotych, na sprzedaż tej usługi mogę dać pięćset złotych. Na sprzedaż jakiegoś produktu mogę dać kilka tysięcy złotych. Zależy, czym handlujemy, jakie usługi świadczymy. Wtedy robimy budżet na dany produkt. Kiedy już wiemy, co i komu sprzedajemy, w jakich kanałach to sprzedajemy, to już też wiemy, jaki budżet możemy na coś przeznaczyć.

Okazuje się wtedy, że jeszcze bardziej nam się zwęża liczba miejsc, w których możemy robić ten marketing. To jest bardzo dobre. Nie chodzi o to, żeby być wszędzie, tylko o to, żeby być tam, gdzie są nasi klienci. Budżet, który możemy na to przeznaczyć, żeby to było skuteczne i żeby nasz biznes po prostu się rozwijał, robiąc marketing.

Mówię biznes, ale to samo, wszystko krok po kroku macie w akcjach charytatywnych, w organizacjach pozarządowych. Być może powiecie: “Marcin, budżet zero. – OK”. To jest bardzo ważna informacja! Powiesz, że budżet zero, bo nie możemy przeznaczyć na to pieniędzy. Zastanawiasz się, jakie możesz podjąć działania, nie wydając żadnych pieniędzy, żeby pozyskać klienta. To jest też bardzo ważna informacja.

Zbadaj konkurencję

To jest ważny punkt. Dopiero teraz, kiedy już wykorzystaliśmy swoje doświadczenie, swoje zasoby, wiemy już na czym stoimy. Wiemy komu, co, w jakim budżecie chcemy sprzedawać, wtedy zaczynamy obserwować konkurencję.

Wtedy patrzymy na to, co oni dokładnie robią po to, żeby powiedzieć: “OK, to bardzo dobrze pasuje do mojej strategii”. Mówimy: “Dobra, ten kanał fajnie działa, zróbmy coś podobnego, coś ciekawego”. Nie chodzi o to, żebyśmy teraz kopiowali wszystkie działania i tylko robili takie rzeczy jak konkurencja. Mam nadzieję, że już doszliście do tego, co warto u Was zrobić, a co nie. W tym punkcie jesteście w stanie po prostu zweryfikować to, co robi konkurencja, żeby się zainspirować. Po prostu, żeby mieć rękę na pulsie.

Marketing: Zaplanuj działania

To jest jeden z podstawowych błędów. Nie planujemy działań. Później wychodzi ogromny chaos, wiele niesystematycznych działań. Kluczem jest zwykłe planowanie. Zaplanować swoje działania, zaplanować budżet, zaplanować czas, jaki na to poświęcić, zaplanować, kto będzie się zajmował tym marketingiem. 

Marketing: Co chcesz zmierzyć?

Punkt dziesiąty: co będzie mierzyć się KP? Co będzie mierzyć? Jakie są te kluczowe miejsca, które są dla ciebie ważne? Jeżeli dla ciebie liczba lajków jest ważna? Mierzysz lajki. Jeżeli dla ciebie ważna jest sprzedaż? Co masz mierzyć w tej sprzedaży? Sprzedaż jest dla ciebie ważna. Sprawdź, co musisz mieć oczywiście do sprzedaży.

Trzeba mierzyć poszczególne kroki, które przychodzi klient. Widzi jakiś artykuł. Później przechodzi do zakładki koszyk, ale to zostawia. Musisz włączyć marketing na tę osobę. Ona wraca po jakimś czasie, ale tylko pod warunkiem, że wcześniej była na blogu. Być może wtedy sprzedaż jest większa.

Każdy z tych kroków trzeba mierzyć. Zastanów się. Nie może być tych punktów za dużo. Nie o to chodzi, żebyśmy teraz byli analitykami i tylko tym się zajmowali. To jest jeden z elementów.

Zanim jeszcze zaczniesz działać, bo później już nie będziesz miał na to czasu, nie będziesz się tym zajmował, nie będziesz o tym myślał. 

Zadbaj o legalność działań

Przedostatni. Zadbaj o legalność działań w momencie. Jako wspólnik w kancelarii prawnej eMediator Legal Bratek Kokoszka Świderska wiem, że jeżeli ktoś przyjdzie i zapyta się nas czy można to robić, może być taka informacja, że powiemy że nie powinno się tak robić. Jak się pytacie, co można robić to powiemy kilka rzeczy, które można zrobić. Jeżeli ktoś przyjdzie z gotowym pomysłem i powie: “Hej, chcę żebyście opracowali mi legalność działań”.  Prawdopodobnie znajdziemy rozwiązania.

