Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Jak przechodzisz przez pasy? – Czyli kilka słów o nastawieniu.

Jedziemy samochodem. Pieszy wchodzi na pasy, robi krok naprzód a następnie cofa się. My się zatrzymujemy, on patrzy niepewnie i nieśmiało znów robi krok w przód. Jarek głośno mówi: “Człowieku, idź! Jak przechodzisz przez pasy, taki jesteś w całym życiu”.
Sytuacja ta miała miejsce już kilkanaście miesięcy temu, ale bardzo utkwiła mi w pamięci. Jak to jest, że jedni zawsze dają radę ze wszystkim, zawsze wygrywają, zawsze osiągają swoje cele a inni, co by się nie działo, zawsze im coś nie wyjdzie? Dlaczego u jednych jest zawsze ta przysłowiowa szklanka do połowy pełna, a u drugich w połowie pusta i jaki to ma wpływ na nasze życie?

W artykule o zarządzaniu czasem napisałem, że w jednym momencie możesz skupić się tylko na jednej rzeczy, wiec nie warto poświęcać tej chwili na myślenie o rzeczach negatywnych. Nie da się myśleć, że nie dasz rady i pewnie przegrasz a jednocześnie znajdywać rozwiązania na wygraną.

Kilka tygodni temu byłem na urodzinach u koleżanki. Graliśmy w piłkarzyki. Pierwszy mecz – cały czas przewaga i wygrana 2 bramkami. Zmieniamy strony i zaczynamy przegrywać jedną, dwiema, trzema bramkami… Nagle do wygrania brakuje nam 7 bramek, przeciwnej drużynie tylko jedna, i co się stało? Wygraliśmy. Jak to możliwe? Bo graliśmy do końca! Staraliśmy się bardzo, byliśmy skoncentrowani do końca przez kolejne siedem bramek z rzędu! Swoją drogą serdecznie pozdrawiam autorkę: Moja Lekko-Ciężka Walka

Jak nastawienie wpływa na wyniki

Dlaczego w sporcie często mówi się, że drużyna lub zawodnik przegrał ten mecz, tą walkę już w szatni? Czy patrząc na człowieka możesz ocenić jego nastawienie?
Przypomnij sobie sytuację ze szkoły, kiedy uczeń był brany do odpowiedzi. Gdy wstawał wolno z krzesła, kiwając niepocieszenie głową i z opuszczonymi ramionami podchodząc do nauczyciela, już wiedziałeś, że będzie to raczej słaba ocena. Często taka osoba od razu mówiła, że nie zna odpowiedzi na pytanie, albo że coś tam wie, ale nie zna dokładnie całej odpowiedzi, aż w końcu dostawał jedynkę, siadał z powrotem na miejscu i mówił “Wiedziałem”. Zastanówmy się, co było pierwsze: wiedział, że dostanie jedynkę czy dostał jedynkę?

Byli też tacy uczniowie, którzy po wywołaniu do odpowiedzi zaciskali mocno wargi i mimo że nie potrafili nic, brali głęboki wdech, wyprostowali się i podeszli do nauczyciela z uśmiechem na twarzy. Gdy nauczyciel o coś pytał, to posiłkowali się pytaniami pomocniczymi, odpowiadali szczerze, że tego nie wiedzą, ale słyszeli o podobnej sytuacji… po czym walczyli o ocenę. Oni opowiadali a nauczyciel dopytywał. Dostawali czasem 2 czasem 3 a czasem nawet 4, bo mieli nastawienie zwycięzcy. To mogę potwierdzić z doświadczenia, ponieważ sam wielokrotnie powinienem był dostać jedynkę. Czasem rzeczywiście ją otrzymywałem, bo poza nastawieniem ważna jest także wiedza.
Nie chce przypisywać wszystkich zasług nastawieniu, byli przecież uczniowie przygotowani i niezależnie od tego, jakie mieli nastawienie, otrzymywali piątki. Chcę natomiast podkreślić tu rolę nastawienia w momencie, kiedy mamy sytuację podbramkową lub kiedy już wiedza, umiejętności czy technika są na takim poziomie, że nie ma co ulepszać. To, co decyduje o tym czy wygrasz, to wola walki, ale czym innym ona jest, jeśli nie odpowiednim nastawieniem?

Popraw swoje nastawienie – ćwiczenia

Różne rzeczy spotykają nas w życiu. Czasami są to tak ciężkie momenty, że tracimy nadzieję, czy się pozbieramy, że nie widzimy wyjścia. Czujemy się jakbyśmy byli sami przeciwko całemu światu a jak tylko ktoś się pojawia to jednak wolimy być sami. To właśnie w tych momentach najbardziej budujemy siebie, to właśnie te momenty mogą spowodować że w przyszłości będziemy silni jak nigdy wcześniej. Wszystko zależy od tego, jak przejdziesz przez te momenty, w których odpowiednie nastawienie może zdziałać wszystko a złe – wszystko zniszczyć. Mam kilka ćwiczeń, które pomagają mi w takich momentach:

Unieś ręce do góry, uśmiechnij się szeroko (jeszcze szerzej) i powiedz na głos 20 razy: TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
Opowiadałem o tym współpracownikom i zdarzało mi się wejść do czyjegoś pokoju w momencie, gdy ten siedział z rękami w górze i pytał się, ile razy trzeba powiedzieć TAK. Hahaha! Nie wiem, co zadziałało: ćwiczenie, pytanie czy cała ta sytuacja, ale atmosfera od razu była genialna.

Idź pobiegać lub wykonaj jakieś ćwiczenia, ale tak żeby się zmęczyć.

Zobacz kilka filmików motywacyjnych.

Puść wesołą, żywiołową, pozytywną muzykę (Paulina poleca Katy Perry i mówi, że jest lepsza od podnoszenia rąk i mówienia TAK)

Jeżeli nie masz czasu, musisz od razu zrobić wszystko, aby w parę sekund zmienić nastawienie. Pomyśl o tym, jak wygrywasz. Wyprostuj się, weź głęboki wdech, uśmiechnij się tak, jak potrafisz najbardziej i bądź pewny siebie.

Nasze nastawienie ma ogromny wpływ na całe nasze życie, więc dbaj o to, jakimi informacjami się karmisz, z jakimi ludźmi przebywasz, jakiej muzyki słuchasz, jakie filmy oglądasz i kto lub co ma na Ciebie wpływ. Pamiętaj, że wygrywanie i odpowiednie nastawienie to nawyk, więc jak przechodzisz przez pasy – taki jesteś w życiu.
Dziś było o nastawieniu,a następnym razem będzie o celach i o tym, dlaczego postanowienia noworoczne nie zawsze działają. Idzie lato więc czas zweryfikować nasze cele i postanowienia oraz kontynuować, zmienić lub wrócić na właściwe tory z odpowiednim nastawieniem.

Ps. Jeśli masz jakieś pytania, chcesz jakiś temat rozwinąć, masz prośby lub zażalenia, napisz w komentarzu. Postaram się na nie odpowiedzieć i uwzględnić następnym razem.

Ps2. Co najbardziej utkwiło Ci w pamięci po przeczytaniu dzisiejszego artykułu? Co zastosujesz w swoim życiu?

Zostaw komentarz