Co zrobić zanim zaczniesz robić marketing? #MARKETING 💡

Ważne lekcje o tym, jak przygotować się, aby działać efektywnie tam, gdzie ma to sens, nawet jeśli budżet wynosi 0 zł.


Dzisiaj opowiem o tym, co zrobić zanim zaczniesz robić marketing. Dziesiątki szkoleń, setki książek, artykułów jest na temat tego w jaki sposób robić marketing, jak wykorzystywać wszystkie kanały marketingowe, jak to przekłada się na sprzedaż. Dzisiaj chcę powiedzieć o tym, jak się do tego przygotować. Co zrobić zanim w ogóe zaczniesz robić marketing i jak dobrze się przygotować do tego, żeby efektywnie, skutecznie działać tam, gdzie to ma sens.

Cel

Pierwsza rada jest taka, żeby wyznaczyć swój cel. Wiele osób mówi: chcemy działać / działamy, widzieliśmy jakieś filmiki, słyszeliśmy o tym, że media społecznościowe działają, że trzeba być na Facebooku, że trzeba zrobić stronę internetową. Natomiast ja się pytam jaki jest Twój cel? I to jest bardzo ważne, bo niezależnie od tego czy będziesz robił marketing sam czy zlecisz to jakiejś agencji, ważne jest, żeby wyznaczyć cel.

Przykład: jeżeli chcesz mieć sprzedaż, nie mów o tym, że chcesz mieć dużo lajków dlatego, że ktoś inny albo Ty zaczniesz robić działania, że ustawisz takie cele reklamowe, żeby mieć dużo lajków, a to się nie przełoży na sprzedaż i będziesz zdenerwowany. Dlatego, że jeżeli działasz w ten sposób, że masz jasno określony cel, to wszystkie działania powinieneś dostosować pod to. W takim momencie zawsze zadaję sobie pytanie: dlaczego to jest mój cel? Dlaczego?

Jest zasada: 5 razy “dlaczego”. Dlaczego np. chcesz mieć lajki? – Żeby była sprzedaż. OK. To w takim razie co jest Twoim celem? Lajki czy sprzedaż? – Sprzedaż. Dobra, ale dlaczego chcesz mieć sprzedaż? Bo np. wtedy rzeczy na magazynie nie mogą zostać dłużej niż ileś czasu. – Dobra. Czyli mamy jakieś ograniczenie czasowe. Czyli musi sprzedać w jakim czasie? W trzy miesiące? – Dobra. Czyli musisz określoną ilość towaru sprzedać w trzy miesiące. Ale dlaczego musisz to sprzedać i dlaczego w trzy miesiące? Bo taki mamy model biznesowy, nie zmienimy go przez najbliższy rok. Tak to funkcjonuje. – OK, dobrze. Więc wiemy, że tak to musi funkcjonować przez najbliższy rok. 5 razy zadajemy sobie pytanie “dlaczego” i tu jasno określamy cel.

Spójrzcie jak bardzo różni się komunikat “chcę mieć dużo lajków” od “musimy sprzedać dany towar w okresie trzech miesięcy odkąd wejdzie na stan magazynowy” jeżeli mamy jakiś produkt. Jeżeli mamy usługi mamy już zespół tak to to samo bo mamy roboczo godzinę dzisiaj wolny musimy sprzedać dwa tygodnie 60 roboczo godzin zespołu i to jest określony cel. Tak to jest to co ma być na początku określony zanim zaczniemy w ogóle podejmować działania bo może się okazać że jeżeli my jesteśmy ograniczeni czasowo to nie możemy wykorzystywać takich narzędzi chociażby SEO pozycjonowanie stron internetowych no bo to jest czasochłonne i automatycznie zanim zaczniemy podejmować jakiekolwiek działania marketingowe i duchowe czy jesteśmy w stanie wykluczyć także to jest pierwsza rzecz – cel.

