Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Spółka Cywilna: dowiedz się, co Nasi eksperci o niej sądzą!

Spółka cywilna: Czym jest i jak ją założyć? Czy jest bezpieczna? Czy warto w ogóle brać ją pod uwagę? Plusy i minusy spółki.


Spółka Cywilna. Kolejny odcinek z serii o formach prowadzenia działalności.

Inne materiały możesz zobaczyć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=4q0tXJblqFI&list=PLGOsnRS4eR-BMwoNKJ9T4VThlOClwMo_y&index=1&t=0s

Po więcej materiałów zapraszam do śledzenia nowości i subskrybowania mojego kanału na youtube: https://www.youtube.com/channel/UC4GY1dcfGGU6akFYhprBusg

W poprzednich odcinkach rozmawialiśmy na temat działalności jednoosobowej,  o spółkach z o.o. Bardzo dziękuję za bardzo pozytywne i fajne komentarze.

Padło też pytanie: Czy jako kancelaria zajmujemy się otwieraniem takich spółek? Tak, możemy otworzyć taką spółkę. Często świadczymy usługi doradztwa, jaką spółkę najlepiej otworzyć lub jaką formę prowadzenia działalności gospodarczej wybrać.

Jeżeli ktoś już otwiera działalność, w której pomoc kancelarii jest potrzebna, to jak najbardziej świadczymy takie usługi.

Dzisiaj opowiem o spółce cywilnej. Spółce, której kompletnie nie polecam. Mogę tak powiedzieć, ponieważ prowadziłem taką spółkę i właśnie w niej miałem najwięcej problemów. Tak naprawdę najgorsze rzeczy, które zadziały się w mojej karierze biznesowej miały miejsce w spółce cywilnej. W spółce cywilnej miałem najwięcej długów, które osobiście musiałem spłacać.

Przewodnik o spółce cywilnej dla początkujących

Przede wszystkim na spółkę cywilną składa się przynajmniej dwóch przedsiębiorców, dwie osoby, które już prowadzą działalność gospodarczą. Taka spółka wpisywana jest do CEIDG. Nie jako sama spółka, tylko nadawany jest NIP i REGON. Jeżeli wpiszemy sobie w CEIDG taki NIP, wyskakuje nam informacja, jakie osoby są wspólnikami takiej spółki cywilnej.

W spółce cywilnej nie trzeba prowadzić pełnej księgowości, jest ona wtedy tańsza. Jest to plusem tej działalności gospodarczej. Podobnie jak w działalności jednoosobowej, odpowiadamy za wszystkie zobowiązania, w spółce cywilnej możemy odpowiadać również za zobowiązania naszego wspólnika. Jest to największy wyzwaniem i problemem. Oczywiście, dobrze jak jest dobrze. W momencie, kiedy zaczynają pojawiać się problemy, pewne wyzwania, każdy osobiście powinien odpowiadać za spłatę długów. To nie jest tak, że przychodzi Urząd Skarbowy i mówi: “Ty oddajesz połowę, a Ty drugą”. Przychodzą do tej osoby, która ma pieniądze i z której mogą ściągnąć wszystko. Później to wspólnicy muszą się dogadać między sobą. Dogadają się, albo nie. 

Spółka Cywilna: plusy

Przede wszystkim tania księgowość, o czym wspominałem już wyżej.

Kolejnym plusem jest to, że można ją łatwo i szybko założyć w Urzędzie Miasta.

Spółka cywilna jest także tania, ponieważ nie tylko masz tańszą księgowość, ale przy zakładaniu spółki nie musisz wpłacać kapitału zakładowego. 

Spółka Cywilny: minusy

Niestety jest najbardziej niebezpieczną spółką. Odpowiadasz nie tylko za to, co Ty robisz, ale też za to, co robi Twój wspólnik lub wspólnicy. Odpowiadasz pełnym swoim majątkiem za wszystkie długi, które robi ta spółka i wspólnicy tej spółki w ramach prowadzenia tej działalności.

Bezpieczeństwo to moim zdaniem najważniejszy aspekt, jakim trzeba się kierować przy wybieraniu najlepszej formy prowadzenia działalności gospodarczej. 

Dlaczego nie polecam spółki cywilnej? 

Spółka cywilna jest tania i szybka do założenia, natomiast jest najbardziej niebezpieczną formą prowadzenia biznesu z wszystkich możliwych. Odpowiadasz nie tylko za swoje sprawy, nie tylko za to, co dzieje się w biznesie, ale również za to, co robią Twoi wspólnicy.


Mamy już za sobą film na temat spółek z o.o. Jeżeli jeszcze go nie oglądaliście, to zobaczcie teraz ten film. Zobaczcie, jaka jest możliwość zabezpieczenia się w prowadzeniu działalności. Jest tak dużo rzeczy, za które można w biznesie odpowiadać, że naprawdę, jeżeli myślimy o bezpieczeństwie swojej przyszłości, to spółka cywilna jest najgorszym możliwym rozwiązaniem.

Czy potrzebujesz pomocy? Sprawdź 

Jeśli macie do mnie pytania – piszcie w komentarzach! Na każde odpowiadam. 👍

Zapraszam do współpracy w zakresie zakładania spółek różnego rodzaju z Kancelarią Emediator Legal Bratek Kokoszka Świderska Sp. k.: https://emediatorlegal.pl/

Chcesz skorzystać z konsultacji z radcą prawnym? W swoim zakresie
mamy usługi dwóch radców prawnych:
Justyny Bratek https://marcinkokoszka.com/produkt/r-p/
Moniki Świderskiej https://marcinkokoszka.com/produkt/konsultacja-z-radca-prawnym-monika-swiderska/

Możesz skorzystać także z mojego doradztwa w tym zakresie: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/

Zastanawiasz się nad doradztwem? Kup moją książkę i zobacz, co Ci mogę
przekazać: https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/

Prowadzę również szkolenia z zakresu Rozwoju Swojej Firmy:
➡ stacjonarnie: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-rozwin-swoja-firme-wybierztermin/
➡ online: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-online-rozwin-swoja-firme-online/
➡ nagranie szkolenia: https://marcinkokoszka.com/produkt/nagranie-ze-szkolenia-online-rozwin-swoja-firme/

Możemy również przez 12 tygodni pracować nad rozwojem Twojej Firmy: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Zapraszam!

Zostaw komentarz