Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Co się stanie, jeśli zdecydujesz się na spółkę jawną?🤔

SPÓŁKA JAWNA w pigułce: jakie są jej plusy i minusy? Czy warto się na nią zdecydować? 🤔 Seria filmów na temat form prowadzenia działalności gospodarczej. Dzisiaj porozmawiamy sobie na temat spółki jawnej.


Dzisiaj w serii filmów o różnego rodzaju formach prowadzenia działalności porozmawiamy sobie o spółce jawnej. Nagrywałem już w tej serii dla Was filmy na temat działalności gospodarczej jednoosobowej i spółek cywilnych, spółki zoo, komandytowej, łączenia tego zoo komandytowej.

Wszystkie filmy z tej serii możesz obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=4q0tXJblqFI&list=PLGOsnRS4eR-BMwoNKJ9T4VThlOClwMo_y&index=2

Ostatnio rozmawialiśmy też na temat spółki akcyjnej. Spółka akcyjna, to była pierwsza forma prowadzenia działalności, w której nie mam osobistego doświadczenia. Natomiast po prostu się przygotowałem. Dzisiaj o spółkach jawnych jest podobnie. Mam przygotowane materiały, żeby właśnie o tym opowiedzieć. O tym, czym charakteryzuje się taka spółka, na co zwracać uwagę i jakie są plusy, minusy.

Co powinieneś wiedzieć o spółce jawnej? 

Jak założyć spółkę jawną? Jak sama nazwa wskazuje, to są jakieś osoby, czy jakieś podmioty, które ze sobą współpracują. W samej nazwie należy dodać zawsze, że jest to spółka jawna. W nazwie też powinny nazwy działalności, które ją składają lub osób, które wchodzą w skład spółki jawnej. Jest też taka możliwość, żeby tylko jedna z tych nazw była podana w nazwie spółki jawnej, przy czym należy dodać później, że jest to spółka jawna.

Spółka ta nie jest płatnikiem podatku dochodowego. To wspólnicy tej spółki płacą podatek dochodowy. Natomiast sama spółka płaci podatek VAT. Także tutaj jest takie rozróżnienie. Sama spółka jest płatnikiem tylko jednego podatku.

Wspólnicy tej spółki nie potrzebują podejmować uchwały o tym, żeby wypłacić zysk ze spółki.  Nawet mają taką możliwość, kiedy spółka nie ma zysku, że część konkretnie jest to 5% kwoty kapitału w skali roku kapitału zakładowego są w stanie sobie wypłacić w formie odsetek od tego kapitału.

Reprezentować spółkę może każdy ze wspólników. Chyba, że sama umowa mówi inaczej. To też jest ważne, żeby umowa takiej spółki zawierała wszystkie te rzeczy.

Niezależnie od tego czy to jest spółka jawna, czy inna, to zawsze polecam i zachęcam do tego, żeby poświęcić trochę więcej czasu na przygotowania dobrej umowy. Trzeba przewidzieć różnego rodzaju momenty, które mogą się wydarzyć. Jako osoby, które zakładają ten biznes, a nie są w stanie tych rzeczy przewidzieć – dobrze, żeby nie korzystały z gotowców z internetu. Tylko, żeby poszli i porozmawiali z kimś bardziej doświadczonym. Lepiej, żeby to była właśnie jakaś kancelaria, albo doświadczony przedsiębiorca. Taki, który sam rzeczywiście te rzeczy robił i jest rzeczywiście w tym dobry.

Polecam usługi mojej Kancelarii Prawnej Emediator Legal Bratek Kokoszka Świderska: https://emediatorlegal.pl/

Możesz również skorzystać z mojego doradztwa. Wspólnie wybierzemy dla Ciebie najlepszą formę prowadzenia działalności: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/

Umowa: magiczna formuła

Polecam, żeby to były osoby, które się zajmują tym zawodowo, dobrze tworzą takie umowy. Tego typu rozwiązania polecam nie tylko przy zakładaniu działalności gospodarczej, w zakładaniu swojego biznesu, ale jeżeli chcecie wynająć mieszkanie tak samo. Po prostu nie brać gotowców z internetu, bo na co dzień widzę, że bardzo często jest tak, że ludzie przychodzą do kancelarii w momencie, kiedy już się coś wydarzyło negatywnego. Często kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy więcej muszą zapłacić za wyjaśnienie tej sprawy niż zapłaciliby za same dobre przygotowanie dokumentów.

Musicie przyznać, że  w prowadzenie swojego biznesu inwestujesz bardzo dużo czasu. Kawał swojego życia inwestujesz w dany biznes. Może to być źródło niesamowitej euforii, takiego sukcesu, czegoś co fajnie jest dzielić z kimś innym. Może też to być źródło ogromnej frustracji, ogromnych nieporozumień i sytuacji, w których lepiej po prostu być zabezpieczonym. Z mojego doświadczenia wynika, że jak jest dobrze to jest dobrze. Jak się zaczyna dziać źle to patrzymy, co jest w umowie, co jest na papierze. Myślę, że kwestie zaufania to jest punkt wyjścia do tego, żeby z kimś coś robić, żeby poświęcać swój czas. Bardzo ważne jest to, żeby wszystkie papiery, wszystkie dokumenty, umowy mieć po prostu dobrze ogarnięte.

Spółka jawna: formalności

Sama rejestracja spółki następuje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jest kilka elementów, które po prostu powinny być określone w samej umowie. Nie powinniście zakładać i pisać tej umowy na podstawie filmu, który zobaczycie sobie na YouTube, tylko porozmawiać o tym z jakimś profesjonalistą.

Mimo tego, że mam sporo doświadczenia w zakładaniu spółek, w tworzeniu różnych umów, regulaminów do tych umów, sam zawsze idę do profesjonalisty. Do osoby, która mi powie na co powinienem zwrócić uwagę. Co powinno być zrobione inaczej, czy co powinno być zrobione, żeby było dobrze w danej spółce.

Chcesz rozwinąć swoją firmę? Zapraszam na szkolenie o tym samym tytule:
➡ stacjonarnie: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-rozwin-swoja-firme-wybierztermin/
➡ online: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-online-rozwin-swoja-firme-online/
➡ nagranie ze szkolenia: https://marcinkokoszka.com/produkt/nagranie-ze-szkolenia-online-rozwin-swoja-firme/

Możesz skorzystać także mojego autorskiego 12 tygodniowego Programu Rozwoju Twojej Firmy: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Zamów książki i się przekonaj, co jeszcze mogę dla Ciebie zrobić:
1. M. Kokoszka, K. Rowińska „Coaching wart milion” https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/
2. M. Kokoszka „Rozwiń Swoją Firmę! Wskazówki Seryjnego Przedsiębiorcy: https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-rozwin-swoja-firme-wskazowki-seryjnego-przedsiebiorcy/ 

Zostaw komentarz