Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

To może szkodzić Twojemu biznesowi! 😱

Komplementy, które hamują Cię w biznesie. A Ty jakie komplementy słyszysz? Myślisz, że Cię nie hamują? Sprawdźmy!

🤑Komplementy “Och, jaki Ty to jesteś dobry! Popatrz wszędzie naokoło te ceny dźwigają, z ludzi zdzierają po prostu. A Ty trzymasz tą cenę! Ty to jesteś taki naprawdę uczciwy, prawdziwy, dobry, nasz chłopak!”

👩‍👦 Komplementy “Ty zawsze się mi zgodzisz, Ty zawsze! Po prostu Ty rozumiesz, czym są wartości rodzinne. Ty jako matka, Ty to rozumiesz. Nie, że są wywiadówki, że coś tu choroba”.

Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, jakie komplementy hamują Cię w biznesie. Sprawdź w moim najnowszym filmie na YouTubie

http://www.youtube.com/watch?v=aoqmZlzRJBQ

Możesz również na bieżąco śledzić mój podcast, gdzie pojawiają się materiały do odsłuchania:

Witaj! Nazywam się Marcin Kokoszka, jestem seryjnym przedsiębiorcą. Dzielę się swoją wiedzą z zakresu budowania biznesu, sprzedaży i marketingu.

SUBSKRYBUJ: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka

To może szkodzić Twojemu biznesowi! 😱

Jak jeden komplement może Cię hamować?

Może Cię hamować nie tyle sam komplement, o ile to, co ze sobą robi. Popatrz sobie na sytuację taką, w której słyszysz coś takiego:

“Och, jaki Ty to jesteś dobry! Popatrz! Wszędzie te ceny dźwigają, z ludzi zdzierają po prostu. A Ty trzymasz tę cenę. Ty to jesteś taki naprawdę uczciwy, prawdziwy, dobry, nasz chłopak!”

Powiedz mi, czy to był komplement? Czy to naprawdę Ciebie wspiera? Albo to jest coś takiego, że okej, no dostałeś taki komplement – nie dźwignąłeś ceny, ale czy teraz możesz dźwignąć tą cenę?

Czy jeżeli słyszysz: “Bo Ty to zawsze dowozisz”, to czy Ty czasami przypadkiem nie płacisz za to zdrowiem? Czy Ty za to nie płacisz np. czasem? Tak, że ktoś mówi: “Oh, bo jak Marcin coś powie, to tak będzie”. Jeżeli coś mówię, że dowożę, to dowożę i tak jest. Wiem jak często za to płacę dodatkowo czasem. Jak często, kiedy już jest też tak, że jest powiedziane: “Oh, Marcin powiedział, że tak będzie, to tak będzie”. To już nie zmienia ceny, mimo że warunki się zmieniły. Zapłacił swoją rentownością.

W momencie kiedy idziesz i ktoś mówi: “O, bo Ty to zawsze jesteś taki elegancki” – to nie możesz pójść taki nieelegancki.

Jeżeli Ty zawsze masz zrobić wszystko dobrze i słyszysz te komplementy to,  za to jest jakaś cena.

Nie tylko jednorazowo. Jeden raz to słyszysz, ale później masz to w swojej głowie. Jeżeli masz informację o tym:

“No, bo ten Marcin to jest taki rzetelny i wszystko zawsze płaci w terminie, wszystkie faktury”

To może być przecież sytuacja w biznesie, gdzie:

a) o czymś zapomnisz,

b) może być tak, że chcesz ciągle mieć płynność i podjąłeś pewne decyzje, ale Ty tak przywiązałeś się do tego obrazu, który ktoś za Ciebie zrobił, ktoś Tobie to włożył, ktoś Tobie to dał.

Być może to w danym momencie była prawda, ale nawet nie zawsze Ty na to patrzysz właśnie w taki sposób, że tak jest. Usłyszysz to i w tym momencie przestajesz dawać sobie prawo do tego, żeby robić inaczej.

Robisz to, żeby utrzymać ten obraz, który ktoś stworzył na Twój temat Tobie w głowie.

Jestem w grupie Mastermind razem z Jakubem Gromkiem, który ma swój pseudonim – Pan Produktywny. Powiedz mi teraz, czy Pan Produktywny może się opieprzać? Czy Pan Produktywny może po prostu mieć weekend na wsi i nic nie robić? Oczywiście, że może! Pan Produktywny może być nieproduktywny. Czy w momencie, kiedy ma pewne rzeczy wysłać, coś zrobić i nagle powie: “Zrobię to wieczorem”, a tego nie zrobi? O mój Boże, jak to Panie Produktywny? Jaką presję Pan Produktywny mógłby na siebie nakładać i powiedzieć:

“Jestem Pan Produktywny. Nie pójdę spać, dopóki tego nie zrobię. To musi być po prostu zrobione, dowiezione. No a jako produktywny to w ogóle jeszcze w terminie, w czasie i mogę zawalić 10 innych swoich rzeczy, ale muszę co zrobić? Nie tyle być produktywny, co pokazać, że jestem produktywny”

Myślę, że Jakub to już ma dawno przepracowane.

Jak często Wy dostaliście jakiś komplement, przez co teraz tego zmienić nie możecie?

