Mów wprost o swoich intencjach! Spodziewaj się najlepszego, bądź gotowy na najgorsze.🤔

Spodziewaj się najlepszego. Bądź gotowy na najgorsze.


Dzisiaj chcę porozmawiać o tym, jak się zachowujemy, jakie mamy oczekiwania, kiedy robimy coś dla drugiej osoby. Sam ze swojego doświadczenia i z rozmów ze swoimi znajomymi wiem, że nierzadko jest tak, że kiedy chcesz coś dla kogoś zrobić, angażujesz się, poświęcasz czas – za tym stoją pewne oczekiwania. Nie jest powiedziane wprost czego oczekujesz, ale tak emocjonalnie, mentalnie, gdzieś z tyłu jest to taka transakcja wiązana. Liczysz, że ten ktoś będzie szczęśliwy z tego powodu, że podziękuje Ci za to, że będzie wdzięczny.

Czasem jak się do czegoś przygotowujesz, robisz coś dla tej osoby, bardzo często mając inne obowiązki, mając dużo rzeczy na głowie negatywnych i pozytywnych, ogólnie wszystkiego jest dużo, a znajdujesz czas na to, żeby coś dla kogoś zrobić, szczególnie w momencie, kiedy Cię o to nawet nie poprosił, może być tak, że jeszcze zanim w ogóle to komuś wręczysz, to już jesteś zbyt nachalny, zbyt zaangażowany, wręcz męczący. Wiem, bo sam czasem potrafię taki być, że chcę zacząć coś fajnie robić, chcę coś uczcić, chcę zrobić coś takiego, żeby było ekstra i nagle się okazuje, że zanim dojdzie do tego momentu, to już wszyscy są zmęczeni tym tematem. Zamiast czegoś pozytywnego, zaczyna się dziać coś negatywnego. Ja wtedy sobie siedzę i myślę, że miało być tak fajnie i coś nie wyszło.

A jeszcze bardziej wkurza to, jak się napracujesz, narobisz, poświęcisz na to dużo czasu, a później ktoś Ci powie: to było niepotrzebne, ja tak naprawdę tego nie chciałam. Albo jeszcze się pokłócicie o to, że coś zrobiłeś, miałeś pewne oczekiwania, ktoś miał zupełnie inne i nawet jest na Ciebie zły o to, że w ogóle coś takiego zrobiłeś. Wtedy sobie przysięgasz, że już nigdy nic dla nikogo nie zrobisz, bo po co się w ogóle angażować skoro później jest coś nie tak. Oczywiście jak zawsze czuje się niedocenionym. – Takie mamy różnego rodzaju przemyślenia, złości, frustracje itd.

Żeby nie było tak, że tylko narzekam i mowię, jak to jest źle i jak z dobrych chęci nic nie wychodzi, to co należy zrobić, żeby naprawdę było fajnie, dobrze i przyjemnie?

Jest taka piękna książka: “Droga ważniejsza niż cel”, w której pierwszy krok polega na tym, że mamy się cieszyć tą drogą, samą czynnością, samym tym, że rzeczywiście coś robimy.

Powinniśmy robić takie rzeczy, które naprawdę chcemy robić. I nawet jeżeli dla kogoś innego byłby to temat neutralny, to i tak byśmy to zrobili, bo chcemy to zrobić sami z siebie. Już sam proces tworzenia, działania jest dla nas przyjemny, fajny i pozytywny. Chociażby z tego powodu warto to zrobić.

Kolejna rzecz jest taka, że kiedy coś komuś wręczamy, warto powiedzieć, jakie miało się wtedy intencje. Powiedzieć, że rozmawialiście na jakiś temat, słyszeliście o czymś, albo że ta osoba mówiła Ci ostatnio o tym czego potrzebuje, więc pomyślałeś, że będzie to dla niej coś fajnego, interesującego i przygotowałeś to. Więc tutaj mówisz o swoich intencjach, mówisz dlaczego to zrobiłeś i od razu temu co się wydarzyło nadajesz ton czegoś pozytywnego.

Oczywiście nie musisz od razu oczekiwać, że ktoś zacznie piszczeć, rzucać Ci się na szyję i mówić: jesteś najcudowniejszy/a. Bo sposób okazywania emocji czy też wdzięczności przez różne osoby jest inny. Dużo zależy od charakteru, od tego, kto jaką ma skalę do takich rzeczy, które akurat się zadziały. Natomiast to już jest coś takiego, co powoduje, że przynajmniej nie powinno to być odebrane w sposób negatywny i nie powinno być taką sytuacją, która później będzie Ciebie denerwowała.

To są nie tylko moje przemyślenia, bo przygotowując się do tych materiałów, rozmawiam z różnymi osobami, mam jakiś punkt widzenia. Parę odcinków się już nie ukazało, które chciałem nagrać, ale potem okazało się, że to są tylko moje przemyślenia, a inni w ogóle takich przemyśleń nie mają i mówią: Marcin, w ogóle się z tym nie zgadzamy. Więc też trochę mam taki hamulec, żeby nie nagrywać tutaj wszystkiego, co w mojej głowie siedzi, tylko to, co naprawdę jest Wam w stanie pomóc i rzeczywiście się sprawdza.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *