Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Co zrobić, aby zostać MISTRZEM? 😎

Mistrz: tytuł przyznawany osobie, która osiągnęła najwyższy stopień wiedzy lub umiejętności w danej dziedzinie; ciesząca się swoistym autorytetem i będąca wzorem do naśladowania (nauczyciel, guru) dzięki czemu posiada pozycję / stanowisko, które wyróżnia ją spośród ogółu. 

Mistrz. TY TEŻ MOŻESZ NIM BYĆ! 💪 Uczeń się pojawi, kiedy mistrz jest gotowy.


Dzisiaj opowiem Wam o zmienionej wersji przysłowia, które oryginalnie brzmi: “Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się mistrz”. Chcę ten odcinek dedykować wszystkim osobom, które pełnią funkcję doradcy. Mistrz to w pewnym stopniu dokładnie taka rola.

Chcesz być na bieżąco? Zapraszam do subskrybowania mojego kanału: https://www.youtube.com/channel/UC4GY1dcfGGU6akFYhprBusg

Mistrz konta uczeń

Kim jest mistrz? Osobą, która sprzedają pewne specjalistyczne produkty? Która edukuje – coachowie, doradcy, freelancerzy, marketingowcy? Kimś, kto w pewien sposób coś robi dla innej osoby? Bardzo często mistrz jest pewnego rodzaju zleceniobiorcą. W całej branży doradczej i szkoleniowej myślę, że to jest taka rzecz, która się przyda i która rozwiąże pewne problemy. Kiedy popatrzycie na pewne schematy, które funkcjonują w całym biznesie, ale też w sytuacji, w której ktoś poszukuje uczniów, słyszymy, że klientów na dany produkt nie ma.

Umówmy się, że praktycznie jest tak, że na całym świecie na prawie wszystkie produkty czy usługi są klienci. Mało tego. W prawie każdej branży jest tak, że są usługi tanie i drogie. Są produkty tanie i drogie. Klienci są na jedno i drugie.

Będę podawał konkretne przykłady, które mnie w ostatnim czasie spotkały, z konkretnych rozmów, które miały miejsce. Rozmawiam z pewną osobą, która sprzedawała suplementy diety i mówi: “Ludzie są niewyedukowani, dlatego nie kupują. Przecież oni tego potrzebują, tylko jeszcze o tym nie wiedzą”. Gdzie tutaj jest problem, gdzie jest wyzwanie? Jak dla mnie ta osoba powinna tych ludzi edukować. Natomiast nie w taki sposób, że te konkretne osoby edukować, tylko zadbać o edukację w ogóle.

Dla mnie bycie profesjonalistą, bycie mistrzem to jest edukowanie.

Pokazywanie w wielu miejscach tego, dlaczego coś jest dobre dla innych osób, tak jak w przypadku suplementów diety. W tym momencie, to do niej zaczną zgłaszać się inne osoby, które naprawdę tego potrzebują. Zacznie na początku edukować te osoby, które szukają tej wiedzy, rozwiązań swoich problemów. Przychodzą do niej, bo ona ma rozwiązanie na te problemy, tylko nie umie trafić do odpowiednich osób. Ta osoba chciałaby, żeby jej klientami były te osoby, do których ona idzie. Nie te, które już dzisiaj są świadome tego, że rzeczywiście potrzebują rozwiązania tego problemu.

Kolejna rzecz to odpowiedni wizerunek, odpowiednia marka, która jest budowana poprzez zaufanie. Zaufanie budowane jest poprzez edukację, dzielenie się wiedzą. Poprzez to, że nie tylko jesteś ekspertem w jednej dziedzinie, w tym przypadku np. suplementów czy zdrowia, ale też chociażby swojego wizerunku i tego, żeby ktoś był w stanie Tobie zaufać.

Mistrz. Ile tak naprawdę o nim wiesz?

