Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Dowód społeczny w marketingu miejsca. Narzędzie, które wszyscy powinni używać do marketingu miejsca!

Dowód społeczny w marketingu miejsca. Dlaczego uważam, że jest to szczególnie ważne? Pewnie nie raz szukaliście się restauracji w oparciu o opinie znajomych lub w oparciu o opinie znanych artystów, influencerów. Może nawet sami zostaliście poproszeni o pozostawienie pozytywnego komentarza na temat usług, czy też dania. Jak to się ma do marketingu miejsca? Sprawdź!

Witaj! Nazywam się Marcin Kokoszka, jestem seryjnym przedsiębiorcom, a na tym kanale dzielę się swoją wiedzą z zakresu budowania biznesu, sprzedaży i marketingu.

SUBSKRYBUJ: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka

Dzisiaj porozmawiamy sobie o dowodzie społecznym w marketingu miejsca, czyli o czymś, co jest szczególnie ważne.

http://www.youtube.com/watch?v=XebevxPbU5w

Zapraszam Cię również na mój podcast, gdzie możesz odsłuchać tego materiału. Sprawdź poniżej:

Dowód społeczny w marketingu miejsca

Jeżeli chcemy, żeby ktoś do nas przyszedł – musi nam zaufać albo musimy być jedyną opcją. Idziemy sobie przez Kraków i zaczyna padać deszcz. Patrzymy: “ooo, jest stoisko z parasolami” to kupujemy, nawet jeżeli to jest droższe. Potrzebujemy kupić parasol i wtedy kupujemy.

Natomiast jeżeli sprzedajemy rzeczy, potrzebny jest właśnie dowód społeczny. Załóżmy, że chcemy zabrać dziewczynę, która nam się podoba na randkę. Chcielibyśmy, żeby ta randka zakończyła się sukcesem w postaci tego, że myśli o nas dobrze, będzie miło, będzie fajnie, że być może jej się tam coś spodoba. Gdzie zabierzemy na przykład tą dziewczynę, spowoduje że ta dziewczyna też o nas w jakiś sposób pomyśli. Więc wtedy co robimy? Sprawdzamy, czytamy, pytamy znajomych, weryfikujemy różne miejsca, w które można byłoby pójść.

Co powoduje, że my uznajemy, że jednak wybieramy lokal, a nie lokal B?

Bardzo często właśnie dowód społeczny w postaci tego, że nasz jakiś znajomy tam był, jakiś aktor tam był, piosenkarz, ktoś kogo podziwiamy, tam właśnie był. Jest bardzo dużo opinii, rekomendacji i jest bardzo wysoko oceniany, przez co ważne, wiele osób i mówimy:

“Okej, ten lokal jest świetny, albo ten fryzjer jest świetny. Warto pójść szybko, fajnie, sprawnie, elegancko, ciepło, przyjemnie, dobra muzyka i tak dalej”

Zastanówmy się o tym, jak możemy wykorzystać właśnie rekomendacje czy referencje, bo mamy lokal. O ile jest ogrom szkoleń, informacji jak działać w Internecie, jak robić marketing w Internecie to biznes stacjonarny, jeżeli chodzi o marketing miejsca, ma ogrom zalet właśnie dlatego, że jest miejsce. Być może byliście w restauracji, w której widzieliście, że np. są tam autografy jakiś sławnych, słynnych osób. Są wręcz rekomendacje, czy też zdjęcia – tu np. była pani Magda Gessler, tu był Krzysztof Krawczyk, tu był ktoś jeszcze inny. Do lokalu przychodzi jakiś aktor, czy jakiś piosenkarz, jakiś zespół, wtedy bierzemy, idziemy do takiej osoby, mówimy:

“Czy możemy sobie zrobić zdjęcie? Czy możemy po prostu pana tu, czy panią ugościć za rekomendację, referencje? Proszę tu się podpisać”

Taka rekomendacja, czy referencja wisi gdzieś na ścianie, czy też zdjęcia tych osób wiszą gdzieś na ścianie. Możemy to zrobić wśród właśnie lokalnej społeczności, czyli takich lokalnych influencerów. Możemy poprosić o rekomendacje, referencje.

Jak takie osoby w ogóle zaprosić?

Warto być uważnym. Po pierwsze zobaczyć, jakie znane osobistości są w naszej okolicy. Być może nawet całkowicie za darmo wysłać voucher, czy zaprosić takie osoby właśnie. Odezwać się do menagera i powiedzieć wprost, że jeżeli taka osoba byłaby zainteresowana to tutaj za dania w danej restauracji, czy tam za daną usługę, zapraszamy taką osobę.

Jeżeli ta osoba będzie zadowolona, to wtedy możemy się tym pochwalić. Możemy po prostu kupić taką usługę. Taka osoba przychodzi do naszego lokalu i później chwalimy się tym, że taka osoba była w naszym lokalu.

