Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Żeby wyjąć TRZEBA WŁOŻYĆ

Żeby w życiu zarobić, zawsze trzeba coś zainwestować. Czy jest to czas, czy pieniądze, czy jeszcze coś innego. Aby odnieść sukces, trzeba coś od siebie dać.


Pamiętam jak jeden z moich biznesów, które otwierałem to były franczyzy SKOK-u Wesoła i przyjechał przedstawiciel właśnie tej instytucji, pan Marcin. Rozmawialiśmy o kosztach:

> Ja mówię: “Otworzyliśmy najpierw jedną placówkę, później drugą, później chcieliśmy trzecią. Kurcze, duża inwestycja i nie wiem czy się trochę nie wstrzymać”.
> I on mnie przekonał takim tekstem: “panie Marcinie, żeby wyjąć trzeba włożyć, a żeby było miło, to tak kilka razy”.

Myślę sobie, co za gość, jaki tekst. A teraz dzielę się z Wami takimi złotymi myślami.

Ale tak jest w biznesie. Przechodząc już całkiem poważnie i konkretnie do tego tematu, to zawsze, żeby odnieść sukces, żeby cokolwiek wyciągnąć przy inwestycji, trzeba zapłacić cenę. I niekoniecznie to muszą być złotówki. To nie zawsze muszą być pieniądze.

Odpowiedz sobie sam na pytanie:

Co dzisiaj jest Twoją walutą?

  • Czy to jest Twoja wiedza, edukacja?
  • Czy to jest Twoje zaangażowanie czasowe?
  • Czy to jest w ogóle pewien czas, który możesz odczekać, żeby otrzymać jakieś odsetki?
  • Czy to są jakieś pieniądze z tego co inwestujesz?
  • Czy to są Twoje kontakty?
  • Czy to jest Twoja marka?

Wszystko to jest to walutą, którą płacisz. Walutą nie muszą być tylko pieniądze. Zastanów się co dzisiaj jest Twoją walutą. Ale zawsze jeżeli wchodzisz w jakiś biznes, jeżeli w cokolwiek zaczynasz inwestować, to musisz zapłacić.

Ja przeszedłem tą drogę, inwestuję w wiele biznesów, inwestuję w nieruchomości, w różne inne aktywa, w wierzytelności, rozwijam regularnie jakieś biznesy, w różne startupy też inwestuję, więc wiem jak to jest. Były też fundusze, polisolokaty. Natomiast zawsze wiedziałem, że dla mnie to jest dość małe oprocentowanie i zawsze dość agresywnie pomnażałem ten majątek dlatego, że jestem na początku swojej drogi.

Dzisiaj zarabiam konkretne pieniądze, moje biznesy dobrze idą. I trzeba cały czas pomnażać ten majątek po to, żeby docelowo, kiedy te pieniądze będą jeszcze większe, przechodzić stopniowo na rentierstwo.

Bądź głodny wiedzy.

Oczywiście ja bardzo lubię pracować i myślę, że wiele osób czasami daje sobie taką blokadę, że nawet nie chcę odnieść tak ostatecznie tego sukcesu, bo po prostu lubi pracować. Wiem, że część osób może powiedzieć: “To jest jakiś szarlatan. Jak on może tak mówić, jak można w ogóle lubić w swoją pracę?”

Natomiast wielu przedsiębiorców, wiele osób, które są bardzo zaangażowane w swoje biznesy, przedsięwzięcia, w jakiejś inicjatywy, po prostu to lubią, dlatego są w stanie tak dużo pracować i tyle od siebie dawać. Dlatego cały czas są głodni wiedzy.

To jest jedna z takich moich lekcji na początek. Niezależnie od tego na jakim jesteś etapie biznesowym, ile już osiągnąłeś, czy jak dobrze Ci idzie w inwestowaniu, ciągle bądź głodny wiedzy, żeby jeszcze być lepszym, jeszcze więcej się uczyć.

Wiedza, to wartość.

Wiedza, informacja to jest dzisiaj podstawa. Informacja to jest najdroższa rzecz na świecie. Gdybyś dzisiaj był w stanie przewidzieć jaki jutro będzie kurs akcji, co jutro pójdzie w górę, jak się zachowają kryptowaluty, byłbyś bardzo bogatym człowiekiem. Ale nie jesteś w stanie tego przewidzieć, a informacja dzisiaj jest bardzo ważna.

Zawsze trzeba zapłacić jakąś cenę.

Za różnymi sukcesami stoi jakaś cena, czy to są sukcesy sportowe, biznesowe, czy też aktorstwo, lub sukcesy muzyczne, to zawsze musiała być jakaś cena, ponieważ to były lata poświęcenia, lata inwestycji, lata edukacji.

To, że czasami przeczytamy w gazecie nagłówek, że ktoś w jedną noc zarobił sporo pieniędzy? Oczywiście. Ale ile lat on do tego dochodził, żeby wpaść na pomysł, który mu przyniósł tak dużo. Ile wiedzy i doświadczenia zdobywał. To jaką drogę należy przejść, czyli jaka jest standardowa droga do tego, żeby rzeczywiście osiągnąć jakiś sukces, żeby mieć coś co możemy nazwać wartością i wejść w konkretne współprace.

