Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Nie musisz być mistrzem sprzedaży, by sprzedawać dobrze!💰

Sprzedaż. Najlepsza rada, jaką możesz usłyszeć! Nie trzeba być mistrzem sprzedaży, żeby chcieć komuś pomóc.


Dzisiaj chcę porozmawiać o sprzedaży, o pomocy i opowiem też o historii, która parę dni temu mnie spotkała. Nie ukrywam, że też mnie zbulwersowała. Stwierdziłem, że trzeba nagrać materiał na ten temat. 

Na początku myślałem, że będę miał dużo pomysłów tutaj na kanale, żeby nagrywać materiały. Życie mi dostarcza tyle ciekawych materiałów, że jest o czym mówić i nagrywać wartościowe materiały. Przechodzę do sedna!

Jeżeli jeszcze nie subskrybujesz mojego kanału to zapraszam: https://www.youtube.com/channel/UC4GY1dcfGGU6akFYhprBusg

Sprzedaż. Dowiedz się,  co inni o niej myślą.

Sprzedaż. Z czym Ci się kojarzy sprzedaż? Kiedy słyszę co na szkoleniu “Mistrz Sprzedaży” u Kamili Rowińskiej, odpowiadają ludzie na to pytanie, oniemiałem. Z czym kojarzy im się sprzedaż? Co to jest? To, co sobie zapisałem, to bycie natrętnym. Jest to wciskanie, naciąganie, robienie kogoś w konia albo w balon. Tak to się właśnie innym kojarzy.

Sprzedaż ma różnego rodzaju negatywne skojarzenia. Jest wciskanie komuś czegoś, czego nie chce. Myślę sobie: “Jeżeli ktoś ma taki sposób myślenia na temat sprzedaży, to jak ma dobrze sprzedawać”. Czy jest w stanie pomyśleć, że klient być może chce od niego kupić?

Moja żona z dzieckiem była u lekarza. Nie można było tam płacić kartą, więc powiedziała mi: “Marcin, jeżeli wyjedziesz do nas, wybierz gdzieś po drodze pieniądze”. Podjechałem pod ośrodek, zaparkowałem w centrum miasta i myślę: “Pewnie gdzieś tu zaraz jakiś bankomat znajdę”. Idę, idę i nigdzie nie widzę bankomatu. Wchodzę do Żabki, pokazuję kartę i mówię: “Gdzie tu jest jakiś bankomat? Chcę wypłacić pieniądze”. Pani mi mówi: “Proszę iść prosto, tam jest bank”. Idę w to miejsce, pada deszcz, średnio przyjemna wyprawa.

Wieczór, było po godzinie 18:00. Bank był już zamknięty. Dostęp do bankomatu też. Przeszedłem jeszcze trochę metrów, żeby sprawdzić, czy jest jeszcze jakiś bankomat. Mówię: “Trudno, kto ma wiedzieć jak nie w drugiej Żabce? Niech mnie gdzieś dalej pokierują”. Wchodzę do drugiej  Żabki, pokazuję kartę i mówię: “Przepraszam, gdzie tu jest bankomat? Chcę wypłacić pieniądze”. Na co pani mi odpowiada: “W każdej Żabce może pan wypłacić pieniądze”. Od razu chcę powiedzieć, że to nie jest materiał sponsorowany. Po prostu konkretna sytuacja. Mówię: “Serio? W każdej Żabce mogę wypłacić pieniądze?”. Pomijając fakt, że przypomniało mi się, że już kiedyś rzeczywiście wypłacałem pieniądze. Pomyślałem: “Jak ta pani wcześniej mogła nie pomyśleć o tym, żeby mi powiedzieć, że tu mogę wypłacić pieniądze”.

Sprzedaż kontra pomoc

Patrzymy na sprzedaż, że to jest wciskanie. Jasne, nie zapytałem tej pani: “Czy tutaj mogę wypłacić pieniądze?”. Pokazałem kartę, powiedziałem, że chcę wypłacić pieniądze i zapytałem o najbliższy bankomat. Z czystej uprzejmości, z chęci pomocy drugiej osobie, wystarczyło powiedzieć: “Tutaj może Pan wypłacić pieniądze”. Nie robiłbym dwóch kilometrów w deszczu i nie byłbym tym zdenerwowany. Potrzebuję wypłacić gotówkę, trzeba to wszystko ogarnąć. Byłem cały przemoknięty, więc sytuacja średnio komfortowa.

Jaka lekcja płynie z tej nieprzyjemnej sytuacji? Trzeba mieć dobre nastawienie. Nie trzeba czasami kończyć najlepszych szkoleń na rynku ze sprzedaży, żeby komuś pomóc i najnormalniej w świecie na tym przy okazji sprzedać.

Wykorzystując ten czas i rozmawiając o sprzedaży chcę też powiedzieć, co można zrobić. W jaki sposób działać i jak w ogóle można myśleć o samej sprzedaży? Po pierwsze na większość produktów, które sprzedajemy są klienci, jest rynek i klienci tego potrzebują. W większości biznesów są takie rzeczy, gdzie ktoś tego potrzebuje. 

Druga rzecz jest taka, że jesteś w stanie edukować ludzi i opowiadać o pewnych rzeczach. Budować lejek sprzedaży tak, żeby klienci trafiali właśnie do Ciebie. W jaki sposób będziesz edukował, to jest temat na osobny odcinek. Czy to będzie w formie YouTube’a, bloga, podcastu, wydając serię gazet czy artykułów w danej gazecie? Stajesz się pewnego rodzaju ekspertem czy profesjonalistą, do którego ludzie sami się zgłaszają. Ty nic nie sprzedajesz, nie wypadasz nachalnie, nie wciskasz, nie robisz nikogo w konia.

