Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Spółka komandytowa. Czy ma jakieś wady? 😉

Spółka komandytowa: Jak ją założyć? Czy jest bezpieczna? Jakie są możliwe opcje rozłożenia udziałów i odpowiedzialności za to, co dzieje się w spółce? Plusy i minusy.


Czwarta lekcja z serii, tym razem o spółce komandytowej.

Rozmawialiśmy już na temat działalności jednoosobowej, na temat spółek z o.o. i spółek cywilnych.

Całą serię możecie przesłuchać tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=4q0tXJblqFI&list=PLGOsnRS4eR-BMwoNKJ9T4VThlOClwMo_y&index=1&t=0s

Chcesz być na bieżąco z wszystkimi moimi materiałami? Zasubskrybuj mój kanał na youtubie: https://www.youtube.com/channel/UC4GY1dcfGGU6akFYhprBusg

Jedną spółkę z serii uważam za neutralną. Kolejną polecałem. Następnej absolutnie nie polecałem, wręcz przestrzegałem. Jak będzie ze spółką komandytową? 

Czy naprawdę warto zakładać spółki komandytowe?

Spółka komandytowa jako jedna z bezpieczniejszych form prowadzenia działalności. Polega na tym, że mamy komplementariusza i komandytariusza. Jeden z tych dwóch odpowiada za to, co dzieje się w tym biznesie, a drugi nie.

Co ciekawe, wspólnikiem spółki komandytowej może być inna spółka z o.o. O tym porozmawiamy sobie w następnym odcinku. Opowiem jak wygląda taka spółka komandytowa, gdzie jednym ze wspólników jest spółka z o.o. Natomiast dzisiaj porozmawiamy sobie, kiedy udziałowcami są dwie osoby. 

Taką spółkę można stworzyć zarówno elektronicznie, jak i u notariusza. W momencie, kiedy jest tworzona taka spółka, można ustalić dwie rzeczy. Po pierwsze: Jaki jest udział w zysku? Druga rzecz: Kto jest komplementariuszem? Komplementariusz ponosi pełną odpowiedzialność za to, co dzieje się w spółce, a komandytariusz do sumy komandytowej. Suma komandytowa to kwota, która jest wkładem i później jest spółce. Komandytariusz już nie odpowiada za dodatkowe długi. Podobnie jak w spółce z o.o., gdzie się odpowiada do wkładu własnego i do majątku spółki, tak tutaj komandytariusz też jest chroniony.

Komplementariusz natomiast niezależnie od tego jaki ma udział w zysku, jest odpowiedzialny za wszystko. Może być taka sytuacja, gdzie komplementariusz ma 1% udziału w zysku, a odpowiada za wszystko, znów komandytariusz ma 99% udziału w zysku, a odpowiada tylko do sumy komandytowej. Jest bardzo bezpieczne dla komandytariusza. Komplementariusz – można powiedzieć, że bierze na siebie odpowiedzialność za to, co się dzieje w danym biznesie. 

Spółki komandytowe są wykorzystywane, ponieważ czasami po prostu istnieje możliwość działania w ramach tej spółki.

Spółka komandytowa – moja historia

Nasza kancelaria jest właśnie spółką komandytową. Co ciekawe, jeżeli chodzi o kancelarię, może być prowadzona jako działalność jednoosobowa albo m.in. jako spółka komandytowa. Wtedy dany adwokat czy radca prawny musi być komplementariuszem, czyli tą osobą, która odpowiada za wszystko swoim majątkiem. Wykonuje taki zawód, w którym osobiście musi ponosić za to odpowiedzialność.

Co się wtedy dzieje? Wtedy nazwisko takiej osoby musi być podane w nazwie spółki. To jest ważne, ponieważ w nazwie spółki jest nazwisko osoby, która jest komplementariuszem.

Natomiast jest jedna sprawa, którą wykorzystaliśmy w naszym biznesie, w naszej kancelarii. Nasza kancelaria w nazwie posiada nazwisko zarówno moich wspólniczek, jak i moje. Mimo tego, że jestem komandytariuszem i teoretycznie nie powinienem odpowiadać za wszystko, co tam się dzieje własnym majątkiem. Odpowiadam w całości, ponieważ moje nazwisko jest w nazwie spółki.

Wystarczy dopisać nazwisko tej osoby do nazwy spółki i wtedy w całości zaczyna odpowiadać taka osoba za wszystko, co dzieje się w tej spółce. To jest bardzo ciekawe.

Jak tylko się dowiedziałem, że nie będąc prawnikiem, moje nazwisko może być w nazwie spółki, to wykorzystaliśmy. Moja wspólniczka czuję się bezpieczniej. Sam też wiem, że ponoszę pełną odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w kancelarii, a dzięki temu fajnie to funkcjonuje. Czuję się również zaangażowany we wszystko. W taki sposób stałem się jako komandytariusz odpowiedzialny za to, co dzieje się wewnątrz tej spółki. Mogę w pełni ponosić odpowiedzialność. Mogę też jako komandytariusz nie ponosić tej odpowiedzialności i wtedy tylko ponosi ją komplementariusz.

Jak założyć spółkę komandytową we właściwy sposób? 

Zapraszam do współpracyw tym zakresie z Kancelarią Emediator Legal Bratek Kokoszka Świderska Sp. k.: https://emediatorlegal.pl/

Możesz skorzystać także z mojego doradztwa: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/

Może chcesz skorzystać z konsultacji z radcą prawnym? Mamy usługi dwóch radców prawnych:
Justyny Bratek https://marcinkokoszka.com/produkt/r-p/
Moniki Świderskiej https://marcinkokoszka.com/produkt/konsultacja-z-radca-prawnym-monika-swiderska/

Zastanawiasz się nad doradztwem? Kup moją książkę i zobacz, co Ci mogę przekazać: https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/

Prowadzę również szkolenia z zakresu Rozwoju Swojej Firmy:
➡ stacjonarnie: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-rozwin-swoja-firme-wybierztermin/
➡ online: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-online-rozwin-swoja-firme-online/
➡ nagranie szkolenia: https://marcinkokoszka.com/produkt/nagranie-ze-szkolenia-online-rozwin-swoja-firme/

Możemy również przez 12 tygodni pracować nad rozwojem Twojej Firmy: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Jeśli macie do mnie pytania – piszcie w komentarzach! Na każde odpowiadam. 👍

Zostaw komentarz