Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

TYLKO DLA PRZEDSIĘBIORCÓW: 3 sposoby zarabiania na leasingu #ZARABIANIE

Tylko dla przedsiębiorców: trzy sposoby jak zarobić na leasingu.


Dzisiaj chcę porozmawiać o tym, w jaki sposób można zarobić na leasingu czy też na cesji leasingu.

Jako właściciel spółki leasingowej Mikroleasing, mogę powiedzieć, że o leasingu przeczytałem bardzo dużo książek, miałem na ten temat bardzo dużo spotkań z kancelariami, z konkurencją na różnego rodzaju konferencjach, mam dużo wiedzy, kontaktów itd., z czego wyciągnąłem trzy rzeczy, w jaki sposób można zarobić.

Zakładam, że wielu z Was myśli sobie: ale przecież ja na leasingu to raczej nie tyle tracę, bo to oczywiście podatkowo wszystko itd, ale płacę raty leasingowe i tak naprawdę się dokładam do leasingu. Natomiast są trzy sposoby, jak można na tym zarobić.

Po pierwsze jeżeli ktoś dzisiaj czy to przez pandemię czy z jakichkolwiek innych powodów chce zrezygnować z leasingu, który ma już dzisiaj, to albo może zgłosić się do firmy leasingowej, powiedzieć o tym, oddać dany sprzęt, albo może poszukać kogoś, kto jest zainteresowany przejęciem takiego leasingu. Tu trzeba pamiętać, że zawsze jeżeli ktoś ma wejść w Twoje miejsce, jeżeli ktoś ma przejąć leasing, który masz dzisiaj, to leasingodawca musi wyrazić na to zgodę. Nie znam firmy, która miałaby inaczej, więc musicie sprawdzić czy dana osoba / firma zostanie zaakceptowana przez leasingodawcę.

Dlaczego mielibyście na tym zarobić? Przede wszystkim będziecie mieli kogoś, kto ma to przejąć. Dla przykładu: jeżeli kupiliście samochód za 200 tys. zł, dzisiaj zostało do spłaty powiedzmy 80 tys. zł, a ten samochód jest warty 120 tys. zł, to myślę, że jesteście w stanie znaleźć kogoś, kto przejmie ten leasing, bo komuś zostanie 80 tys. zł do spłaty i przejmie samochód warty dzisiaj 120 tys. zł, więc gdzieś w pół drogi możecie się spotkać. Oczywiście idealnie by było, gdybyś dostał tą różnicę ok. 40 tys. zł, ale myślę, że jak spotkanie się w połowie drogi, to przynajmniej dostaniesz te 20 tys. zł i problem masz z głowy. Nie musisz płacić rat leasingowych. Oczywiście nie masz też pojazdu, maszyny, cokolwiek leasingujesz, ale masz to już z głowy.

Adekwatnie w drugą stronę – to jest drugi sposób, jak zarobić: jeżeli dzisiaj chcesz kupić jakąś maszynę, jeżeli chcesz kupić samochód, motor, cokolwiek w leasing, to warto poszukać kogoś takiego, ktoś właśnie wystawił informację o tym, że chce oddać taki leasing. Dla przykładu: jeżeli macie kupić nowy samochód za 200 tys. zł, to oczywiście nie będzie to nowy samochód, ale normalnie może być teraz warty ok. 120 tys. zł, a Wy możecie przejąć leasing, w którym zostało do spłaty 80 tys. zł, ten leasing skończy się dużo szybciej, Wy macie maszynę, którą potrzebujecie czy to do biznesu, czy żeby nią jeździć i dodatkowo jest tak, że komuś na tej różnicy powiedzmy płacicie połowę tej różnicy, to mogę powiedzieć, że wiem, że to zazwyczaj tak wygląda. To nie jest tak, że ktoś musi zapłacić całą tą różnicę, bo właściwie dlaczego miałby brać leasing od tej osoby, więc zawsze dobrze jest się spotkać gdzieś w pół drogi i w tym przypadku można zarobić na tym 20 tys. zł.

Trzeci sposób na zarabianie jest bardziej taki, który ja mogę zaoferować jako leasingodawca. Bo w tym przypadku rozmawialiśmy, że się wymienia leasingobiorca, że ktoś rezygnuje z leasingu, ktoś inny chce zostać leasingobiorcą. A teraz dam przykład na to, jak możesz zarobić jako leasingodawca: żeby w Polsce udzielić leasingu, musisz prowadzić działalność jednoosobową czy spółkę z o.o., jakąkolwiek działalność i musisz mieć odpowiednie PKD związane, jeżeli to jest leasing operacyjny, to z najmem. W momencie kiedy macie odpowiednie PKD, co dodaje się albo zmienia w ciągu paru minut elektronicznie lub za pomocą jednej wizyty w Urzędzie, możesz zacząć udzielać leasingu. A jeżeli możesz udzielać leasingu, to możesz też przejąć od kogoś udzielony już leasing jako leasingodawca.

