Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Restrukturyzacja sądowa – Wyjście z problemów finansowych

Restrukturyzacja sądowa rozwiązaniem problemów finansowych. Wszystkie niezbędne informacje aby wiedzieć, kiedy jest możliwa do przeprowadzenia.


Pomagam biznesom w wychodzeniu z trudnych sytuacji, pomagam się rozwijać, ale dzisiaj skupię się na tym pierwszym punkcie. Chcę opowiedzieć o tym, co może zrobić firma w momencie kiedy ma duże wyzwania, problemy finansowe, kiedy zastanawia się czy ogłosić upadłość czy nie. Chcę pokazać również inną opcję. Nie ma tylko działań, że jedynie upadamy albo się rozwijamy. Jest też coś pomiędzy – restrukturyzacja sądowa.

Czym ona jest?

Jest to proces, w którym mamy zmniejszyć negatywne skutki na działanie firmy. Mamy usunąć to, co powoduje, że dzisiaj ten kryzys się pojawił i spowodować aby w przyszłości dana firma wróciła na dobre tory i dalej się rozwijała.

Dzisiaj, można powiedzieć, że jest koronawirus, trzeba go usunąć i wtedy wszystko wróci do normy. Ale czynników zawsze jest więcej. Od lat zawsze trzeba było szukać tych konkretnych powodów. Ważne jest to, że sąd nie musi się zgodzić na to, żeby rozpocząć cały taki proces, więc tu wniosek musi być dobrze napisany.

Dla kogo jest przeznaczona?

Dla przedsiębiorstwa w kryzysie. I mówiąc wprost są to firmy, które zmniejszają udział w rynku, zmniejszają dochody, zaczynają mieć straty, muszą zwalniać ludzi, to jest sytuacja kiedy firma jest w kryzysie, czyli? Nie chcę wyolbrzymiać, ale dzisiaj jakieś 70%, 80%, 90% firm w Polsce teoretycznie łapie się na to, żeby złożyć wniosek o restrukturyzację sądową.

Co jest kluczowe i najważniejsze?

Firma, która przystępuje do restrukturyzacji musi czuć, że się odrodzi i że będzie się dobrze rozwijała, że jest szansa aby tę firmę uratować. Więc jeżeli chcecie walczyć o swoją firmę, jeżeli chcecie ją budować i macie na to pomysł, jakiś plan, to być może jest to dobre rozwiązanie dla Was.

Jakie są etapy restrukturyzacji?

  • dostosowawcza, czyli taka, w której można szybko wprowadzić zmiany, szybkie ruchy po to, żeby odzyskać płynność i zacząć iść w dobrym kierunku.
  • rozwojowa, czyli taka, w której już nie tylko teraz podejmujemy ruchy aby coś naprostować, ale żeby zacząć się rozwijać i iść dalej.
  • naprawcza, czyli długoterminowe myślenie, żeby przez lata iść do przodu, żeby załatwić odpowiednie finansowanie, źródła dochodu na przyszłość aby firma rozwijała się przez lata.

Konkretny przykład.

Wyobraźcie sobie sytuację, w której macie jakieś wyzwanie finansowe i sąd bierze ochronę nad Waszą firmą. Podpisuje dokument i mówi, że żaden komornik nie może licytować Waszego majątku, jeżeli jest wykorzystywany do działalności gospodarczej. Nikt nie może zacząć Was windykować w tym momencie. Dodatkowo jest tak, że Wy macie działać, macie do tego zespół doradców, żeby rozwinąć tą firmę i wyjść z wszystkich kłopotów finansowych, czy różnych innych, które w danym momencie macie.

Przechodzicie do działania, to nigdy nie jest komfortowa sytuacja w momencie kiedy trzeba przeprowadzić restrukturyzację, ale macie tą ochronę przez 12, 24 miesiące, może dłużej, gdzie nikt nie może zająć Waszego majątku, nie może przeprowadzić licytacji, nie może Was windykować. A Waszym celem jest ratowanie tej firmy, utrzymanie płynności, uzyskanie nowych kontraktów.

Ważne, kto reprezentuje.

Osoby, które Was reprezentują w restrukturyzacji sądowej są odpowiedzialne za to, żeby negocjować z Waszymi wierzycielami. Trzeba obniżyć kwotę spłat zobowiązań, które dotychczas mieliście. Ale przede wszystkim miesięczne raty, które macie do spłacenia, miesięczne zobowiązania, kiedy już zakończy się etap restrukturyzacji sądowej, żebyście zaczęli spłacać takie raty, na które Was będzie stać w czasie kiedy będziecie na to gotowi.