Problem

Drugi temat, to jaki rozwiązujesz problem. Zastanów się jaki naprawdę rozwiązuje problem. Zauważ że w momencie kiedy świadczyć jakieś usługi sprzedaje jakiś produkt czy usługę to zawsze robisz jedną z dwóch rzeczy albo komuś rozwiązuje się jakiś problem albo przybliża go do spełnienia marzeń. Tak więc zadaj sobie to pytanie jak ja rozwiązuje problem. Tak dla przykładu kontynuując sobie dalej jeżeli ktoś sprzedaje jakieś produkty niech to będą choinki. No to wiemy że jeżeli my mamy dzisiaj ileś choinek tak że ich czas przydatności powiedzmy będzie dwa miesiące. Tak ale wiemy że tak naprawdę my musimy komuś rozwiązać problem do jakiejś daty do świąt tak do świąt. Jeżeli to ogląda teraz w styczniu tak czy później w kolejnych miesiącach styczniu jest publikacja tego filmu to sobie myślisz: dzisiaj byłoby już ciężko sprzedać te choinki bo w grudniu było dużo osób które były tym zainteresowane dlatego że to jest element świąt i wtedy się to sprzedaje, więc zastanów się jaki rozwiązuje problem.

Jeżeli jesteś masażystą, to jesteś w stanie komuś rozwiązać problem bólu, ale jesteś też w stanie trochę przybliżyć go do jakichś marzeń, np. regeneracja, rehabilitacja. Czyli jakby pozbywasz się jakiegoś bólu fizycznego w tym przypadku, a z drugiej strony ktoś może się dobrze poczuć, zrelaksować w zależności od tego jaki to jest masaż.

Jeżeli sprzedajesz kredyty, to z jednej strony zaspokajasz potrzebę bezpieczeństwa, być może pozbycia się pewnych problemów, wyzwań finansowych, a z drugiej strony przybliżasz się do spełniania marzeń, np. ktoś za ten kredyt kupuje samochód lub dom. Spełniasz marzenia, a z drugiej strony pozbywasz się bólu. Kiedy masz jedno i drugie i teraz masz na to czas, a nie w momencie kiedy już będzie natłok obowiązków, kiedy trzeba będzie pisać artykuły, udostępniać je, robić inne materiały marketingowe, to wtedy już musisz wiedzieć to, co tam masz mówić, jakie materiały przygotowywać, jaki rozwiązujesz problem i jak przybliżasz kogoś do swojego celu.

Persona

Kolejna kwestia: komu rozwiązujesz ten problem, czyli Persona. Kto dokładnie jest tą osobą, do której masz dotrzeć. Już wiemy co chcemy osiągnąć, wiemy jaki rozwiązujemy problem i do jakich marzeń kogoś przybliżamy, więc teraz pytanie “kogo”, kto jest Twoją personą? Mężczyzna / kobieta, mieszka na wsi / w mieście, w jakim jest wieku, jakimi językami mówi, w jaki sposób ogląda telewizję: bardziej YouTube, Netflix czy telewizję tradycyjną. Wiele jest tych rzeczy. To jest persona. Będzie też webinar nagrany na temat persony. Tu już nie będziemy się rozwodzić na ten temat. To jest bardzo ważne, żebyście mieli określoną personę, czyli obraz osoby, której rozwiązuje się problem, do kogo chce się dotrzeć, kto jest Twoim potencjalnym klientem.

Ankieta

Kolejny – czwarty krok: zbadaj tą grupę docelową. W momencie kiedy już wiesz kto to jest, zbadaj tą grupę. Sprawdź jakie mają nawyki, gdzie oni rzeczywiście bywają. Zadaj im pytania, zrób ankietę, sprawdź chociażby jeżeli już masz stronę internetową, możesz zobaczyć jakie osoby na nią zaglądają. Co czytają, co oglądają, ile czasu tam spędzają. Demografia, czyli w jakim są wieku, z jakich dokładnie miejsc do ciebie trafiają. I zobacz co zadziałało. Zrób badanie z jednej strony rozmawiając z nimi, z drugiej strony obserwując ich zachowania. To jest jedna z takich rzeczy, które w momencie robienia ankiety, dostaje się gotowe teksty, które później można wykorzystać w swojej ofercie lub w rozmowach.

