Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Przewodnik po książkach motywacyjnych dla początkujących! 📚

Książki polecane w rozwoju osobistym. Moje pierwsze jedenaście książek o rozwoju osobistym. Książki, które wprowadziły mnie do tematu rozwoju osobistego, motywacji i przedsiębiorczości. Sprawdź!

Na moim kanale na YouTubie pojawił się film na temat moich pierwszych jedenastu książek o rozwoju osobistym z dodatkowym bonusem. Sprawdźcie:

https://www.youtube.com/watch?v=6RuRwNtzaf8

Witaj, nazywam się Marcin Kokoszka, jestem seryjnym przedsiębiorcą,  dzielę się swoją wiedzą z zakresu budowania biznesu, sprzedaży, marketingu.

SUBSKRYBUJ: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka

Prowadzę też swój podcast. Tam również na bieżąco są dodawane nowe materiały. Sprawdźcie!

Książki polecane w rozwoju osobistym.

Od jakich książek zaczynałem w rozwoju osobistym? Już kilkanaście lat temu czerpałem wiedzę, którą później przełożyłem na doświadczenie. Jestem ciekawy, czy też kojarzysz te książki, czy znasz, czy też je czytałeś.

To jest ciekawe, dlatego, że kiedy widzimy jakąś książkę, która jest np. wydana w latach 70., czy 80., możemy z jednej strony powiedzieć, że przecież ta wiedza już jest taka nieaktualna, tak że przecież to było kiedyś napisane. Skoro nadal jest polecana i nie mówimy tutaj o książce, która mówi o jakiejś technologii, może być tak, że ona już jest naprawdę przez wiele lat, się obroniła i jest rzeczywiście dobra.

Osobiście miałem tak przez jakiś czas, że kiedy przeczytałem jakąś książkę, to już do niej nie wracałem. Przecież jest przeczytana, a tyle jest nowych książek jeszcze do przeczytania i skupiałem się na tym właśnie, żeby czytać te kolejne i kolejne, i kolejne. Teraz zdecydowanie częściej wracam do książek, które były dobre. Dlaczego? Dlatego, że już wiem, że były dobre. Jestem też przekonany o tym, że jeszcze nie wszystko wdrożyłem w życie. W momencie, gdy mi się podobała, gdy czułem rzeczywiście, że tak ze mną rezonuje, także jestem w stanie wdrażać te rzeczy w życie, w biznes, to warto do niej wrócić, żeby pewne rzeczy sobie przypomnieć. Za każdym razem tak mam.

Dajcie mi, proszę znać w komentarzu, czy Wy też tak macie, że jeżeli drugi raz czytacie jakąś książkę, to przeczytacie tam takie zdania, które Waszym zdaniem czytacie pierwszy raz. Mówisz:

“Kurczę, tego tu nie było, tak albo w ogóle nie zwróciłem na to uwagi, albo ta anegdotka została odebrana w zupełnie inny sposób”

My byliśmy w innym miejscu i teraz jesteśmy w innym miejscu. Mierzymy się z innymi wyzwaniami.

Książki: Nikodem Marszałek “Odrodzenie Feniksa” i “Motywacja bez granic”

Pierwsze dwie książki – autorem jest Nikodem Marszałek i to jest książka “Odrodzenie Feniksa” i “Motywacja bez granic”. Pamiętam, że to był mój pierwszy audiobook, jakiego kiedykolwiek słuchałem. Pamiętam, jak sobie jeszcze mieszkając w rodzinnym domu na wsi, rąbałem drzewo i w słuchawkach właśnie leciał ten audiobook. Słuchałem sobie właśnie tej książki. Pamiętam, jak w piwnicy węgiel nosiłem, drzewo układałem. Pamiętam, jak dokładnie wtedy nosiłem te słuchawki, jak słuchałem tego audiobooka jednego i później drugiego. Nigdy autora nie miałem przyjemności spotkać. To było coś, co wdrożyło mnie w ten świat.

Książka: Robert Kiyosaki “Bogaty ojciec, biedny ojciec”

To była książka czytana przed maturą jeszcze w okresie licealnym. Pamiętam, jak przygotowywałem się do matury i wtedy czytałem. Nie czytałem lektur, nie czytałem streszczeń lektur, a czytałem właśnie wtedy książkę “Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Pociągiem wracałem. Pamiętam, to było jakąś wczesną wiosną. Wiecie, jak w tych pociągach starych były te grzejniki pod tymi siedzeniami, jak nogę się tam za długo zostawiło, to można było sobie trochę podeszwy stopić. Nieraz tak było, że w pociągu ktoś zasnął i nagle cały wagon czuł, że guma się pali. To był taki czas, w którym czytałem właśnie tę książkę. Roberta Kiyosakiego czytałem też więcej książek. Była też taka książka jak “Biznes XXI wieku”. Wrażenie na mnie zrobiła, kiedy właśnie w MLMie działałem i rzeczywiście w jakiś sposób mną pokierowała.