Sąd, jeżeli dojdzie do takiej ugody, a o to się walczy w całej restrukturyzacji sądowej, zatwierdza to i nie wszyscy muszą się na to zgodzić. Wystarczy, że 70% kapitału zgodzi się na to, żeby podpisać ugodę. Pozostali mają to narzucone przez sąd. I sąd, w momencie kończenia restrukturyzacji, może oświadczyć:

70% zobowiązań zostaje, a 30% umarzamy.

Wtedy jest nowy harmonogram spłat, gdzie zaczynacie spłacać dane zobowiązania. Zwróćcie uwagę, że to jest po czasie, kiedy już mieliście przez dłuższy czas oddech finansowy. I w momencie kiedy mogliście budować swoją firmę, kiedy wróciliście na dobre tory.


Być może trochę to uogólniam, ale nie jestem prawnikiem, a to oni są od tego, żeby pisać dobre wnioski, reprezentować przedsiębiorców przed sądem i przed innymi przedsiębiorcami. Jestem od tego, żeby przedstawić jak to w praktyce wygląda. Mówię to w taki sposób dlatego, że wiem, że większość osób, które w Polsce prowadzi biznes, nigdy nie chciało zakładać korporacji.

Dzisiaj problemy ma ktoś, kto założył kawiarnię, bo lubi parzyć kawę, ktoś kto założył restaurację, bo lubi gotować. Firmy i eventowe, które miały świetny kontakt z ludźmi, potrafiły nie spać nieskończoną ilość gości! Dzisiaj problemy mają żłobki, które mają smykałkę do dzieci, dobry kontakt z nimi, potrafią się opiekować, zrekrutować dobrych opiekunów dla dzieci i mieć z nimi dobre relacje. Dzisiaj mają problemy stolarze oraz inne osoby, które mają konkretny fach w ręku i w dużej mierze w Polsce biznesy są zakładane z tego powodu, bądź też z pasji.

Na Śląsku mawia się:

“Jak żeś całe życie roł, to cię do ryla chcą.”

Ktoś dzisiaj wykonuje pewien zawód, bo po prostu jest w nim dobry. Więc otworzył daną firmę. I mało kto z tych osób otworzył firmę, żeby podbić świat, żeby stworzyć nie wiadomo jaką korporację. I to właśnie trzeba przedstawić w odpowiedni sposób, odczarować tą restrukturyzację sądową. Dlatego, że dzisiaj z tego korzystają przede wszystkim duże firmy, które mają odpowiednie zasoby. A trzeba pokazać normalnym przedsiębiorcom, normalnym firmom, że jest taka możliwość, że możecie rozwijać swoje biznesy.

Jeżeli nie prowadzicie biznesu, a macie kogoś w rodzinie, wśród przyjaciół kto dzisiaj ma takie wyzwania, jeżeli Wasz szef ma wyzwania, podeślijcie link do tego filmu, niech zobaczy jakie są możliwości.

Oczywiście, że nie jest to proces łatwy, nawet nie jest to proces przyjemny, ale przy odpowiednim wsparciu kluczowy tutaj jest wniosek i plan. A do tego potrzebujecie odpowiedni zespół. Oczywiście polecam naszą firmę oddłużeniową eMediator.pl i kancelarię prawną eMediator Legal, kancelarię prawną Bratek, Świderska, Kokoszka – my reprezentujemy klientów we współpracy z innymi kancelariami, ponieważ do tego potrzebnych jest wiele mądrych głów aby zarówno złożyć dobry wniosek, jak i później przeprowadzić całą restrukturyzację.

Zachęcam Was do tego, żeby się nie poddawać. Czasem dobrym rozwiązaniem jest powiedzieć: “Trudno, upadam dzisiaj, żeby podnieść się za rok, czy za jakiś czas”. Być może. Ale jeżeli czujecie, że niekoniecznie chcecie walczyć, ale chcecie coś z tym zrobić, to dlaczego tylko korporacje mają korzystać z tych mechanizmów i po raz kolejny zbudować przewagę konkurencyjną.

Dla mnie jest ważne, żeby dużo osób się dowiedziało, że takie możliwości są, że nie tylko strajkiem czy rozróbami, ale legalnymi, prawnymi działaniami można ratować biznesy, źródło dochodu swoje, swoich rodzin, rodzin naszych współpracowników. Można o to walczyć, można działać. Są takie możliwości nie tylko w czasie wprowadzania tarcz i innych rzeczy, bo te instrumenty już istniały od dłuższego czasu i teraz też możemy, a przede wszystkim powinniśmy korzystać z tych możliwości, które mamy.

Zostaw komentarz