Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Czy potrzebujesz mastermind? Sprawdź, jak wiele korzyści mi daje!

Co daje Mastermind? Pamiętacie, czym są mastermindy? Nazywam to sposobem na samotność przedsiębiorcy, taką ulepszoną wersją znanej wszystkim „burzy mózgów”, czyli połączenie ze sobą doświadczenia, wsparcia i inspiracji grupy kilku osób.

Witaj! Nazywam się Marcin Kokoszka. Jestem seryjnym przedsiębiorcą, dzielę się swoją wiedzą z zakresu budowania biznesu, zespołu, sprzedaży i marketingu.

SUBSKRYBUJ: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka

Dzisiaj porozmawiamy sobie na temat mastermind. Uczestniczę w kilku grupach mastermindowych i muszę przyznać szczerze, że grupa odpowiednio dobranych do siebie osób motywuje do dalszego działania oraz pozwala na dalszy rozwój firmy i przyspieszenie biznesowe.

http://www.youtube.com/watch?v=AevJPtFW_Vk

Materiał również do odsłuchania dostępny tutaj:

Czy potrzebujesz mastermind? Sprawdź, jak wiele korzyści mi daje!

Mówi się o tym, że przedsiębiorcy są samotni i nikt nie rozumie przedsiębiorców. Nawet w momencie, kiedy prowadzę konsultacje i rozmawiam z daną osobą, słyszę:

“Marcin, jesteś pierwszą osobą, która mnie tak naprawdę rozumie”

Wiem o tym, że bardzo często są osoby w waszym otoczeniu, w waszym środowisku, które chcą was wesprzeć. Mają dobre chęci. Natomiast robią, to najlepiej jak potrafią, niekoniecznie tak jak tego potrzebujecie. Mają swoje filtry, swój sposób myślenia, swój sposób patrzenia na świat. Mówią Wam ze swojej perspektywy, co by zrobili, co Wy macie zrobić, jakby to widzieli. Wy widzicie, jak wiele rzeczy nie jest branych pod uwagę.

Mastermind. Mój sposób na ciągły rozwój!

W tym momencie bardzo fajnie funkcjonują w takich mastermindach przedsiębiorczych, ale nie tylko. Bardzo często mówię o przedsiębiorstwach, o przedsiębiorcach, bo sam jestem przedsiębiorcą. Równie dobrze można zrobić mastermind sportowy, czy np. artystyczny, czy właśnie rozwijający  dane kompetencje, np. programistyczne. Tego typu rzeczy.

Jak stworzyć taki mastermind?

Po to, żeby właśnie poczuć się zrozumianym, wysłuchanym. Po to, żeby dostać rady od osób, od których my chcemy słyszeć rady, ponieważ mają podobny zestaw historii, kompetencji, celów i wiedzą, o co nam chodzi.

Dla kogo jest taki mastermind?

Mastermind to jest spotkanie dla osób, które właśnie są podobne w danej dziedzinie. Mają podobną wielkość biznesu, podobną grupę docelową, czymś konkretnym się zajmują, mają konkretne wyzwania.

Jakie mamy rodzaje mastermindów?

Najczęściej współpracuję w taki sposób, że mamy co dwa tygodnie, albo co 4 tygodnie spotkania. Jeżeli chodzi o rodzaje, to możemy mieć spotkania kilkuosobowe.

Możemy mieć wyjazdy weekendowe, takie gdzie trwają 3-4 dni, gdzie mamy określoną liczbę osób. Tam może być nawet kilkadziesiąt osób. Jest to tematyczny mastermind. Może to być np. mastermind z danym specjalistą, czy z kilkoma specjalistami w danym temacie.

Bywają takie spotkania również grupowe, ale online np. raz w tygodniu widzimy się na takim spotkaniu. Też jest to nazywane jako mastermind z jakimś liderem, z jakąś osobą, która właśnie prowadzi taki mastermind. Bardziej to jest może sesja pytań i odpowiedzi, gdzie są pytania, rozmowy z daną osobą i to jest robione np. przez kwartał. Przez kwartał spotykamy się co tydzień na 90 minut, odpowiadamy na pytania, rozmawiamy, dzielimy się swoimi sukcesami, wyzwaniami. Może być nazywane mastermind.

Bywają takie hybrydy. Ktoś może zrobić raz na rok. Mamy tak, że mamy 4 wyjazdy weekendowe w tej samej grupie osób i co miesiąc widzimy się na takim spotkaniu online, albo co tydzień widzimy się na spotkaniu online. Raz na kwartał widzimy się na żywo na kilka dni. Spędzamy ze sobą czas, rozmawiamy na temat biznesu.

Mogą być też właśnie takie, że robimy sobie co jakiś czas spotkania.

Ile osób powinno być w takim na takim spotkaniu?

Według mnie od trzech do sześciu, max 8. Struktura takiego spotkania polega na tym, że każdy mówi, co się wydarzyło w kontekście danego celu, który dana osoba ma, czy jest komuś za coś wdzięczna, czy ktoś w czymś od ostatniego spotkania pomógł, być może dał jakiś kontakt, być może zrealizował coś.

