Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

To musisz wiedzieć, gdy chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą!

Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak i gdzie można ją zarejestrować? Ile kosztuje?

Plusy i minusy takiej formy działalności.


Porozmawiamy sobie dzisiaj na temat jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest to najpopularniejsza forma prowadzenia działalności, najszybsza i najłatwiejsza.

W kolejnej lekcji porozmawiamy sobie o spółkach z o. o., które też są bardzo popularne. Później przejdziemy już do mniej popularnych. Myślę, że warto, żebyśmy przeszli taką drogę. Każdy, kto zastanawia się nad prowadzeniem swojej działalności, lub kto prowadzi i chciałby wiedzieć, jakie ma alternatywy, będzie miał wszystkie informacje w jednym miejscu. Wszystkie plusy i minusy.

Pod koniec podsumujemy i porównamy też pomiędzy sobą poszczególne formy prowadzenia działalności.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najpopularniejsza, ponieważ jest po pierwsze: najprostsza, najszybsza w założeniu, a po drugie: najtańsza w prowadzeniu.

Wszystkie podstawy, które musisz wiedzieć, żeby założyć taką działalność?

Działalność jednoosobową można założyć w CEIDG. Wszystko możesz uzupełnić online. Wystarczy później podjechać do urzędu miasta oraz podpisać co trzeba. Wszystkie dokumenty, które składamy, są rozsyłane do poszczególnych urzędów: do GUS-u, do Urzędu Skarbowego. Dostajemy REGON oraz NIP. Oficjalnie wszystko jest zgłoszone. 

Czy jesteś gotowy na kontrolę?

Jeżeli chcemy zgłaszać się do VAT-u, to praktycznie jest to w standardzie, że lokal będzie kontrolowany. Urząd Skarbowy będzie sprawdzał, czy jesteśmy zgłoszeni, czy mamy ten lokal, który zgłosiliśmy i może zobaczyć, czy rzeczywiście tak jest.

Kiedy zakładałem nową spółkę z o.o., zanim jeszcze została przyznana możliwość VAT-u, akurat przy tej spółce rzeczywiście mieliśmy praktycznie od razu taką kontrolę. Tylko 4 dni chyba po złożeniu dokumentów w sądzie. To jest w spółkach z o.o. – o tym w kolejnej lekcji.

Przy działalności gospodarczej, tak samo może być taka kontrola. We wszystkich dokumentach należy pisać prawdę, należy pisać tak, jak jest.

Ta wiadomość może być dla Ciebie szokiem ale to może kosztować. 

Pytanie pozostaje tylko: ile? Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest taka popularna? Można założyć ją najszybciej. Kolejna rzecz. Jak sprawdzałem różne biura rachunkowe to najtańsza oferta obsługi działalności gospodarczej jaką znalazłem, była za 79 zł miesięcznie.

Założenie takiej działalności to koszt równy 0 zł. Założenie rachunku bankowego może być za 0 zł, albo dosłownie za parę złotych miesięcznie.

Później samo prowadzenie księgowości w biurze rachunkowym, to jest minimum 79 zł. Jakiś czas temu jeszcze mówiłem, że jest to 150 zł. Fakt, jest to dużo taniej niż np. spółka z o.o., ale znalazłem jeszcze tańsze oferty. 

Nie będę wypowiadał się na temat jakości obsługi takiego biura, które oferuje swoje usługi za 79 zł. Czy w tym wypadku cena idzie w parze z jakością? Ciężko jest mi sobie wyobrazić, że ktoś, kto ma wysokie kompetencje, jest w stanie pracować przez dłuższy czas za taką stawkę. Chyba że ta oferta była tylko promocyjna i miała na celu przyciągnięcie do siebie klientów. Swoim klientom zawsze staram się sugerować, żeby bardzo dobrze sprawdzić dane biuro, popytać znajomych, kto rekomenduje księgową, czy biuro rachunkowe.