Kiedy jesteś marketingowcem, kiedy robisz konkretną kampanię i po kampanii mówisz, że ludzie to idioci, bo nie rozumieją tego przekazu. Nie zrozumieli tej aluzji, tej metafory, z kim tu pracować, kto to w ogóle odbiera, kim są ci klienci. Po prostu banda kretynów, która nic nie zrozumie, nie przeczytała żadnej książki i tyle. To jedyną odpowiedzialną osobą za wynik tej kampanii jesteś Ty, bo Ty jesteś nieskuteczny. Jeżeli wziąłeś to zlecenie i chcesz przeprowadzić kampanię, to jesteś odpowiedzialny za to, żeby wiedzieć. Ty wziąłeś to zlecenie i Ty masz być tym mistrzem, który jest w stanie dowieść wynik i jest skuteczny w tym, co robi.

Fizjoterapeuci za wizytę, za masaż, za terapię z dojazdem do domu biorą 100zł. Są takie osoby, które za wizytę, za fizjoterapię potrafią brać kilka tysięcy euro. Do takich osób chodzą znani biznesmeni, politycy, sportowcy, takie osoby, które mogą sobie na to pozwolić.

Schemat wszędzie jest ten sam. Są osoby, które pewne rzeczy sprzedają drogo, a inne tanio. Jest też tak, że ci, którzy mają wyższą stawkę godzinową, mogą pracować mniej. Przez co są mniej wypaleni zawodowo, są bardziej świeży, mają fajną energię. Oprócz tego, że są fachowcami w swojej dziedzinie, są w stanie też porozmawiać z danym klientem. Przede wszystkim mają czas, jak i zasoby na to, żeby być coraz lepszym w swojej dziedzinie i dalej się edukować.

Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, są takie schematy, które pokazują i prowadzą Cię do tego, że zaczynasz być gotowy na to, żeby przyjąć odpowiednich uczniów, żeby ci uczniowie do ciebie trafili.

Jesteś nowy? Wszystko co musisz wiedzieć!

Bywa tak, że na dzień dobry walczymy ceną. Jeżeli chcemy być tani, żeby kogoś przyciągnąć, to też nas pozycjonuje na jakiejś półce. Do innego kraju nie pojedziecie skorzystać z jakiejś usługi, dlatego, że ona jest najtańsza, tylko dlatego, że jest dużo lepsza. Natomiast w większości przypadków jesteś w stanie się poświęcić, żeby lecieć lub jechać kilkaset kilometrów. Zapłacisz za lepszą jakość, a nie dlatego jest to tańsze.

Część osób twierdzi: “Jest więcej coachów niż klientów. Już daję stawki 50zł / 1h i nikt nie przychodzi”. Albo: “Jak ktoś przychodzi, to najlepiej żebym zapłacił tej osobie, żeby korzystała z tych usług, bo przecież oni tego potrzebują”. Równolegle na tym samym rynku, zarówno w Polsce jak i na świecie są osoby, które za dokładnie ten sam czas biorą kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy więcej od Ciebie. Biorą po kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy euro za godzinne spotkanie. Do tych osób są takie kolejki i mają tak dalekie terminy, że jeżeli chcesz z tego skorzystać, to musisz przejść jakąś weryfikację / rekrutację. A i tak musisz długo czekać.

To nie jest tak, że nagle na danym rynku nie ma zainteresowanych.

Jeżeli ktoś nie jest zainteresowany, obniżamy ceny. Nagle okazuje się, że do kogoś innego z tej samej branży, ktoś idzie i płaci tyle, co Ty zarabiasz w ciągu miesiąca, a może kwartału. Jeżeli sobie te rzeczy podsumujemy i popatrzymy. jak to wygląda, to warto być coraz lepszym. Nie denerwujmy się na to, że nie mamy klientów, tylko zastanówmy się, dlaczego ich nie mamy. Dobrze jest dawać taką wartość, żeby dostawać rekomendacje i żeby klienci wracali. To jest coś takiego, co powoduje, że z czasem możemy dźwigać ceny. Bo im więcej osób mamy wokół siebie, im więcej mamy klientów, tym ceny mogą być wyższe, bo i tak będą z tego korzystać.