Na początku zawsze zaczyna się od edukacji, od tego że sami się uczymy, siedzimy, czytamy, nawet jakieś darmowe materiały, później kursy, książki, zdobywamy tą wiedzę – to jest nasza inwestycja. Inwestujemy czas i zaangażowanie w to, żeby zdobyć wiedzę. Później zdobywamy doświadczenie, bardzo często za darmo. Idziemy w miejsca gdzie chcemy zdobyć jakieś doświadczenie. Ale to nam daje jeszcze jedno – zaczynamy networking, zaczynamy zdobywać kontakty.

Na znajomości też trzeba zapracować.

Czasami się słyszy, że pewien przedsiębiorca załatwił coś po znajomości. Ale należy się zastanowić, skąd miał te znajomości. Przecież on je sobie wszystkie wypracował. Chodził na szkolenia, płacił za nie, zdobywał jakieś konkretne informacje, zdobywał kontakty od innych osób, które też przyszły, żeby zainwestować w siebie. Te osoby poszły i pracowały w różnych miejscach po to, żeby właśnie zdobyć też te kontakty i doświadczenie. Więc to są pierwsze rzeczy, na które powinniście zwrócić uwagę:

  • wiedza
  • doświadczenie
  • networking

Dzisiaj mamy internet, możemy tak naprawdę korzystać z LinkedIn, GoldenLine, Facebooka. Jest wiele miejsc gdzie możemy poszerzać swoją sieć zawodowych kontaktów.

Dziel się tym, co masz.

Kolejny ważny punkt, to podjęcie działania. Działać, zrobić coś, dzięki czemu zdobędziecie doświadczenie. I bardzo ważne jest to, żeby dzielić się tym co masz. Jeżeli na początku nie masz nic poza czasem, to dziel się czasem. Rób dla ludzi jakiejś rzeczy tak, żeby zdobywać te kontakty, żeby od siebie dawać to co masz. Jeżeli masz jakąś wiedzę, podziel się nią, nawet z konkurencją, nawet z innymi osobami po to, żeby budować swoją pozycję, żeby Ciebie ludzie doceniali, szanowali, żebyś miał konkretną pozycję w danej branży, żebyś budował swoją markę. Twoja marka, to jest coś wartościowego. To jest coś, dlaczego ludzie by chcieli z Tobą współpracować. Później krok po kroku, jeżeli zaczynasz zarabiać pierwsze pieniądze, wchodź w jakieś współpracę.

Wchodziłem czasami w takie współprace na których nic nie zarabiałem. Czasami nawet wiedziałem, że być może stracę na tej współpracy, ale wiedziałem, że ta relacja, zbudowanie takiej współpracy z daną firmą długoterminowo da mi ogromne korzyści i już będę wiedział, że na tym rynku, w tej branży jestem po prostu najlepszy albo jednym z najlepszych i spokojnie mogę iść dalej.

Więc na początku to jest ciągła inwestycja, ciągłe dawanie od siebie. Oprócz tego, że sam się edukujesz, rozwijasz, zdobywasz doświadczenie, to jeszcze musisz dbać o te kontakty, o te relacje. I tu dalej dajesz od siebie. Tak to na początku wygląda po to, żeby potem to wszystko już wróciło ze zdwojoną siłą.

Bardzo często niektórzy mówią: “Gdybym miał pewność sukcesu, to wziąłbym się do pracy”. Albo mnóstwo razy słyszę pytanie: “Ale na pewno? Ale myślisz, że to wyjdzie? Ale myślisz, że będzie dobrze? A przemyślałeś to?”

To jest podejście typu: “Jak się ogrzeję, to rozpalę ognisko”. To jest dokładnie ten sam schemat.

Musisz na początku iść znaleźć drzewo, chrust, możesz zmoknąć, musisz znaleźć siekierę, przygotować wszystko na to ognisko, musisz to wszystko pociupać, znaleźć jakąś gazetę, znaleźć zapałki, zainwestować w to wszystko – czas, trochę pieniędzy i spróbować to rozpalić. I być może wtedy będzie ognisko. To jeszcze nie jest gwarancja. Ludzie chcieliby się ogrzać, posiedzieć przy ognisku, a później może coś od siebie zrobić. To nie w ten sposób działa. Z inwestycjami w biznes, czy też jakimikolwiek innymi na początku dużo dajesz od siebie.

Nie brzmi to chyba optymistycznie, ale taka jest prawda. Tak ja to widzę. Wiem, że to jest zawsze dużo pracy, to jest dużo dawania od siebie. Natomiast czasem to wraca do Ciebie. I bardzo często możesz być zaskoczony efektami. Koniec końców okazuje się, że dostajesz dziesięć, sto razy więcej niż zainwestowałeś, tylko na początku tego nie widać. Na początku tego nie czujesz, bo ciągle dajesz. Ale to dawanie, pewnego dnia, może obrócić się w sukces.

Zostaw komentarz