Biznesplan na pracownika – Twoja przewaga w rozwoju firmy!

Biznesplan na pracownika – brzmi mało popularnie. A jednak jest niesamowicie skuteczne narzędzie, które pomoże Ci zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak, nie przesadzam, tyle można stracić na jednej niewłaściwej – a co gorsza niepotrzebnej – rekrutacji!


Niedawno przeprowadziłem szybką ankietę, w której jedno z pytań dotyczyło wyzwań i problemów, które biznesmenom utrudniają dojście do celu. Brak pracowników lub nieodpowiednie osoby w zespole to był jeden z najczęściej występujących powodów. Dlatego też podjąłem decyzję, aby udostępnić bezpłatnie materiał – kolejną lekcję, właśnie na temat rekrutacji, z mojego intensywnego kursu online.

Jest coś jeszcze o czym warto wiedzieć – proces rekrutacji wpływa na wizerunek Twojej firmy.


Myślę, że wiele osób jest w stanie wyobrazić sobie, że niewłaściwa rekrutacja pociąga za sobą spore wydatki i stratę pieniędzy. Niewielu jednak przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że w procesie rekrutacji zarówno pracodawca, jak i firma podlegają ocenie. Dzisiaj nie tylko firma wybiera sobie pracownika, pracodawcę wybierają też kandydaci.


Jeśli wolisz posłuchać, zapraszam na PODCAST!

 

Czas zatem odrobić zadanie domowe.


Do każdego poważnego przedsięwzięcia, a niewątpliwie w biznesie mamy takich na pęczki, podchodzę odpowiedzialnie. Na wzór przygotowywanego biznesplanu do nowego projektu, opracowuję również biznesplan na pracownika – zawsze wtedy, gdy zaczynam się zastanawiać nad zatrudnieniem nowej osoby. Zachęcam Cię teraz do tego samego.

W poniższym filmie mam dla Ciebie pytania, na które warto sobie
odpowiedzieć, aby ułożyć właściwy biznesplan na pracownika.

Wszystkie pytania umieszczone zostały również w dedykowanym zeszycie
ćwiczeń, aby pomóc Ci przejść przez ten proces.


Pamiętaj, że lepiej iść wolno w dobrym kierunku, niż szybko w złym.

Pobierz (kliknij w ten link) i wydrukuj zeszyt ćwiczeń do tego nagrania. Weź coś do pisania i rozpocznij przygotowania biznesplanna pracownika.

Działaj! Napisz mi w komentarzu co myślisz na temat tego, co powiedziałem o rekrutacji – otrzymasz ode mnie na e-mail w prezencie dwa materiały PDF, które pomogą Ci w działaniu i wybraniu odpowiednich osób. Powodzenia!

 

Dziękuję, że tu jesteś!

Marcin.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.