Kiedy przygotowuję się do kolejnych szkoleń marketingowych, robię ankiety. Kiedy przygotowywałem się do szkolenia “Rozwiń swoją firmę”, zrobiłem ankiety. Dokładnie wiedziałem jaki ludzie mają ból, o czym marzą. Dokładnie wiedziałem co chcą dostać, jakie mają przyzwyczajenia, jakie mają hobby. Było tam wiele pytań, na które mi odpowiedzieli. Mam zbadaną swoją grupę docelową i dokładnie wiem, co mam tym osobom dostarczyć, żeby były usatysfakcjonowane, zadowolone i żeby decydowały się na zakup, w tym przypadku, szkoleń.

Content

Kolejna rzecz: co możesz dać grupie docelowej? Kiedy już wiesz czego oni potrzebują, to zastanów się co możesz dać grupie docelowej. Jeżeli robisz np. masaż – przykład, który już był tutaj podawany, możesz wcześniej zrobić artykuł na temat tego co ktoś ma wcześniej zanim przyjdzie do Ciebie na masaż, np. bóle kręgosłupa. Albo ktoś jest zmęczony, chciałby się zregenerować. Co taka osoba wpisuje w Google? Co mogłaby chcieć przeczytać? Czy możesz zrobić jakiś poradnik? Czy możesz nagrać jakiś materiał wideo? Czy możesz zrobić np. trzy porady: zrób sobie masaż w domu, a jeżeli potrzebujesz więcej pomocy, to zapraszam cię. Tak, żeby do Ciebie trafili, żeby to Ciebie oglądali, przeczytali. Żeby np. wypełnili formularz, żeby zgłosili się do Ciebie. Ale Ty musisz wiedzieć, co możesz im dać, żeby Cię już poznali, żeby Ci zaufali. Kiedy ja robię szkolenia z marketingu, teraz daję porady co zrobić przed marketingiem. To jest idealny przykład tego. W praktyce pokazuję w jaki sposób należy to wykorzystać. Jeżeli ktoś chce robić marketing – OK, ale co przed marketingiem? Wpisuję to w Google czy na YouTube, wyskakuje ten filmik, mówię: OK, świetnie. Ten gościu nieźle. Mam nadzieję, że tak pomyślicie i powiecie, że rzeczywiście ma to sens.

Zasoby

W punkcie szóstym zastanów się jakie już masz zasoby. Nigdy nie startujemy od zera. Kiedy współpracuję zazwyczaj na szkoleniach czy doradztwach, które prowadzę, to bardzo często ludzie mówią: zaczynam od zera. Totalnie klapa, nic nie mam. Marcin, musimy to jakoś ogarnąć, a w momencie kiedy porozmawiamy kilka minut, okazuje się, że zasoby już są, że jest naprawdę dużo zasobów. Zastanów się, co to jest. Czy to jest np. logo, wizytówka, strona, szata graficzna, może sklep. Ale na pewno Twoje doświadczenia, Twoja historia, Twoje kontakty. Co jeszcze? Konto w mediach społecznościowych, być może jakieś firmowe, może prywatne, które też można wykorzystać. Może historia jakiejś współpracy. To są takie rzeczy, które już możesz wykorzystać. Zasobów jest sporo.

W ostatnim czasie też miałem bardzo fajne doradztwo, po którym dziewczyna zrobiła zestawienie swoich zasobów i mówi, że ma różnego rodzaju materiałów na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprzętów to nawet bym powiedział, że chyba na set tysięcy złotych. Naprawdę ma czym obracać. I co już jest w zasobach, to po prostu należało to spieniężyć i okazywało się, że tych zasobów w postaci gotówki jest więcej. Więc zobacz jakie masz zasoby, dlatego że pieniądze to też jest zasób. Jeżeli masz odłożone pieniądze na marketing, to jest Twój zasób. Czas to jest Twój zasób. Umiejętności, to, że potrafisz samemu napisać artykuł, że potrafisz udostępnić posta, że potrafisz zrobić grafikę. To jest Twój zasób! Wypisz sobie wszystkie zasoby jakie już masz. Jeżeli znasz kogoś, kto to potrafi robić i wesprze Cię w tym temacie, zapisz to jako zasób. Okazuje się, że w tym punkcie szóstym naprawdę mamy już dużo. Zanim zaczniemy w ogóle działać, mimo że czasami wydaje nam się, że my musimy zaczynać od zera, to nie tak. Masz już zasoby, wypisz je sobie.