Ludzie się zgłaszają, bo czegoś potrzebują.

Zakładam, że taka sieć jak Żabka wydaje się być kumata. Widać jak się rozwija. Jest w takich miejscach, ma takie usługi, takie produkty, których ludzie po prostu potrzebują. Będąc jako pracownik, szef, czy jako osoba, która sprzedaje w danym miejscu, czy firmie, dobrze znać asortyment tego, co się sprzedaje.

Zakładam, że znajomość asortymentu, produktu, usług, to jest punkt wyjścia w sprzedawaniu. To nie jest tak, że jak już wiem, co sprzedajemy, to mogę sprzedawać. To jest dopiero punkt wyjścia. To jest tak jakby powiedzieć: “Mam makaron i teraz mogę zrobić najlepsze spaghetti na świecie”. Nie do końca. Makaron to jest punkt wyjścia, to jest jakaś baza. Do tego ten makaron musisz mieć naprawdę dobry.

Tak samo tutaj. Znasz ten asortyment – to jest kluczowe. Nawet jeżeli sprzedajesz w ten sposób, czy kogoś edukujesz, żeby rozwiązać mu jakiś problem, automatycznie pozyskujesz dzięki temu klientów i jesteś w stanie fajnie funkcjonować.

To są takie moje lekcje sprzedażowe. Głęboko w nie wierzę i staram się moje biznesy na tym opierać. Sprzedawać w taki sposób, żeby budować lejki sprzedaży, pozyskiwać leady (dane kontaktowe do osób), żeby to nie były zimne telefony. Nie trzeba nagabywać ludzi, tylko żeby ludzie sami do nas trafiali.

Praktyczny przewodnik po sprzedaży

Kolejna rzecz jest taka, żeby słuchać ludzi i wiedzieć, o co oni pytają. Nie jesteśmy w stanie rozwiązać ich problemu. To jest super, że bardzo często ludzie przychodzą i mówią: “Czy zrobicie dla mnie jeszcze to?”. Mówię: “Tego nie mamy w swojej ofercie”. Tydzień później znowu ktoś o to pyta. Sześć tygodni później ponownie. Mówię: “Jak to jest, że w ciągu ostatniego kwartału trzy razy ktoś o to zapytał?”. W usługach prawnych to nie jest jakoś rzadko, że jak już trzy razy w kwartale ktoś o coś pyta, a my nie jesteśmy w stanie tego zrealizować, to trzeba się nad tym zastanowić.

Tak samo może być w sklepie i w każdym innym biznesie. Jeżeli klienci Cię o coś pytają, to znaczy, że gdybyś to miał, to byłbyś w stanie więcej zarabiać. Może zdecydowaliby się na Twój produkt, usługę, bo Ty byś dodatkowo coś zapewnił.

Dlaczego teraz ktoś Ci przywozi do domu meble, sprzęty AGD, RTV i od razu to podłącza? Wiedzieli, że bardzo często klienci, którzy kupowali, chcieli, żeby był dowóz. Był problem, żeby to zawieźć, więc rozwiązali. Dowóz był na przykład pod klatkę, czy tam pod drzwi. Później było z wniesieniem. Teraz jest już z montowaniem.

Rozwiązują kolejne problemy tych osób u siebie niskim kosztem. Mają specjalistę, który jest w stanie to zrobić prawdopodobnie kilkadziesiąt razy szybciej niż ktoś, kto robi to pierwszy raz. Czasami robią to za dodatkową opłatą, więc na tym zarabiają. Czasami mają to dodatkowo jako promocja, ktoś się na to decyduje i nie kupuje u konkurencji, tylko właśnie tutaj. Wy też możecie sprawdzać u siebie w biznesie, jakie problemy jesteście w stanie jeszcze bardziej rozwiązać swoim klientom. Czy w tym, co robicie, są rzeczy, które Waszych klientów ucieszą lub będą w stanie za to dodatkowo zapłacić, po to, żeby korzystali więcej z Waszych usług.

Chcesz poznać tą historię bliżej? 

Więc wracając do sytuacji, która mnie spotkała, to naprawdę nie trzeba nie wiadomo czego, żeby dobrze sprzedawać. Nastawienie jest bardzo ważne. Słuchajcie klientów, rozwiązujcie im problemy i będą się do Was ustawiały kolejki osób, które będą chciały korzystać z Waszych usług, produktów. Tylko róbcie to dobrze, z sercem na dłoni.

Chcesz dowiedzieć się, jak dobrze sprzedawać? Zapraszam na doradztwo ze mną, chętnie przekażę Ci całą swoją wiedzę: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/

Zapraszam Cię także na szkolenie marketingowe!

Marketing w małej Firmie:

➡ stacjonarnie: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-marketing-w-malej-firmie-18-wrzesnia-2022-r/

➡ nagranie: https://marcinkokoszka.com/produkt/nagranie-ze-szkolenia-online-marketing-w-malej-firmie/

Marketing w małej Firmie PRO

➡ stacjonarnie:https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-marketing-w-malej-firmie-pro-18-wrzesnia-2022-r-warszawa-kopia/

W pakiecie oba szkolenia taniej. Sprawdź: https://marcinkokoszka.com/produkt/pakiet-szkolen-marketing-w-malej-firmie-i-marketing-w-malej-firmie-pro-2-dni/

Możesz skorzystać także mojego autorskiego 12 tygodniowego Programu Rozwoju Twojej Firmy: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Zamów książki i się przekonaj, co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić:
1. M. Kokoszka, K. Rowińska „Coaching wart milion” https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/
2. M. Kokoszka „Rozwiń Swoją Firmę! Wskazówki Seryjnego Przedsiębiorcy” https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-rozwin-swoja-firme-wskazowki-seryjnego-przedsiebiorcy/

Zostaw komentarz