Książki: Mariusz Szuba “Legalny doping emocjonalny” i “Pokaż na co Cię stać”

Kolejne dwie książki, znowu jednego autora i to jest Mariusz Szuba. Pierwsza “Legalny doping emocjonalny”, a druga “Pokaż na co Cię stać”. Pamiętam, że czytałem i to nawet po 2-3 razy. Przeżyłem “Legalny doping emocjonalny”. Pamiętam te anegdotki, które były, pamiętam od czego ta książka się zaczyna. Pamiętam, jak jeszcze u babci byłem. Miałem ze sobą właśnie tę książkę i sobie siedziałem, czytałem. Takie rozmowy były:

“A co Ty tam czytasz? Czy to jest do szkoły?”

Mówię:

“Nie! Do życia. A nie, po prostu nie do szkoły. Daj spokój już z tą szkołą. Nie”

Tutaj mówimy już, że zaczynamy życie, biznes. Wtedy to były te dwie książki. Mariusz cały czas działa. Kilka lat później, miałem przyjemność być właśnie na jednym wykładzie i na jednym całodniowym wydarzeniu. Bardzo fajne wydarzenie Podróż Bohatera. Nie wiem w sumie czy nadal jest robione, nie słyszałem. Wtedy rzeczywiście robiło na mnie duże wrażenie, więc też miałem przyjemność się przywitać, zamienić parę słów.

Książka: Mateusz Grzesiak “Ty myśl”

Kolejna książka to jest “Ty myśl”. Tutaj autorem jest Mateusz Grzesiak, który w tamtym czasie też był bardzo aktywny. Miał forum, pamiętam wtedy tematy związane jeszcze z NLP, NLP Polska. Był Instytut, czy można tak powiedzieć, było ogromne forum, było dużo materiałów na YouTubie i właśnie książka “Ty myśl”. Później było kolejne, z tego co pamiętam drugie wydanie. To była taka książka, która też na mnie wywarła jakieś wrażenie, która dalej mnie wprowadzała właśnie w ten świat. U Mateusza na szkoleniach też miałem przyjemność być.

Książka: Brian Tracy “Zjedz tę żabę”

Kolejna to jest Brian Tracy. W moim przypadku to była książka “Zjedz tę żabę”, ale też pamiętam, jak była książka “Maksimum osiągnięć”. Właśnie “Zjedz tę żabę” chyba też była w audiobooku. Zresztą zawsze bardzo lubiłem właśnie audiobooki, bo to przy okazji można było sobie posłuchać. Zresztą cały czas u mnie właśnie audiobooki rządzą. Jeżeli chodzi właśnie o te książki, to pamiętam filmy, później filmy z napisami w języku polskim, które były w mediach, w Internecie, na YouTube czy jeszcze wcześniej inne. Nawet jeszcze YouTube nie było, to już miałem dostęp do jakiś właśnie takich materiałów. Sama książka właśnie “Zjedz tę żabę” to pamiętam jak mówię:

“Dobra, zrobię to. Zacznę od tych najważniejszych zadań”

To chyba była pierwsza taka książka, jeżeli chodzi o jakiekolwiek zarządzanie sobą, zarządzanie czasem, zarządzanie zadaniami. Mogę śmiało powiedzieć, że czytałem więcej książek Briana Tracy. Kilka lat później pamiętam jak jeszcze była książka “Plan lotu”. Tą książkę nawet mam z autografem. Kilkanaście, czy kilka lat później miałem przyjemność wystąpić na jednym wydarzeniu właśnie z Brianem Tracy. Kiedy dostałem zaproszenie na ten event to było niesamowite. Pamiętam jak odebrałem telefon, później po rozmowie praktycznie byłem tak wzruszony, że gdzieś łzy w oczach i mówię:

“Woow! To jest niesamowite”

Czytałem jego książki, później byłem na jakichś jego wystąpieniach, a później miałem przyjemność właśnie poprowadzić jedną z prelekcji w dniu, w którym też występował właśnie Brian Tracy.

Książka: Piotr Majewski “Czas na e-biznes”

Jeżeli chodzi o biznes internetowy to tutaj “Czas na e-biznes” Piotra Majewskiego. W tamtym czasie forum Piotra Majewskiego to było pierwsze płatne forum, Jeżeli mówimy o e-biznesie, to była właśnie strona forum “Czas na e-biznes”. Bardzo dużo się tam uczyłem. Pamiętam, jak dostałem dostęp do tego płatnego forum, chyba na miesiąc. Piotr Majewski zrobił coś takiego, że każdy kto zrobi sobie zdjęcie z jego książką, gdzieś je wyśle, czy opublikuje to dostanie na miesiąc dostęp do właśnie tego forum. W ten sposób też dostałem dostęp do tego forum. Kupiłem tą książkę, zrobiłem sobie zdjęcie. Później oczywiście przeczytałem, ale na tym forum to było totalne rozszerzenie tej wiedzy.