Jako Kancelaria, jako inni prawnicy, radcy – adwokaci są od tego, żeby znajdować rozwiązanie tak, żeby myśleć biznesem, tak żeby dla biznesu pracować. Jak już wiele rzeczy chcesz zrobić, zadbaj o legalność tych działań. Nie mówię teraz o tym że, “O dobra! Lecimy do przodu. Bez regulaminu, bez polityki prywatności”.

Chodzi o to, żebyś zadbał o te rzeczy. One muszą być legalne. Ktoś musi Ci to opracować. Jeżeli się okaże, że one są nielegalne to niech Ci na tym etapie ktoś o tym powie. W zdecydowanej większości przypadków jesteś w stanie znaleźć legalne rozwiązanie na to, żeby zrealizować swoją wizję. Nie chcę, żeby aspekty prawne ograniczały cię w momencie tej kreatywnej pracy. W momencie, kiedy już to zrobione, trzeba zadbać, żeby te działania były legalne. Jeżeli czujesz że u ciebie może być coś do poprawy to zapraszam oczywiście do naszej kancelarii eMediator Legal: https://emediatorlegal.pl/

Jeżeli potrzebujesz doradztwa z radcą prawnym w tym zakresie, albo audytu prawnego swoich dotychczasowych dokumentów, które posiadasz to zapraszam do sklepu: https://marcinkokoszka.com/sklep-doradztwo/

Zdobądź wiedzę

Ostatni punkt to coś, co powiecie: “Dobra! Marcin kończ! Dawaj ostatni punkt”. Tak naprawdę dopiero teraz się zaczyna. Musisz zadbać o edukację. Nie tak, że teraz mam chwilę czasu, przeczytam książki. Dbaj o tę edukację cały czas. Cały czas w marketingu się coś zmienia, pojawiają się nowe możliwości.

Ty musisz pozyskiwać nową wiedzę. Musisz wiedzieć, co jest na czasie. Nie tylko po to, żeby to robić. Warto mieć tą rękę na pulsie. Jest takie powiedzenie pod którymi też się podpisuję: “Rozwijać się musisz. Zdobywać nową wiedzę musisz nie tylko po to, żeby się rozwijać. Też po to, żeby zostać w tym miejscu, w którym jesteś tak naprawdę”. Nawet, jeżeli mówisz: “U mnie wszystko spoko, u mnie jest wszystko fajnie. Dobrze mi idzie” – żeby w tym miejscu zostać i tak musisz się rozwijać. Musisz pozyskiwać wiedzę, bo inaczej po prostu nie zostaniesz w tym miejscu.

Szukasz pomocy, jeżeli chodzi o marketing? 

Jeśli chcesz mnie o coś zapytać – zostaw komentarz!

Zapraszam Cię także na doradztwo ze mną, chętnie przekażę Ci całą swoją
wiedzę: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/

Zapraszam Cię również na moje autorskie szkolenia “Marketing w Małej Firmie” i “Marketing w Małej Firmie PRO”. Cała oferta dostępna tutaj: https://marcinkokoszka.com/sklep-szkolenia/
Możesz zapisać się na szkolenia stacjonarne, możesz skorzystać ze szkoleń w wersji online lub z nagrań z poprzednich szkoleń.

Może chcesz zobaczyć moje nagranie z webinaru na temat 38 błędów w Social Mediach? Znajdziesz je tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/38-bledow-w-mediach-spolecznosciowych-nagranie-z-webinaru/

Możesz skorzystać także mojego autorskiego 12 tygodniowego Programu
Rozwoju Twojej Firmy: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Zamów książki i się przekonaj, co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić:
1. M. Kokoszka, K. Rowińska „Coaching wart milion” https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/
2. M. Kokoszka „Rozwiń Swoją Firmę! Wskazówki Seryjnego Przedsiębiorcy: https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-rozwin-swoja-firme-wskazowki-seryjnego-przedsiebiorcy/

7 thoughts on “Co zrobić, aby zacząć robić marketing? 💡 #MARKETING”

  1. Dobrze napisany poradnik. Jestem zdania, że kluczowe są w tym przypadku określenie budżetu oraz zaplanowanie działań, choć pozostałe z wymienionych również mają swoje znaczenie. Z pewnością warto na ten przykład przeanalizować konkurencję czy zbadać grupę docelową. O ciągłym zdobywaniu wiedzy to nawet nie wspominam, bo ten punkt spodobał mi się najbardziej. 🙂

  2. Zatrzymam się na punkcie dziewiątym zatytułowanym ,,planowanie”, jest to nieodłączny element i zgadzam się, że najwięcej błędów pojawia się właśnie na tym etapie. Jak autor proponuje zaplanować sobie budżet, działania i kto będzie się tym zajmował, z pewnością zaoszczędzi to wielu nieporozumień i błędów o których między innymi mówimy

Zostaw komentarz