Idealna sytuacja jest taka, kiedy Ciebie i Twojego czasu jest mniej niż tego, co możesz dać tym osobom i ile jest zainteresowania Twoją osobą. Dzięki temu możesz dźwigać ceny. Jeszcze lepiej, jeżeli jesteś w stanie to zautomatyzować. Natomiast cały ten odcinek mówię raczej o sytuacjach kiedy sprzedajesz swój czas za pieniądze. Dźwigasz stawki, żeby więcej zarabiać za czas, który inwestujesz.

Mam kancelarię prawną. Wiem, że są też takie kancelarie, które biorą 80% mniej niż my, ale są i takie, które biorą 400% więcej. Wynika to z umiejętności, doświadczenia, ilości wygranych spraw oraz tego, jak siebie postrzegają i jak się pozycjonowali na danym rynku.

Chcesz zobaczyć czym się zajmujemy w kancelarii? Zgłoś się do nas: https://emediatorlegal.pl/

Czy jestem Mistrzem?

Pamiętam jak zaczynałem. Mam dużo klientów na doradztwa. Mam ich z całej Europy. Najwięcej z Polski, ale mam również klientów, którzy przylatują z zagranicy. Moja pozycja już jest na tyle silna, moje zaufanie już jest na tyle wysokie, że te osoby przyjeżdżają, bo dobrze na tym zarabiają. Pomagam chronić ich majątek, wyjść ze dużych problemów finansowych. Czasami wyjeżdżają o 3:00 w nocy, żeby rano być na konsultacji. Równolegle ktoś inny mówi, że nie ma klientów nawet za 50zł / 1h. Do mnie potrafią ludzie przyjeżdżać znad morza, czy z zagranicy. Korzystać z tego i być zadowolonym, wracać i polecać mnie dalej.

Po pierwsze nie było tak od początku. Nie było tak dużo klientów. Były wyniki i efekty, które przynosiły te spotkania. Spowodowały, że teraz osoby jedna za drugą się zgłaszają i coraz więcej osób jest z polecenia.

Mówiłem o osobie, która sprzedaje suplementy diety, która mówi, że ludzie są niewyedukowani. Co robię tutaj na kanale? Daję konkretną wiedzę. Też już słyszałem: “Marcin, jak Ty tam wszystko powiesz, to z czym ludzie będą do Ciebie przychodzić?”. Super, przychodzą. Załatwiają sobie bardzo wiele spraw sami, ale nie z wszystkim są w stanie sobie poradzić. Czasami wychodzą z długów sami, ale jak chcą dalej rozwijać biznes, to zgłaszają się do mnie. Czasami kilka rzeczy są w stanie sobie wynegocjować, ale co trudniejszego im zostanie, zgłaszają się do spółki oddłużeniowej.

Jeżeli masz problem, też możesz się zgłosić do naszej spółki oddłużeniowej: https://emediator.pl/strona-glowna-2/

Budujesz swoją pozycję, trafiasz do odpowiednich osób, które są na rynku. Chcą korzystać z Twojej wiedzy, bo Ty jesteś ekspertem. Na początku Ty coś robisz i nagle ludzie mówią Ci, że chcą Ci za to zapłacić. To jest idealny moment wejścia w taki biznes doradczy, czy inny w którym masz być dla kogoś mistrzem.