Później mówimy o tym, jakie mamy pytanie do grupy. To jest to, po co się spotykamy, czyli pytamy o coś grupę i wtedy po kolei każda osoba może powiedzieć:

“A ja mam takie doświadczenie”

“Ja słyszałem, że to działa w taki sposób”

“Ja mam taki i taki kontakt, mogę cię w czymś wesprzeć”

To, co jest bardzo ważne! W takim momencie nie słyszymy i nie mówimy czegoś takiego:

“musisz to zrobić w taki sposób albo zrób to tak i tak”

Tylko mówimy o tym, jakie ktoś ma doświadczenie, jak to robi lub jakby to zrobił. To jest zaskakujące, jak dużo osób, gdzie każdy z nas uważa, że ma biznes specyficzny, wyjątkowych klientów i tak dalej, po prostu tylko ja mam te problemy, które mam ja.

Później się okazuje, że kiedy zadajemy to pytanie grupie, to przynajmniej połowa osób albo już to miała, albo jest w trakcie tych samych wyzwań lub właśnie celów do osiągnięcia. Wtedy się okazuje, że ktoś może realnie pomóc albo powiedzieć, jakie ma już doświadczenia, jak już ktoś zebrał kontakty, informacje. To bardzo może przyspieszyć rozwój biznesu.

Jak często należy robić takie spotkania?

W mojej ocenie co dwa tygodnie. Widziałem grupy, które były co tydzień i też jestem cały czas w takiej grupie, która w pewnym momencie miała spotkania co tydzień. To był czas, kiedy po prostu były bardzo duże zawirowania na świecie. W Polsce nie do końca było wiadomo, w jakim to wszystko pójdzie kierunku i trochę, żeby się tak osadzić, zobaczyć, co robią inne osoby, jakie mają informacje. Mieliśmy te spotkania co tydzień.

Jestem też w takiej grupie, gdzie zdarza nam się spotykać co miesiąc. Nie jest to aż tak dynamiczne. Na początku mieliśmy częstsze spotkania, teraz mamy rzadziej, żeby bardziej zrobić update tego, co się u nas dzieje, nad czym teraz pracujemy, jakie mamy doświadczenia, wyzwania. Czasami to spotkanie jest troszkę dłuższe. Natomiast jest raz w miesiącu.

Według mnie takie najlepsze to jest właśnie co dwa tygodnie. Nie zdążymy się sobą znudzić, mamy co powiedzieć co dwa tygodnie. Mamy jakąś dyscyplinę, ale też nie zabiera nam to czasu na normalnie prowadzenie w moim przypadku biznesu, szkoleń, doradztw. Jest to taki adekwatny czas.

Spotkanie takie powinno trwać około 90 minut. To jest też taki czas, w którym większość osób powinno wygospodarować te 90 minut. Nie czujemy się po tym spotkaniu tacy zmęczeni. Jest też swobodnie przestrzeń na to, żeby porozmawiać.

W moim przypadku są to zawsze spotkania online dlatego, że jestem w grupach z osobami z całej Polski, Europy, a nawet świata. To jest najlepsza opcja na to, żeby się właśnie spotkać w kilka osób i żeby regularnie, systematycznie się spotykać. Działamy akurat na zoomie, można na messengerze, czy Skype. W moim przypadku najlepiej sprawdza się zoom. Mamy stały link, co dwa tygodnie widzimy się w tym samym miejscu, no i też wyznaczamy pewną osobę, która ma pilnować tego czasu.

Dlaczego? Przejdźmy może do tego, jakie mastermind ma zagrożenia i dla kogo nie jest? Jak zrobić to dobrze?

Tak o tym opowiadam, wydawałoby się, że mastermind to szczere złoto. Patrzycie, mówicie:

“No dobra, Marcin Mastermind trzeba zrobić”

Widziałem też niestety nieudane mastermind. Było to w momencie, kiedy albo było tak, że jedna osoba chciała konkretnie podejść do tematu, zacząć działać. Druga osoba powiedziała, że mastermind to znaczy, że rozmawiamy o wszystkim. Dla kogoś innego to jest o wszystkim i o niczym.

Jedna osoba przyszła i powiedziała:

“Chcę rozwiązywać moje wyzwania biznesowe. Tak, chcę z wami rozmawiać o biznesie”

Ktoś inny przychodzi i mówi:

“Bo moje dziecko w szkole to miało taką sytuację. Jak wy byście porozmawiali z tą panią nauczycielką?”

Nie dość, że rozmawiała na tematy, które nie były interesujące dla innej osoby, to jeszcze w ogóle nie przestrzegała czasu. To jest taki bardzo ważny temat i to jest zrozumiałe, że o biznesie to trzymamy się tych 15 minut, które mamy na osobę. Jeżeli mówimy o moim dziecku, wtedy możemy spokojnie i 40 minut rozmawiać, co powodowało frustrację u innych osób.