Jedna z rzeczy, którą możemy zrobić kolejno to, żebyśmy ułatwili ludziom dzielenie się tym i tymi informacjami. W jaki sposób?

Po pierwsze możemy powiedzieć, w jakich miejscach jesteśmy. Jeżeli mamy menu albo  gdzieś przy wejściu, czy w jakimś takim miejscu, w którym można zobaczyć, że my jako lokal jesteśmy też w mediach społecznościowych, jesteśmy na Instagramie, jesteśmy na Facebooku, Trip Advisor czy jakieś inne miejsca. Wtedy możemy komuś powiedzieć: “Hej, my tam jesteśmy”. I ktoś sobie powie: “Okej, dobra, fajnie”.

Jeżeli pytamy się jako kelner, czy Państwu wszystko smakowało, ktoś mówi: “Tak, oczywiście, cudowne, wspaniałe”. No i może zapytać:

“Czy mogę Państwa prosić o opinie? Jesteśmy w takim i w takim miejscu. Budujemy naszą markę. Czy możecie dla nas to zrobić?”

Pamiętam jak byłem w kilku miejscach. Takie osoby przychodziły i niektóre szczególnie zostały zapamiętane, bo w momencie, kiedy odpowiedziałem, że “Tak, tak, oczywiście”, to ta osoba powiedziała: “Ale czy na pewno?”. To nie było takie tylko z grzeczności z jego strony, czy też z mojej. Powiedziałem: “Tak, jak najbardziej”. Wtedy na przykład zostałem zapytany: “A kiedy mógłby Pan to zrobić?”. Myślę i od razu szukam w głowie kiedy mogę: “Mogę teraz”. “O. Świetnie, to poproszę”. Mógłbym powiedzieć, że tam za kilka dni i świetnie.

Wiecie co? Czasem to rzeczywiście się zadziało, czasami nie. Natomiast w momencie, kiedy rzeczywiście w głowie poszukałem tego momentu, w którym mógłbym to zrobić, to już zacząłem traktować to jako zadanie, które sam sobie dałem, które sam sobie wyznaczyłem.

Jeżeli mamy zaangażowaną osobę u siebie, czy my jesteśmy zaangażowani, możemy jasno ustalić cel w postaci tego, że ktoś ma nam dać opinie, rekomendacje czy referencje.

Pamiętam, jak całkiem niedawno byłem w pewnej cukierni. Pani zapytała, czy mogę właśnie wystawić opinię w Google. To było ważne. Nie tylko czy mogę napisać rekomendacje, tylko wprost zapytała, czy w Google mogę jej napisać rekomendacje. Powiedziałem, że tak. Ta pani powiedziała: “No, może gdzieś tam w wolnym czasie”. Wtedy mówię: “Na to się nie umawiamy, bo coś takiego, to u mnie nie istnieje. Zrobię to”. Zobowiązuję się i tyle.

Bardzo ważne jest to, żeby ktoś się zobowiązał, żeby ktoś powiedział “Dobra, zrobię to!”. Ewentualnie ustalić, kiedy właśnie miałoby to być zrobione.

Wtedy, kiedy mamy takie rekomendacje i referencje, możemy je zbierać w różny sposób.

Może dostaniemy na Facebooku, czy właśnie w opiniach na Google. Być może ktoś nam wyśle maila z fajnymi informacjami, a może gdzieś tam w księdze gości, w czymś napisze.

Teraz fajne byłoby to, gdybyśmy mogli wziąć i zrobić zdjęcia. Wrzucić w media społecznościowe albo z mediów społecznościowych wydrukować i gdzieś powiesić. Tak, żeby właśnie przenieść to z jednego miejsca też w inne, żeby to był właśnie taki dowód społeczny, no i żeby to miało sens.

Zobaczcie teraz kolejne, jeżeli chodzi o jakiś hashtag, czyli możecie właśnie ułatwić znajdowanie waszego lokalu po jakimś waszym hashtagu. Sami możecie go używać i zachęcać innych do używania. Zdarzyło mi się, że wchodzę do kawiarni, czy do toalety w kawiarni. Oprócz tego, że jest lustro, to wygląda jak ramka z Instagrama od razu z naklejką z hashtagiem. Ktoś, kto idzie, patrzy na to, mówi: “Dobra, zróbmy sobie tutaj te zdjęcie”. Idzie do jakiejś knajpy, na przykład na dyskotekę i gdzieś tam się bawimy. Patrzymy, ktoś robi zdjęcie, pach wrzuca i od razu jest odznaczenie tego miejsca.