Moje mistrzostwo

U mnie na początku nie było nie wiadomo jak dużo będzie klientów. Od samego początku doradztwa wzięły się z tego, że ktoś mi powiedział: “Dobra, Marcin! Musisz mi wystawić fakturę za to, co mi tutaj pomogłeś”. Mówię: “Wiesz, pomagam Ci po koleżeńsku. Gdybym miał z tego robić biznes, to muszę przeliczyć moją stawkę godzinową w innych biznesach”. On mówi: “Tak zrób!”. Rzeczywiście tak zrobiłem. Przeliczyłem, ile zarabiam w różnych biznesach, jakby to miało być, gdybym miał się tym zajmować zawodowo. Wyszła mi taka stawka. Mówię: “Dobra, nie ma problemu. W takim razie to jest taka stawka. Jeżeli ktoś z zewnątrz chce z tego korzystać, to musi zapłacić taką stawkę”. Można powiedzieć, w miarę wysoka stawka jak na tym rynku.

Chcesz sprawdzić moją cenę? Zapraszam do sklepu: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/

Co jest fajne? Fajne jest to, że ludzie to doceniają i przyjeżdżają z całego kraju.

Bardzo mnie cieszy, jak z moich usług korzystają moi znajomi z podstawówki, czy jacyś znajomi tutaj ze Śląska. Gdybym obsługiwał, pozycjonował się i reklamował, czy też działał tylko z osobami z mojego najbliższego otoczenia, miałbym mało klientów. Miałbym ich, ale byłoby ich mało. Co musiałbym zrobić? Musiałbym obniżyć cenę, żeby na tym terenie więcej osób chciało skorzystać z moich usług. Automatycznie szedłem w drugą stronę. Wydaje mi się, że dużo lepszą drogą jest cierpliwie tworzyć swój kontent. Tworzyć siebie, być ekspertem ogólnokrajowym, czy przynajmniej krajowym. Takim, że z całego kraju przyjeżdżają do Ciebie klienci i od Ciebie kupują. Jeżeli ludzie korzystają z Twoich usług, to Ty musisz być gotowy, żeby ludzie chcieli korzystać z Twoich usług. Ci klienci, ci uczniowie chcieli korzystać z Twoich usług i Ty musisz być na tyle profesjonalny, dobry. To Ty musisz dojrzeć do tego, a nie te osoby.

To jest tak, jak ktoś weźmie garnitur od starszego brata. To nie zrobi z Ciebie nagle eksperta. Tak, jak dziecko pożyczy samochód ojca. Widać, że to nie jest jego samochód, że on się tam czuje niepewnie. Ty też musisz być w tym autentyczny. Musi dojść do tego poprzez edukację siebie. Jeżeli już jesteś wyedukowany, to musisz edukować innych i pozycjonować siebie na osobę taką, której inni zaufają.

Ty też możesz zostać mistrzem! 

Chcesz stać się mistrzem w zakresie Marketingu? Zapraszam Cię na moje autorskie szkolenie Marketing w Małej Firmie:
➡ stacjonarnie: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-marketing-w-malej-firmie-18-wrzesnia-2022-r/
➡ nagranie ze szkolenia: https://marcinkokoszka.com/produkt/nagranie-ze-szkolenia-online-marketing-w-malej-firmie/

Może chcesz zrobić mistrzostwo w Rozwoju Swojej Firmy? Takie szkolenie też mam:
➡stacjonarnie:https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-rozwin-swoja-firme-wybierztermin/
➡ online: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-online-rozwin-swoja-firme-online/
➡ nagranie ze szkolenia:
https://marcinkokoszka.com/produkt/nagranie-ze-szkolenia-online-rozwin-swoja-firme/

Mam pomóc Ci w zostaniu Mistrzem? Zapraszam na doradztwo ze mną: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/

Osobiście, lub poprzez mój autorski 12 tygodniowy program Rozwoju Twojej Firmy: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Nie jesteś pewien, czy zrobię z Ciebie Mistrza? Zamów książki i się przekonaj:
1. M. Kokoszka, K. Rowińska „Coaching wart milion” https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/
2. M. Kokoszka „Rozwiń Swoją Firmę! Wskazówki Seryjnego Przedsiębiorcy” https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-rozwin-swoja-firme-wskazowki-seryjnego-przedsiebiorcy/

Zapraszam do współpracy!

Wasz Mistrz.

Zostaw komentarz