Jeżeli działacie w jakiś organizacjach charytatywnych i tak długo, jak mówicie: “Idziecie coś pomóc, coś tam zrobić”. OK, jest w porządku. W pewnym momencie ktoś mówi na wsi, czy w jakiejś zamkniętej społeczności, że:

„Ta osoba to nas nigdy nie zawodzi. Ona z nami jest zawsze, jak tylko jest potrzebna. Nieważne, czy tu mówimy o jakiejś wigilii dla bezdomnych, czy Szlachetnej Paczce, czy latem na coś zbieramy, czy się wydarzyła wojna, czy cokolwiek. Ta osoba zawsze nie tylko jest zaangażowana, ale jeszcze o tym mówi, promuje to i innych zachęca”

Może być sytuacja przecież, że masz trudniejszy moment w życiu prywatnym, zdrowotnym. Może w tym momencie chcesz się bardziej skupić na karierze zawodowej. Pojawiła się jakaś fajna szansa, czy też wypracowałaś sobie jakąś szansę. Być może wchodzisz w jakiś związek czy zmieniasz związek, czy wychodzisz z danego związku. Twoja sytuacja się zmieniła, ale Ty bardzo często płacisz cenę, będąc przywiązanym do tego, co mówią o Tobie inni ludzie. Nie, że Ty tak naprawdę chcesz działać w tych akcjach charytatywnych, bo gdybyś sobie przez pół roku tam poukładała wszystko i gdybyś po tym czasie przyszła z powrotem, wróciła jeszcze silniejsza, jeszcze mocniejsza, z większymi możliwościami, że nie tylko np. czas poświęcić, ale jeszcze może dać pieniądze.

Ale Ty nie możesz tego pół roku odpuścić, bo jesteś tak bardzo przywiązana do tej opinii, do tej etykietki. Do czego? Do tego komplementu, którego usłyszałaś.

Mamy jakąś tam łatkę. Do tego jesteśmy przyklejeni. Często się mówi, że łatki są negatywne. Teraz popatrz, jak dużo szkody mogą wyrządzić ci te rzeczy pozytywne.

Usiądź i pomyśl, kim jesteś? Jaki jesteś? Jaki chcesz być? Co Ci służy? Popatrz sobie na to, czym Ty płacisz, żeby nadal mieć tą etykietkę, żeby wchodzić w te ramy różne, które ktoś ci stworzył, które stworzyli Ci być może rodzice, być może nauczyciele, być może jacyś przywódcy religijni, być może Twoi wspólnicy, współpracownicy, a może pracownicy.

Jeżeli Ty jako pracodawca jesteś taki empatyczny, ktoś przyjdzie, cię utuli, jeszcze Ci w rączki się popłacze i opowie trudną historię życia. Specjalnie to przerysowuję. Powie Ci:

“… bo ten mój były szef to taki po prostu, że idź Pan. Wyobraź sobie, że moje dziecko w przedszkolu chore i on mi się nie zgodził, żebym wyszła wcześniej. A Ty? Ty zawsze się mi zgodzisz, Ty zawsze! Po prostu Ty rozumiesz, czym są wartości rodzinne. Ty jako matka, w ogóle przedsiębiorca, ale jako matka Ty to rozumiesz, że są wywiadówki, że choroba…”

Później spróbuj tej osobie powiedzieć w przyszłości, że się nie zgadzasz na to, żeby trzeci raz w tym tygodniu wychodziła wcześniej, albo że Ty nie zgadzasz się na to, że przychodzi później. Jak przychodzi później, to oczekujesz, że zostanie dłużej w pracy i zrobi swoją pracę.

Bo Ty przecież empatyczna Matka Polka przedsiębiorczyni i taka najlepsza, idealna. Jeżeli masz swoje dzieci, to wiesz, że później Ty siedzisz w tej robocie, w swoim biznesie. To jest Twój biznes i Ty musisz to dowieźć i musisz to wszystko zrobić.

Zobacz teraz u siebie, w jakie ramy Ty wpadasz? Kim Ty już być może nie jesteś? Co już się zmieniło? Kim Ty być nie chcesz? Jak Ty postrzegany, czy postrzegana być nie chcesz? Co Tobie nie służy, a czego chcesz?

Stwórz siebie tak od nowa, takiego prawdziwego!

Prawda jest taka, że to, co jest teraz, to jest sztuczne. To nie jest Twoje. Ktoś Tobie to dał, Ty to wziąłeś. Ktoś Ci coś powiedział i w takich ramach się zamknąłeś. Ty patrzysz w ten obrazek i mówisz: “Tak! Jestem w tym obrazku”. To jest sztuczne! Popatrz, jaki naprawdę jesteś, jaka naprawdę jesteś, czego chcesz? Bądź tym, kim chcesz być, kim jesteś, a nie tym, kim Ciebie zrobiono. A Ty teraz sam po prostu w tym jesteś.

Może usłyszałeś jakiś tekst od ludzi, z którym już dawno nie współpracujesz, a cały czas się w tym trzymasz? Osoby, które to powiedziały, już o tym nie pamiętają, a Ty cały czas to trzymasz i do tego się dopasowujesz? Może być, że te osoby już nie żyją, a Ty cały czas to trzymasz i ten obrazek pielęgnujesz? Po prostu musisz uciąć to i stworzyć siebie takiego, jakim jesteś.

Komplementy? Szukasz pomocy?

Te i inne kwestie poruszam w moim autorskim 12 tygodniowy Programie Rozwoju Twojej Firmy. Zobacz agendę szkolenia tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Potrzebujesz indywidualnego podejścia? Sprawdź moją ofertę doradztwa biznesowego: https://marcinkokoszka.com/sklep-doradztwo/

Informacje o moich szkoleniach znajdziesz tutaj: https://marcinkokoszka.com/sklep-szkolenia/

Zapraszam!

Zostaw komentarz