Pilnujemy tego czasu, patrzymy kto, jaki ma temat, ale żeby pilnować tego czasu. Określamy też to, czy to jest mastermind stricte w danej tematyce. Np. Jestem w takim mastermind stricte szkoleniowym, no i tam rozmawiamy głównie o szkoleniach. Nie rozmawiamy tam o podatkach, np. o windykacji, o takich rzeczach. Rozmawiamy o szkoleniach, kursach, książkach, e-bookach, wydawaniu tego, promocji, lejkach marketingowych, grupach docelowych, poziomie sprzedaży, szkoleniach online, stacjonarnych itd. To jest konkretny temat. Jasno określony, nie rozmawiamy o zdrowiu, o jakichś innych rzeczach, mówimy o tym, co ma wpływ na ten konkretny biznes, na biznes szkoleniowy. To jest jasno określone, tego się trzymamy.

W momencie, kiedy budujesz taki zespół, to kolejną ważną cechą jest to, żeby biznes był podobnej wielkości, o podobnym doświadczeniu.

Nie może być takiej sytuacji, że jest mentor i uczeń. Jeżeli tak ma być, to są takie mastermind płatne. W momencie, kiedy ktoś ma rolę mentora, to odpowiada w dużej mierze na te pytania.

Też słyszałem o historiach, w których ktoś po prostu czuł się wykorzystywany, czuł, że cały czas daje, a nic z tego nie czerpie. Ktoś inny był oczywiście bardzo szczęśliwy z tego tytułu, że jest w tym mastermindzie. Nie był w stanie nic od siebie dać, tylko czerpał, czerpał, czerpał. To jest bardzo ważne.

Czas trwania mastermind

To bardzo często też ma później wpływ na to, ile te mastermind trwają, jak długo potrafią przetrwać, ale też co jest bardzo ważne – te rady nie zawsze są trafione. To się na pierwszy rzut oka wydaje, że to jest dobra rada, że udziela nam ktoś, kto jest doświadczony. Odpowiedzcie na pytanie, czy ktoś, kto zarabia 10 milionów czystego już zysku, 10 milionów złotych rocznie, tak samo rozwiązuje problemy z kimś, kto właśnie otwiera swój pierwszy startup np. problemy związane z zarządzaniem czasem?

Ktoś powie:

“Dziecko mam chore. Nie mam, kiedy pracować, nie mam jak rozwijać startupu”

Ktoś, kto zarabia dużo pieniędzy, powie:

“No to powiedz swojej asystentce, żeby Ci znalazła jakąś opiekunkę, pielęgniarkę czy po prostu żłobek, który przyjmuje takie dzieci, czy kogoś tam przywiozła”

Asystentka? Jak w ogóle? Na opiekunkę mnie nie stać, jaka asystentka? O czym Ty do mnie rozmawiasz? Ktoś ci powie coś z Twojego poziomu. To są takie historie, w których rzeczywiście później to może nie mieć sensu, więc też patrzmy na to, jak się dobieramy w te grupy mastermindowe.

Pilnujmy czasu, określmy, co jest naszym celem. Pilnujmy się właśnie tego też standardu, który jest, co się wydarzyło w naszym życiu w kontekście osiągania celu. Później czy jesteśmy za coś wdzięczni? Pytanie do grupy i dostajemy odpowiedź, dziękujemy, lecimy dalej.

Mówimy komuś o tym, co byście zrobili, a nie co ta osoba ma zrobić. Jakie macie doświadczenie, gdy działacie, a nie, że ta osoba musi zrobić to w ten sam sposób co Wy, żeby nikt nie wyszedł jakiś taki przytłoczony czy zgaszony po tym spotkaniu. Tylko żeby miał właśnie zrozumienie, żeby wyszedł z energią, pomysłami, inspiracją i dalej chciał działać.

Dołącz do mojego mastermind!

Jeżeli temat mastermindu jest dla Was interesujący, to też prowadzę grupy mastermindowe. Wspieram przedsiębiorców. To są płatne grupy Mastermindowe. Jeżeli Was interesuje bycie w grupie mastermindowej, raz w miesiącu lub co dwa tygodnie się ze mną spotykać w takiej grupie właśnie maksymalnie 6 osobowej, zapraszam Was do wypełnienia formularza: https://my.forms.app/marcinkokoszka/grupamastermind

Należy wypełnić taką ankietę. My później te osoby zbieramy. Nowe grupy startują co 3 albo 6 miesięcy. W zależności od tego, ile mamy w danym momencie przestrzeni na to. Kontaktujemy się z Wami i dobieramy Was w odpowiednie grupy tak żeby miało to sens. Ustalamy konkretny cel jaki jest do zrealizowania, na jaki czas ruszamy ze współpracą i działamy w grupie Mastermindowej.

Szukasz pomocy?

Te i inne kwestie poruszam w moim autorskim 12 tygodniowy Programie Rozwoju Twojej Firmy. Zobacz agendę szkolenia tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Potrzebujesz indywidualnego podejścia? Sprawdź moją ofertę doradztwa biznesowego: https://marcinkokoszka.com/sklep-doradztwo/

Informacje o moich szkoleniach znajdziesz tutaj: https://marcinkokoszka.com/sklep-szkolenia/ Zapraszam!

Zostaw komentarz