 

Od czego zacząć tworzenie marketingu? – Pobierz zeszyt ćwiczeń, który pomoże znaleźć Ci Twoich klientów.

Uzupełnij pola. Link do pliku otrzymasz na podany adres email.

 

Budżet

W punkcie siódmym ustal budżet. Nie chodzi o coś takiego, że mam np. 500 złotych czy 5 tysięcy złotych na reklamę w danym miesiącu, tylko ustal sobie jaki masz budżet na pozyskanie jednego klienta. Zobacz jaka jest średnia wartość w koszyku, średnia wartość zamówień. Albo jeżeli jeszcze nie ruszyłeś z biznesem, to jaka jest oczekiwana średnia wartość. Wiesz ile kosztują produkty, ile kosztują Twoje usługi. Jakie trzeba kupić, żeby to miało sens, więc widzisz jaka będzie średnia wartość. Później policz jaką masz na tym marżę. Jeżeli to są usługi, to czy musisz komuś zapłacić za zrobienie tego czy robisz to samemu. Jakie masz inne koszty prowadzenia biznesu i ile tak naprawdę zarabiasz na jednym produkcie, na jednej usłudze. W momencie kiedy masz określoną kwotę, zastanów się ile powinno zostać na Ciebie, a ile z tej kwoty chcesz przeznaczyć na marketing. Nagle okazuje się, że to nie jest tak, że musisz dać tysiąc, dwa, pięć czy trzydzieści tysięcy złotych na marketing, tylko na sprzedaż tej jednej usługi mogę dać piętnaście złotych, na sprzedaż tej usługi mogę dać pięćset złotych, na sprzedaż jakiegoś produktu mogę dać kilka tysięcy złotych. Zależy czym handlujemy, jakie usługi świadczymy. Wtedy robimy budżet na dany produkt. Kiedy już wiemy co i komu sprzedajemy, za chwilę będzie w jakich kanałach to sprzedajemy, to już też wiemy jaki budżet możemy na coś przeznaczyć. Okazuje się wtedy, że jeszcze bardziej nam się węży liczba miejsc, w których możemy robić ten marketing. To jest bardzo dobre, bo nie chodzi o to, żeby być wszędzie, tylko o to, żeby być tam gdzie są nasi klienci w budżecie, który możemy na to przeznaczyć, żeby to było skuteczne i żeby nasz biznes po prostu się rozwijał robiąc marketing. Mówię biznes, bo ja głównie robię biznesy, ale to samo, wszystko krok po kroku macie w akcjach charytatywnych, w organizacjach pozarządowych. Być może powiecie: Marcin, budżet zero. - OK. To jest bardzo ważna informacja! Powiesz, że budżet zero, bo nie możemy przeznaczyć na to pieniędzy, więc zastanawiasz się jakie możesz podjąć działania nie wydając żadnych pieniędzy, żeby pozyskać klienta. To jest też bardzo ważna informacja.

Konkurencja

Dopiero w punkcie ósmym badamy konkurencję. To jest ważny punkt, natomiast nie daję go z przodu, żeby do końca nie inspirować się tymi osobami. Dopiero teraz, kiedy już wykorzystaliśmy swoje doświadczenie, swoje zasoby, wiemy już na czym stoimy, wiemy komu co w jakim budżecie chcemy sprzedawać, wtedy zaczynamy obserwować konkurencję. Wtedy patrzymy na to, co oni dokładnie robią po to, żeby powiedzieć: OK, to bardzo dobrze pasuje do mojej strategii. Nie zrzynamy tego 1:1, tylko patrzymy na to w kwestii inspiracji. Mówimy: dobra, ten kanał fajnie działa, zróbmy coś podobnego, coś ciekawego. Nie chodzi o to, żebyśmy teraz kopiowali wszystkie działania i tylko robili takie rzeczy jak konkurencja. Mam nadzieję, że do tego punktu doszliście już do tego, co warto u Was zrobić, a co nie i w tym punkcie jesteście w stanie po prostu zweryfikować to, co robi konkurencja, żeby się zainspirować, zobaczyć, po prostu mieć rękę na pulsie.