My wprowadziliśmy coś takiego, że teraz można od nas odkupić umowy już udzielone. Na takich umowach można zarobić od 10 do 43%. Wydaje się to bardzo konkretny pieniądz. To, co jest fajne w tych umowach, to to, że w leasingu operacyjnym wszystkie te umowy są zabezpieczone sprzętem, który jest leasingowy. Dla przykładu, jeżeli ktoś ma finansowany sprzęt i kupuje jakiś samochód, to teraz w momencie, kiedy jest cesja tej umowy, to jest też cesja wszystkich praw i obowiązków, wszystkiego, czyli do Waszego majątku wchodzi też ten samochód czy też jakieś inne rzeczy. My przede wszystkim finansujemy sprzęty AGD, RTV, meble. To jest mikroleasing, leasing konsumencki. Udzielamy finansowania jeżeli chodzi o sprzęty AGD / RTV do 5000 tys. zł, więc adekwatnie też ta inwestycja może być dużo niższa. Jest dyskonto, że ktoś ma do zarobienia odpowiednie pieniądze, natomiast też sprzedajemy to drożej niż pieniądze, które my wydaliśmy. Tu jest też odpowiedź na coś innego. Gdybym oglądał ten materiał, to bym się od razu zastanowił: panie Kokoszka, jeżeli to jest tak fajnie zabezpieczone i taka fajna umowa, to dlaczego sobie nie trzymasz tej umowy? Przede wszystkim dlatego, że robimy skalę, że pozyskujemy inwestorów, a to jest jedna z form finansowania biznesu, gdzie mamy swoją marżę na udzieleniu tego leasingu i później odsprzedaniu dalej tej umowy.

Są dwa rodzaje zawarcia takiej cesji:

Pierwsza jest taka, że możemy dać gwarancję zawarcia odkupu tego. Działa to tak, że jeżeli przejmujesz od nas taki leasing, to jeżeli leasingobiorca z jakiegokolwiek powodu przestanie płacić i nie zapłaci Tobie przynajmniej dwóch rat, to jest z regresem, więc dajemy gwarancję, że z powrotem odkupujemy ten leasing. Oczywiście tak żebyś wyszedł na zero. Wtedy nie masz zysku, ale nie tracisz żadnych pieniędzy.

Druga opcja jest taka, że możemy to po prostu sprzedać, wtedy masz dużo większe pieniądze do zarobienia. Dlatego też powiedziałem, że to jest od 10% – 43% i to zależy od tego, w jaki sposób to kupujesz, ale też na jaki czas jest zawarta ta umowa. W drugiej opcji po prostu jest umowa cesji leasingu, więc jakby zostaje to na Tobie. Tam oczywiście nadal można skorzystać z usług firmy windykacyjnej, która prowadzi monitoring, windykuje, czy ewentualnie później z kancelarii. Natomiast też bierzesz na siebie wtedy to ryzyko. Jest to zabezpieczone sprzętem, ale jeżeli ktoś przestanie spłacać, to zostaje to na Tobie. Przy możliwości zarobienia nawet tak jak, powiedziałem te 43%, to tak naprawdę jeżeli chociaż dwie / trzy umowy się spłacają, to już się na tym dobrze wychodzi. Czy może raczej 3 / 4 umowy, ale to już każdy musi sobie sam przeliczyć i na pewno nie na podstawie filmiku na YouTube, tylko jeżeli ktoś jest tym zainteresowany, to zapraszam do zgłoszenia się do Mikroleasing czy bezpośrednio do mnie tu przez kanał czy inne media społecznościowe. Ale przede wszystkim na mikroleasing.pl zapraszam, tam można się zgłosić i dowiedzieć trochę więcej, jak to wygląda.

My jesteśmy już w trakcie działania i tworzenia platformy, na której będzie można sobie sprawdzać jakie mamy udzielone umowy, oczywiście bez konkretnych danych osobowych, ale chociażby właśnie po sprzętach, kwotach będzie można sobie to przefiltrować. A osoby, które już teraz są zainteresowane, to zapraszam do kontaktu. Udostępnimy takie podstawowe informacje na ten temat, zrobimy jakiegoś i ZOOM-a czy spotkanie.

Jesteśmy już też w trakcie rozmów z funduszami, które mówią o subpartycypacji i sekurutywacji. Trudne słowa na dziś: subpartycypacja i sekurytyzacja, ale z nimi rozmawiamy o tym, żeby przejmowali całe portfele udzielonego leasingu, więc fundusze sekurytyzacyjne i inwestycyjne są tym zainteresowane, natomiast też muszę dojść do pewnego poziomu, więc już dzisiaj chcę to krok po kroku robić i też myślę, że po prostu dajemy bardzo dobre warunki i dobre oferty, jeżeli chodzi o przejmowanie tego właśnie leasingu. Także to jest trzeci sposób na zarabianie na leasingu.

A jeżeli ktoś nie chce przejmować leasingu, a chciałby po prostu zarobić leasingu czy też w ogóle branży leasingowej, to zapraszam też do inwestycji, które cały czas przyjmujemy od 50 tys. zł w górę, przyjmujemy inwestorów, którzy mogą zainwestować w spółkę leasingową. Na dzień dzisiejszy w momencie, kiedy to jest publikowane, dajemy 7% w skali roku. A jeżeli ktoś chce zainwestować dużo większe pieniądze, to o tym też będzie materiał tutaj na kanale na YouTube, gdzie jest możliwość zrobienia franczyzy firmy leasingowej, ale tu rozmawiamy od pół miliona w górę. Także tu też chwilę poczekajcie, na moim kanale na YouTube pojawi się materiał na ten temat, gdzie ktoś będzie mógł otworzyć swoją spółkę leasingową.

Kilka tych opcji jest. Powiedziałem głównie o tych trzech. Dodatkowe dwie dorzuciłem bardziej informacyjnie, ale o tym są inne materiały.

Zostaw komentarz