Pamiętam, jak ostatni dzień kiedy mi się dostęp, to kopiowałem notatnika różne wątki na forum, które były dla mnie ważne, albo których nie zdążyłem przeczytać, żeby później do tego wrócić i jeszcze poczytać. Kursy online Piotra to zawsze była bardzo fajna dawka wiedzy. Tę książkę zabrałem też ze sobą w momencie, kiedy po liceum pojechałem do pracy w Niemczech. Pamiętam, że właśnie miałem wtedy tą książkę, gdzie uczyłem się i wiedziałem, że zrobię biznes internetowy, że będę szedł w online, że to jest przyszłość. Niezależnie od tego, co będę chciał robić, to muszę być dobry też online. Zresztą do dzisiejszego dnia się dzieje. Jak popatrzycie sobie na historie różnych moich biznesów, to bardzo często z tego offline szliśmy w online albo offline rozwinęliśmy dzięki online.

Książka: Dale Carnegie “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”

Teraz już mam trzy takie książki, które są bardzo popularne niepolskich autorów, czyli “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale Carnegie. Klasyk i tą książkę pamiętam, że nawet nie kupowałem jej, tylko dostałem czy pożyczyłem ją od mojego wujka, który właśnie już tez tego typu książki miał.

Pamiętam jak u niego byłem, patrzyłem na te szafki to ileś tych książek, takich z rozwoju osobistego bardzo często właśnie zagranicznych autorów miał u siebie. Tam zaczynałem czytać pierwsze strony wciągało mnie i mówię:

“Ty, ja mogę sobie to pożyczyć?”

On:

“Śmiało, tylko do oddania później”

Pamiętam, że niektóre kilka lat później oddawałem.

Książka: Joseph Murphy “Potęga podświadomości”

Tak samo było z kolejną książką jak “Potęga podświadomości” Joseph Murphy. “Potęga podświadomości” też kilka razy do tej książki wracałem, kilka razy ją czytałem. To była jedna z pierwszych książek, którą miałem przyjemność czytać.

Książka: Joe Girard & Stanley Braun “Każdemu sprzedasz wszystko”

Ostatnia już, jedenasta książka, o której mam do powiedzenia to jest “Każdemu sprzedasz wszystko” Joe Girard i Stanley Braun. To było w momencie, kiedy już działałem w MLMie, kiedy właśnie sprzedawałem i te techniki sobie zapisywałem. Podejście do samej sprzedaży, jak sobie pewne rzeczy wizualizować, jak zadawać pytania, jak rozmawiać – to sobie rozpisywałem. Miałem jakiś taki zeszyt dodatkowy właśnie do tego, że zapisywałem notatki z tej książki.

To jest moja jedenastka, od której zaczynałem.

BONUS

Film “Sekret”

Jeżeli miałbym podać jakiś taki bonusowy jeszcze pakiet, to pamiętam film “Sekret”. Nie wiem, czy też mieliście okazję zobaczyć, posłuchać. Uważam, że sam film “Sekret” to dużo nie zrobisz, jeżeli mówimy o takim samym oglądaniu, myśleniu, wizualizowaniu, ale na pewno to było wspierające.

Jeżeli jesteś na początku drogi, jeżeli potrzebujesz sobie w głowie pewne rzeczy poukładać jakoś tak właśnie mieć większą motywację, wejść w jakieś takie rutyny, czy też w ogóle w pozytywne myślenie,  takie jak chcesz mieć osiąganie celów, to był ciekawy, przełomowy dla mnie taki film, który oglądałem wielokrotnie.

Pamiętam, że rodzinę zapraszałem, jakieś seanse robiłem, po prostu mówiłem:

“A teraz zobaczymy sobie ten film!”

Moim siostrom, później bratu gdzieś tam polecałem, mówię:

“Zobacz sobie, zobacz sobie!”

Osobom, które działały ze mną właśnie wtedy w MLM to też posłałem linka, bo to chyba nawet gdzieś już później na YouTube było.

Wydawnictwo MT Biznes i Wydawnictwo Złote Myśli

Chciałem tutaj też powiedzieć o dwóch wydawnictwach, które miały takie duże znaczenie. Myślę, że o tym bardzo często mówi się o książkach, mówi się o autorach tych książek. Myślę, że w wielu z tych książek i pozycji, które mogłem sobie poczytać nie byłoby, gdyby nie wydawnictwo MT Biznes i Złote Myśli. Te dwa wydawnictwa chyba wydały najwięcej w tamtym czasie książek rozwojowych, biznesowych. Jestem wdzięczny właśnie tym wydawnictwom.

Od czego Wy zaczynaliście, jakie książki czytaliście. Jestem ciekawy, które z tych książek macie przeczytane. Dajcie znać w komentarzach!

Szukasz pomocy?

Te i inne kwestie poruszam w moim autorskim 12 tygodniowy Programie Rozwoju Twojej Firmy. Zobacz agendę szkolenia tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Potrzebujesz indywidualnego podejścia? Sprawdź moją ofertę doradztwa biznesowego: https://marcinkokoszka.com/sklep-doradztwo/

Informacje o moich szkoleniach znajdziesz tutaj: https://marcinkokoszka.com/sklep-szkolenia/

Zapraszam!

Zostaw komentarz