Planowanie

W punkcie dziewiątym sumując wszystkie te rzeczy, które dotychczas robiliśmy, zaplanuj działania. To jest jeden z podstawowych błędów. Zanim w ogóle zaczniemy robić marketing sobie nie planujemy działań. Później wychodzi ogromny chaos wychodzi nie systematyczne działań. O tym będzie będzie też film o błędach w mediach społecznościowych nawet się na ten temat pojawi dlatego że tak sporo tego jest natomiast kluczem jedno z podstawowych rozwiązań większości błędów jakie pojawiają się w robieniu marketingu jest zwykłe planowanie zaplanować swoje działania zaplanować budżet zaplanować czas jaki na to poświęcić zaplanować kto będzie się zajmował tym marketingiem to nie jest tak że to musi zrobić tak bo jeżeli już dzisiaj masz po korek po prostu zadań to nie jesteś w stanie wcisnąć jeszcze kolejnych iluś godzin więc jeżeli ktoś inny ma to zrobić za plan i te te działania.

Mierzenie

Punkt dziesiąty to jest zaplanować co będzie mierzyć się KP. Tak to jest z planu co będzie mierzyć jakie są te kluczowe miejsca które są dla ciebie ważne. Wróćmy do samego początku. I jeżeli dla ciebie liczba lajków jest ważna to co masz mierzyć like. Tak jeżeli dla ciebie ważna jest sprzedaż to co masz mierzyć. Sprzedaż jest dla ciebie ważna jest rentowność i zysk musisz liczyć jaki jest koszt jaki jest z tego przychód. Jakie są inne koszty jakie masz marże na danym produkcie i wychodzi Ci Twój wynik finansowy. Sprawdź co musisz mieć oczywiście do sprzedaży. Czasami to jest cały lipiec. Tak trzeba mierzyć poszczególne kroki które przychodzi klient widzi na przykład jakiś artykuł najpierw później przechodzi do zakładki koszyk później to zostawia musisz włączyć marketing na tą osobę ona wraca po jakimś czasie ale tylko pod warunkiem że wcześniej była na blogu. Być może wtedy sprzedaż jest większa ale jeżeli w koszyku jest dodał że jeszcze do tego produktu warto kupić coś albo inni klienci oglądali też i wtedy ta osoba daje i podnosi wartość koszyka i to się zaczyna wszystko bardziej wspinać. Ale każdy z tych kroków o których powiedziałem trzeba mierzyć mówi się poprawić mogą tylko to co mogą już mierzyć. Zastanów się żeby nie było tych punktów za dużo bo nie o to chodzi żebyśmy teraz byli jakimiś analitykami i tylko tym się zajmowali to jest jeden z elementów. Ale zanim jeszcze zaczniesz działać bo później już nie będziesz miał na to czasu nie będziesz się tym zajmował i nie będzie o tym myślał dopiero jak coś pójdzie nie tak to zaczniesz się zastanawiać co idzie gdzieś nie tak ale ważne jest żeby zanim zaczniesz to robić już wiedzieć co Ciebie interesuje co chcesz mierzyć.