Oczywiście wiem, że w mediach społecznościowych można oznaczyć miejsce, może nawet jakieś pinezki itd. Ale tu już mamy wprost to na zdjęciu. My możemy zrobić jakieś ramki, jakieś hashtagi. Na szkoleniu u Kamili Rowiński są hashtagi, gdzie możesz sobie wziąć te hashtagi wydrukowane, ładne są po prostu takie estetyczne. Bierzesz to i z tym sobie robisz zdjęcie np. hashtag #kobietaniezależna i dziewczyny biorą, robią sobie z tym zdjęcie, czy też różne inne hashtagi.

Popatrz, w jaki sposób Ty możesz zadbać o to, żeby właśnie zrobić marketing poprzez to, że jesteś w jakimś miejscu.

Jeżeli prowadzisz webinar, ktoś siedzi u siebie w domu, to masz inne możliwości zrobienia marketingu. W momencie, kiedy już się widzisz w danym miejscu, fizycznie ta osoba jest, to możesz powiedzieć: “OK, proszę bardzo, tutaj jest taka i taka możliwość, żeby właśnie udostępnić jakiś hashtag, żeby zrobić jakieś zdjęcie w wyznaczonym do tego miejscu”. Dzięki temu, że ta osoba będzie chciała podzielić się tym, gdzieś tam jest Twój napis, gdzieś jest Twój hashtag i wtedy się promujesz.

Jak wykorzystać dowód społeczny poprzez właśnie targetowanie na danym miejscu?

Jeżeli jesteś z Żywca i masz usługi dla osób z Żywca, ktoś jeszcze z Żywca poleci Twój produkt, no to na ten obszar robisz reklamę. Ktoś kogo lokalna społeczność zna, pokazuje jego wizerunek i pokazuje: “Warto! Zapraszam!”.

To nie zawsze trzeba iść do jakiegoś influencera, czy w ogóle jakiejś gwiazdy typu Kuba Wojewódzki. Mój kolega, który był znany z tego, że jest imprezowiczem i zna dużo osób, to klub go po prostu zatrudnił. Ma w piątek, czy w sobotę chodzić po mieście z flagą, czy hashtagiem, z czymś z danego klubu i zapraszać bardzo często swoich znajomych właśnie do tego klubu i mówić: “Dzisiaj się bawimy tu i tu”. To jest też wykorzystanie takiego lokalnego influencera, czy też właśnie lidera danej społeczności.

Jeżeli miałbym dziś jakiś produkt np. dla uczniów, to bardzo często liderem danej społeczności jest przewodniczący szkoły, czy też cały zarząd w szkole, więc mógłbym zorganizować jakąś imprezę, czy jakieś spotkanie, coś co spowodowałoby właśnie, że ci przewodniczący czy zarządy szkół byłyby. Idę i coś im tam daję, na coś ich zapraszam, robię jakąś imprezę i wejściówkę takie osoby mają za free. Mógłbym też poszukać i się dowiedzieć: dobra, kto tutaj rzeczywiście tak naprawdę jest takim liderem społeczności. Może też być tak, że przewodniczącym szkoły jest kujon, czyli osoba, która tam ma najlepsze oceny i został przewodniczącym szkoły.

Gdybym chciał rozkręcić imprezę, to jest tam taki Krzysiek i taka Jolka, co to wiadomo, że oni co weekend to wiedzą, gdzie pójść, żeby była dobra impreza. To pewnie byłyby te osoby, do których należałoby uderzyć i z nimi porozmawiać o tym: “dobra, dzisiaj bawicie się tutaj i tutaj. Macie tam talon na drinki, czy w ogóle wejście za darmo” i coś tam jeszcze. Więc to są takie rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Dowód społeczny w marketingu miejsca jest niesłychanie ważny.

Mam nadzieję, że teraz już macie narzędzia do tego, żeby to wykorzystać, wdrożyć, żeby to przynosiło Wam klientów jeszcze więcej.

Jeżeli nie oglądaliście materiału o marketingu miejsca, to jest na tym kanale i serdecznie zachęcam. Polecam. Jeżeli tego typu treści są dla Was wartościowe, zachęcam do subskrybowania tego kanału do gdzieś tam kontaktów na Facebooku, Instagramie.

Szukasz pomocy?

Te i inne kwestie poruszam w moim autorskim 12 tygodniowy Programie Rozwoju Twojej Firmy. Zobacz agendę szkolenia tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Potrzebujesz motywacji do działania? Zapraszam Cię do mojej grupy mastermindowej: https://marcinkokoszka.com/sklep-mastermind/

Potrzebujesz indywidualnego podejścia? Sprawdź moją ofertę doradztwa biznesowego: https://marcinkokoszka.com/sklep-doradztwo/

Informacje o moich szkoleniach znajdziesz tutaj: https://marcinkokoszka.com/sklep-szkolenia/

Zapraszam!

Zostaw komentarz