Księgowa kontra biuro rachunkowe

Jeżeli ta działalność jest duża, to można zbudować swój dział księgowości. Natomiast myślę, że jeżeli ktoś zakłada jednoosobową działalność gospodarczą i jest to jego pierwszy biznes, to niekoniecznie od razu potrzebuje u siebie księgową. Optymalnym finansowo rozwiązaniem jest rzeczywiście skorzystać z oferty biura rachunkowego.

Dlaczego tyle się skupiam na tej sprawie? Bierzesz pełną odpowiedzialność za wszystkie rzeczy, które robisz. Zupełnie inaczej jest w spółkach, o których będziemy rozmawiali. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej pełne ryzyko prowadzenia tej działalności bierzesz na siebie. To jest największy minus prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli wpadniesz w długi, jakiekolwiek kontrakty podpiszesz, dostaniesz jakiekolwiek kary umowne, za te wszystkie rzeczy odpowiadasz osobiście.

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza jest bezpieczna? Sprawdź

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest fajna dla kontrahenta, fajna dla wiarygodności. Ale tylko na początku. Kiedy w grę wchodzą duże kontrakty, lepiej popatrzeć na optymalizację. Mówię tutaj o momencie, kiedy zaczynamy zatrudniać coraz więcej pracowników, kontrakty są większe, same umowy już są na coraz to dłuższy czas i coraz wyższe kary umowne wchodzą w grę. Wtedy warto zastanowić się nad bezpieczniejszą formą prowadzenia działalności. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest jedną z dwóch najbardziej niebezpiecznych działalności, jeżeli chodzi o własny majątek.

Jeżeli w działalności zrobisz jakiekolwiek długi, to odpowiadasz za nie całym swoim prywatnym majątkiem i musisz wszystko spłacić. Masz jeden NIP, w którym odpowiadasz Ty i Twoja działalność. Tutaj koniecznie trzeba zadbać o wszystkie aspekty zarówno księgowe, jak za umowy. Musisz skupić się na tym kogo zatrudniasz, bo to TY bierzesz odpowiedzialność za tą osobę i za te rzeczy, które robi.

Czy jednoosobowa działalność gospodarcza jest dla Ciebie odpowiednia?

Plusem na pewno jest to, że jest to tanie i szybkie. Najwięcej osób rzeczywiście zakłada jednoosobową  działalność gospodarczą w momencie, kiedy działalność jest bez żadnego ryzyka.

Natomiast minusem jest to, że bierzesz pełną odpowiedzialność za wszystkie rzeczy, które są robione właśnie w tej działalności. Są bardzo małe możliwości jakiejkolwiek optymalizacji, jeżeli ktoś chce dalej rozwijać ten biznes. 


A już w kolejnej lekcji opowiem o spółkach z o.o. Jest to druga najpopularniejsza forma prowadzenia działalności w Polsce.

Myślę, że wiele osób, które dzisiaj prowadzi działalność jednoosobową, może być zainteresowane tym, czy warto otworzyć spółkę z o.o. Czy warto zapłacić drożej za niektóre rzeczy?  O tym w kolejnej lekcji. Zapraszam do subskrybowania mojego kanału: https://www.youtube.com/channel/UC4GY1dcfGGU6akFYhprBusg

Szukasz pomocy?

Jeżeli chcesz zasięgnąć mojej opinii, czy wybrana przez Ciebie działalność jest odpowiednia dla Ciebie, skorzystaj z doradztwa:
https://marcinkokoszka.com/sklep-doradztwo/

Chcesz zobaczyć, jak wyglądała moja droga przez różne formy prowadzenia działalności? Opisuję to w swoich książkach:
1. M. Kokoszka, K. Rowińska „Coaching wart milion”:
https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/
2. M. Kokoszka „Rozwiń Swoją Firmę. Wskazówki Seryjnego
Przedsiębiorcy”: https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-rozwin-swoja-firme-wskazowki-seryjnego-przedsiebiorcy/

Polecam Ci także skorzystanie z mojego 12 tygodniowego Programu Rozwoju
Twojej Firmy: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Sam wybierz, co dla Ciebie najlepsze!

Zostaw komentarz