Legalność działań

Punkt 11 punkt 11 już przedostatni to zadbaj o legalność działań w momencie kiedy to weryfikowane i zespołem o tym rozmawiałem i mówię, że w punkcie jedenastym do nielegalnych działań trochę dostanę takie filmy jak mówią Marcin czy nie powinniśmy od tego zacząć. Ja mówię jako wspólnik w kancelarii prawnej eMediator Legal brata świderskiego gorzka wiem, że jeżeli ktoś przyjdzie i się zapyta nas czy można to robić może być taka informacja że powiemy że nie powinno się tak albo jak się pytacie co można robić to piszemy powiemy kilka rzeczy które można zrobić tak ale jeżeli ktoś przyjdzie z gotowym pomysłem i powie hej chcę żebyście opracowali mi legalność działań NATO i NATO to prawdopodobnie znajdziemy rozwiązania.

To, co chcę przekazać to to, że jako Kancelaria, jako inni prawnicy, radcy, adwokaci są od tego, żeby znajdować rozwiązanie tak żeby myśleć biznesem tak żeby dla biznesu pracować więc jak już wiele rzeczy chcesz zrobić to zadbaj o legalność tych działań. Nie mówię teraz o tym że o dobra lecimy do przodu tam bez regulaminu bezrobocia bez polityki prywatności bo wszystkich tych rzeczy po kolei. Absolutnie chodzi o to żebyś zadbał o te rzeczy ale żeby w tym momencie te rzeczy które chcesz robić to żeby one były legalne żeby ktoś ci opracował to. Jeżeli się okaże że one są nielegalne to nie chcieli na tym etapie ktoś powie natomiast w zdecydowanej większości przypadków jesteś w stanie znaleźć legalne rozwiązanie na to żeby zrealizować swoją wizję. Nie chcę żeby aspekty prawne ograniczały cię tak w momencie tej kreatywnej pracy wymyślanie sprawdzania weryfikowania badania klientów tak tylko w momencie kiedy już to zrobione to trzeba zadbać żeby te działania były legalne. Jeżeli po tym punkcie czujesz że u ciebie może być coś do poprawy to zapraszam oczywiście do naszej kancelarii eMediator Legal.

Zdobądź wiedzę

Punkt dwunasty ostatni ostatni punkt to coś co tak naprawdę powiecie dobra Marcin kończy dawaj ostatni punkt. Ale to jest coś co tak naprawdę dopiero teraz się zaczyna dlatego że musi zadbać o edukację. I to nie tak że teraz mam chwilę czasu przeczytam książki i dba o tę edukację cały czas. Tak naprawdę cały czas od marketingu się zmieniają nowe możliwości się pojawiają więc ty musisz pozyskiwać nową wiedzę. Musisz wiedzieć co jest na czasie nie tylko po to żeby to robić tak ale też żeby wiedzieć czego od innych oczekiwać żeby się tym inspirować żeby wiedzieć co rozliczać co weryfikować. Widzę też to że dzisiaj tak naprawdę w robieniu marketingu w biznesie nowości te rzeczy które część rzeczy zostaje to cały czas bardzo fajnie działa natomiast warto mieć tą rękę na pulsie. Jest też takie powiedzenie pod którymi ja też się podpisuję że rozwijać się musisz zdobywać nową wiedzę musisz nie tylko po to żeby się rozwijać ale też po to żeby zostać w tym miejscu w którym jesteś tak naprawdę żeby nawet jeżeli mówisz u mnie wszystko spoko u mnie jest wszystko fajnie dobrze mi idzie to i tak żeby w tym miejscu zostać i tak musi się rozwijac jak i tak musisz pozyskiwać wiedzę bo inaczej po prostu nie zostaniesz w tym miejscu.

Mam dla Was prezent. Stworzyliśmy PDF ze wszystkimi tymi punktami do uzupełnienia.

Od czego zacząć tworzenie marketingu? - Pobierz zeszyt ćwiczeń, który pomoże znaleźć Ci Twoich klientów.

Uzupełnij pola. Link do pliku otrzymasz na podany adres email.

 

1 thought on “Co zrobić zanim zaczniesz robić marketing? #MARKETING 💡”

  1. Świetny wpis! Naprawdę wyczerpujący, zawierający wiele przydatnych informacji. Odpowiednia strategia marketingowa to podstawa każdego biznesu, jednak trzeba te działania realizować umiejętnie, aby przyniosły oczekiwane efekty.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *