Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

ZMIEŃ SCHEMATY, osiagnij sukcesy!

Schematy w biznesie, schematy w życiu prywatnym, schematy w relacjach… Schematy są obecne w naszym życiu i to przez ich pryzmat postrzegamy świat. Są niezwykle stabilnym wzorcem, który utrwala się bardzo szybko i trudno jest go zmienić.


Mimo że niektóre schematy są z nami przez całe nasze życie, to przeważnie nie jesteśmy ich świadomi. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że w danym momencie działamy według jakiegoś schematu.

Dwie strony medalu.


Owszem – przydają się, wtedy:

– gdy mamy do czynienia z powtarzalnymi sytuacjami,

–  gdy warto zachować kolejność określonych działań,

–  gdy potrzebujemy uogólnić naszą wiedzę na temat tego, z czym akurat mamy styczność.

Dla przykładu weźmy kierowanie samochodem. Kiedy powtarzamy określoną sekwencję ruchów, aby zmienić biegi – jest to schemat, który po pewnym czasie wykonujemy bezwiednie. Z drugiej strony jednak jazda samochodem “na pamięć” może się dla skończyć nawet wypadkiem, jeśli np. nie zauważymy zmiany organizacji ruchu na drodze.

Poprzez schemat patrzymy również na kandydata, który przyszedł na rozmowę rekrutacyjną. Jak często naszą przychylność zyska elegancko ubrana i uczesana osoba niż niechlujnie ubrana, być może nawet wytatuowana, z dużą ilością kolczyków w różnych miejscach. Ostatecznie może się okazać, że właśnie ta druga osoba jest świetnym i kreatywnym grafikiem, a pierwsza może być typem zakamuflowanego lenia, znajdującego w zespole ofiarę, która go wyręczy z wielu zadań.


Jeśli wolisz posłuchać, zapraszam na PODCAST!

 

Poznaj swojego wroga! Spraw, by schematy w biznesie działały na Twoją korzyść!


Warto przyjrzeć się sobie, by odnaleźć schematy, według których myślisz i działasz, aby nie wpadać w te życiowe pułapki. Pamiętaj, że schematy mogą być dobre i złe. Jeśli nauczysz się je rozpoznawać, będziesz wiedzieć, które powielać, a przy których powinna zapalić Ci się czerwona lampka.


Jestem przekonany, że stosujesz (często bezwiednie) nie jeden, nie dwa, a cały zestaw schematów w biznesie. Jeśli to Twoja kolejna działalność gospodarcza, to być może wiele rzeczy i działań wydaje Ci się “dziwnie znajomych”, a przecież tym razem miało być inaczej, to miała być droga zakończona spektakularnym
sukcesem Twojej firmy.

Jest jeszcze coś o czym warto wiedzieć. Podążanie utartą ścieżką jest wygodne i “ekonomiczne”. To oznacza, że szczególnie jesteś narażony na tę pułapkę, kiedy masz mało czasu, działasz pod presją. Wejście w schematy biznesowe wydaje się łatwiejsze, nie potrzebujesz wielkich zasobów energii, aby wymyślić i rozplanować coś nowego.

Wystarczy Ci tylko 20 minut, by tym zarządzać – rozsądnie i efektywnie!


Nagrałem film, które trwa niespełna 20 minut. Dotyczy oczywiście schematów i jest jedną z 70 lekcji w moim intensywnym kursie online. Daję Ci dzisiaj do tej lekcji bezpłatny dostęp! Rozprawiam się w nim ze schematami w biznesie. Podaję przykłady, opowiadam o tym, jak ja potrafię postąpić według pewnego schematu i… odpuścić na ostatniej prostej…

Najważniejsze, że w tym filmie mam dla Ciebie ćwiczenie, które pomoże Ci wykorzystać tylko te dobre schematy i powielić je. Pozwoli Ci to dostrzec, jakie negatywne schematy w biznesie popełniasz, a może nie tylko tam…

Pobierz (kliknij w ten link) i wydrukuj zeszyt ćwiczeń do tego nagrania. Weź
coś do pisania i zacznij pracować na swoimi schematami. Sprawdź, które dobre warto powielać, a które blokujące należy zastąpić dobrymi.

Dziękuję, Marcin.

Zostaw komentarz