Ruszamy z podcastem! Redystrybucja treści online.

Ruszamy z podcastem, a to jest pierwszy odcinek, który ukażę się na Podcaście.


Dzisiaj chcę opowiedzieć o tym, dlaczego w ogóle zacząłem robić podcast. Natomiast główny temat, który poruszam to, dlaczego warto robić redystrybucję treści.

 

Dlaczego ważne jest robienie redystrybucji treści?

Dlatego, że odcinek ukaże się zarówno na YouTube, jak i na Podcaście. Dotychczas wszystkie materiały, które przygotowywałem były na YouTube. Teraz chcemy je zrobić też w formie audio, które pojawią się właśnie na podcastach. Dzisiaj opowiadam o tym, jak dystrybuować tą treść i jak zautomatyzować cały ten proces z perspektywy zarówno YouTubera, ale przede wszystkim przedsiębiorcy.

Mam już około 150 materiałów nagranych na kanale na YouTube, z czego około 120 nadaje się na to, żeby je dodać w formie podcastu. Ten odcinek jest pierwszy, natomiast zaraz później zaczniemy dodawać wszystkie materiały, które od początku były dodawane na YouTube i nadają się również na kanały podcastowe. Jest taka możliwość, dlatego chcemy z niej korzystać.

Dlaczego warto prowadzić podcast?

Z perspektywy przedsiębiorcy oraz marketingu redystrybucja treści jest po prostu fajną możliwością dotarcia do nowej grupy odbiorców, dania możliwości posłuchania tego, w tym przypadku, czy też przeczytania otrzymania jakiejś wartości szerszej grupie osób przy niedużym nakładzie pracy. I tak jest, póki co, w moim przypadku. Dlatego, że też nauczając właśnie o tym na szkoleniu “Marketing w małej firmie” opowiadam, jak wykorzystywać te same treści, te same materiały w różnych miejscach. I to niekoniecznie jest pójście na łatwiznę, bo całkowicie zdaję sobie sprawę, że działając w różnych platformach społecznościowych, to inne treści trzeba przygotowywać na LinkedIn, inne na TikTok, jeszcze inne na Instagram i tam rzeczywiście należy tak robić. Natomiast jeżeli w jednym i w drugim mamy kwestię nagrania, czy to dźwięku, czy obrazu, jeżeli jest to kwestia edukacji i można to wykorzystać, należy dać taką możliwość kolejnym osobom.

Publikacja w wielu platformach naraz!

Dodatkowo, jeżeli chodzi o samą automatyzację, znaleźliśmy taką platformę, z której już korzystamy i działa to w taki sposób, że po rejestracji na różnych platformach podcastowych wystarczy, że w jedno miejsce, do jednej aplikacji wgramy cały dźwięk audio, dodamy tam np. ikonkę i dodatkowy tekst, który powinien się pokazać i powinno to zasysać wszystkie te miejsca nawet do 30. miejsc. My prawdopodobnie wybierzemy na początku kilka, maksymalnie kilkanaście takich platform, na których będziemy się pokazywali, na których ten podcast będzie do posłuchania. I tu znowu, żeby dotrzeć do jak największej ilości ludzi, ale na tyle na ile ma to sens. Dlatego, że trzeba to wszystko obsługiwać, trzeba sprawdzać, czy te platformy są aktualne, czy wszystko tam się zasysa oraz czy nie ma tam jakichś komentarzy. Dlatego, że najgorsze co można zrobić, to wrzucić gdzieś informacje, a później zostawić odbiorców bez odpowiedzi na pytania. Więc tutaj też dodatkowo trzeba się uzbroić w dodatkową ilość czasu, żeby to sprawdzać i robić.

Natomiast to już nie jest tak jak na YouTube, gdzie musisz za każdym razem wrzucić to, zrobić odpowiednie karty. Wiecie, że trzeba dodatkowe materiały przygotować, odpowiednio zrobić opisy też, odpowiednie hashtagi itd itd. Na podcaście jest to już dużo bardziej zautomatyzowane.

Na pewno będzie mi łatwiej nagrywając cały czas kolejne materiały na YouTube. Mamy około 120 materiałów, które już możemy wrzucić na podcast, więc one regularnie będą dodawane. Myślę, że to też będzie fajne dla osób, które nie były dotychczas na bieżąco, a teraz np. czy to w drodze do pracy podłączając słuchawki, czy podczas ćwiczeń, jakiejś aktywności fizycznej można sobie tego posłuchać i być bardziej na bieżąco, albo jeszcze raz odsłuchać te materiały, które Wam się podobały na YouTube. A być może z różnych powodów nie mieliście takiej możliwości i teraz dzięki audio będziecie mieli dodatkową możliwość słuchania tego.

Także redystrybucja treści, to jest to o czym chciałem tutaj powiedzieć, czyli wykorzystywać te materiały, które już są zrobione po to, żeby dać dodatkową wartość osobom w nowym kanale. Natomiast nieproporcjonalnie mniej powinno być pracy, żeby to było dobrze zrobione i żeby dobrze dotarło do osób, do których miało to dotrzeć. Ale, żeby z Waszej strony nie było aż tak dużo pracy, jak przy pierwotnym materiale. Nie ukrywajmy, że przy materiałach na YouTube trzeba się naprawdę napracować, trzeba przygotować cały scenariusz, trzeba zobaczyć jakie są oczekiwania i potrzeby widzów. Trzeba to wszystko dobrze nagrać, obrobić i później jeszcze odpowiednio wgrać i wypromować. Jeżeli chodzi o podcast zostaje nam wyciągnięcie audio i wrzucenie tego do odpowiedniej aplikacji, więc ja się bardzo cieszę na to, że zaczynamy to rzeczywiście robić.

Mam nadzieję, że dla osób, które tego słuchają i dla przedsiębiorców, dla osób, które też już coś działają, otworzy im to oczy i pokaże, że są różnego rodzaju możliwości, aby jeszcze bardziej wykorzystać materiały, które już macie w swoich firmach, w swoich biznesach i moglibyście działać szerzej. Być może też pracujecie w jakichś firmach, gdzie jest kanał na YouTube i moglibyście też zrobić podcast.

Osobiście dość się w to wkręciłem, ponieważ sam jestem fanem tego rodzaju treści i słucham podcastów od bardzo dawna, ale przede wszystkim widzę, że podcasty dają bardzo duże możliwości, które warto wdrażać, także serdecznie polecam.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *