Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Robię to 2 RAZY szybciej od Ciebie! 😎 Sprawdzone sposoby na produktywność

Sposoby na produktywność Marcin Kokoszka

Poznaj moje sposoby na produktywność – to trzy narzędzia pomagające poprawić produktywność czytania (rozwijającego osobowość, inteligencję i wyobraźnię) oraz przyswajanie wiedzy nawet dwa razy szybciej!


Jeżeli wydaje Wam się, że mówię szybko, spróbujcie na YouTube kliknąć prędkość odtwarzania x2. Bardzo często właśnie w ten sposób oglądam YouTube. To jest mój pierwszy ze sposobów na produktywność, który chciałem tutaj polecić. Nagrywając materiały staram się mówić w miarę wolno, w taki sposób, żeby wszyscy zrozumieli, żeby dla wszystkich wiedza, którą przekazuję była przystępna.

Natomiast wiem, że dla części osób taki sposób mówienia to po prostu jest za wolno. Sam siebie słucham na YouTube x1,5 czasem x2. Większość edukacyjnych materiałów oglądam na YouTube x2. Dzięki temu x2 szybciej się uczę. Wymaga to silnego skoncentrowania się, aby myśli nie uciekały mi na boki. Dopiero, gdy skończę to robić, wtedy zacznę coś innego. Nie słucham przy okazji robienia czegoś innego.

Jak często robicie w ten sposób słuchając czegokolwiek, czegoś co chcielibyście tak naprawdę zapamiętać, zaczynacie robić coś innego? Tu słuchacie czegoś na YouTube, ale kurde, to tak się wlecze, że zaczynacie klikać coś na Facebooku, zaczynacie gdzie indziej wchodzić, na jakieś inne strony. Koniec końców film się kończy, Wy nic nie zrobiliście dobrze w innych miejscach, ani tutaj tego nie zapamiętaliście w 100%.

Jestem fanem tego, żeby się na czymś fokusować. Oczywiście, zrobić to tak szybko, jak można, ale mieć maksymalny fokus by nauczyć się czegoś tak szybko jak to możliwe.

Druga rzecz, która mi pomaga, to jest aplikacja z Audioteki. Audioteka.pl ma aplikację, która ma możliwość słuchania nawet x2,5, gdzie audiobooki, które ściągam też odsłuchuję w prędkości np. x2,5, Np. audiobook, który ma 25 godzin, ja słucham w ciągu dziesięciu godzin, dlatego, że puszczam sobie prędkość x2,5, koncentruję się na tym co słucham. Jeżeli mam jakąś dłuższą trasę do pokonania, jadę na autostradzie, to jestem w stanie po prostu to włączyć, na tym się skupić, oczywiście jechać bezpiecznie i wtedy czuję, że dobrze wykorzystuję ten czas.

Wtedy też mnie nie kusi żeby aż tak szybko jechać, bo wiem, że i tak dobrze wykorzystuję ten czas, i wolę słuchać szybko niż jechać za szybko.

Kolejna taka rzecz, która jest moim sposobem na produktywność to słuchanie podcastów przez Spotify, bo tam też jest możliwość przyspieszenia nawet do x3. I tutaj, jeżeli słuchałem takich wolniejszych podcastów, edukacyjnych, czy takich, które może niekoniecznie nawet są bezpośrednio związane z biznesem, z zawodem, ale są ciekawe, to tym bardziej zależy i na tym, aby je właśnie przesłuchać szybko, żeby szybciej posiąść tę wiedzę.

Bardzo łatwo też się słucha np. biografii różnego rodzaju w ten sposób, dlatego, że to nie jest taka twarda wiedza, to nie jest taka informacja, gdzie musisz zrobić notatki i wdrożyć to w życie, tylko musisz kojarzyć ciąg zdarzeń i inspirować się tym, więc jesteś w stanie rzeczywiście dość szybko te materiały słuchać.

Ostatnią aplikacją, którą wykorzystuję jest Voice Dream. To aplikacja, którą wykorzystuję do słuchania artykułów i do słuchania e-booków, różnego rodzaju PDFów. Akurat w tym przypadku zapisuje sobie w aplikacji Pocket wszystkie artykuły, które mnie interesują. A skąd je mam? Już mówiłem kiedyś wcześniej o aplikacji Feedly.

Jak widać, jestem trochę zakręcony na punkcie różnego rodzaju aplikacji. Uwielbiam sobie łączyć różne rozwiązania, aby coś ułatwić i przyspieszyć. Jeżeli będziecie mieli jakieś pytania na temat tego, jak jakieś rzeczy zintegrować, jak to zrobić, potrzebujecie inne sposoby na produktywność, to napiszcie w komentarzach, postaram się Wam tam wszystko fajnie opisać.

Natomiast już był materiał o Feedly, o tym jak jestem z wszystkimi newsami oraz artykułami na bieżąco. Te, które mnie interesują, zapisuję sobie w Pocket w jednym miejscu, z Pocket ściągam je wszystkie do aplikacji Voice Dream, a potem tam odsłuchuje wszystkie.

To, co jest tam fajne, to to, że jestem w stanie sobie tam ustalić to, jak szybko ma czytać, więc nawet jestem w stanie sobie ustawić np. że ma mi czytać 300 słów na minutę. Wtedy już naprawdę muszę się bardzo skoncentrować i raczej ciężko jest tego słuchać przez głośniki, czy w samochodzie. Dużo łatwiej jest w momencie, kiedy mam słuchawki i jeszcze patrzę na ten tekst na telefonie. Leci tekst, mam czytane i wtedy zdecydowanie szybciej jestem w stanie przyswoić informacje.

Całe e-booki byłem w stanie przesłuchać, przeczytać np. wracając skądś samolotem, najpierw już na lotnisku godzina, później w samolocie dwie godziny. W trzy godziny byłem w stanie przesłuchać całą książkę w takim tempie, gdzie prawdopodobnie czytając nie byłbym w stanie aż tak szybko czytać.

Więc to jest coś, co bardzo polecam. Dodatkowo artykuły. Jestem w stanie przesłuchać artykuły np. w samochodzie, gdzie nie byłbym w stanie ich czytać dlatego, że powinienem patrzeć na drogę. Wtedy ustawiam je sobie troszkę wolniej, wtedy dużo więcej rozumiem. Chcę być na bieżąco z aktualną wiedzą i nowinkami wszystkimi i dzięki temu mogę.

Także to są aplikacje i rozwiązania, które są bardziej w kategorii produktywność, edukacji, gdzie dzięki nim jestem w stanie być na bieżąco i czytać mnóstwo książek czy też bardziej w tym przypadku słuchać, być na bieżąco z moimi ulubionymi kanałami na YouTube, ale też być na bieżąco z artykułami czy podcastami. Jestem w stanie czasami nawet 2-3 razy więcej zrobić w tym samym czasie co inne osoby, dzięki temu mam 2-3 razy więcej wiedzy i jestem bardziej na bieżąco, albo mam więcej czasu na robienie innych rzeczy.

1 thought on “Robię to 2 RAZY szybciej od Ciebie! 😎 Sprawdzone sposoby na produktywność”

  1. Dokładnie w taki sam sposób wykorzystuję możliwość słuchania książek na przyspieszeniu w aplikacji Audioteka.pl oraz podcastów w Spotify. Jedyny wyjątek to te, które są w przedstawiane w języku angielskim. Gorąco polecam taką metodę przyswajania wiedzy, oczywiście pod warunkiem, że skupiasz się w trakcie słuchania tylko na słuchaniu.

Zostaw komentarz