Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Jak wyjść z długów? Uporządkuj swoje sprawy! ODDŁUŻENIA – LEKCJA #3

Czas na porządkowanie finansów – etap analizy wydatków priorytetowych oraz tych, z których można spokojnie zrezygnować, aby wyjść z długów.


Mam nadzieję, że widzieliście już pierwszy i drugi odcinek z serii oddłużeniowej.

W pierwszej lekcji rozmawialiśmy o tym jak dobrze nastroić się mentalnie, jak zacząć myśleć, jakimi treściami zacząć się otaczać, żeby dać radę wyjść z zadłużenia. Aby w tym procesie, który jest bardzo często długi, cały czas mieć odpowiednie nastawienie, żeby się nie poddać i ciągle iść do przodu.

W drugiej lekcji rozmawialiśmy o tym, żeby mierzyć się z tymi wyzwaniami, które przychodzą – odbierać telefony, korespondencję, żeby się nie załamywać i zbierać wszystkie te informacje.

Dzisiaj w trzeciej lekcji opowiem jak to wszystko poukładać.

Weźcie sobie proszę kartkę papieru, zwykły długopis. Nie potrzebujecie nie wiadomo jakiego klimatu, nie potrzebujecie do tego robić kawy, nie potrzebujecie lampki wina, nie musicie mieć pióra Parkera, czy czegokolwiek innego. Zwykły długopis, zwykła kartka. Podzielcie ją na cztery części i w czterech różnych rogach zapiszcie sobie poszczególne hasła:

I – Cały majątek

Wszystko co macie, wszystko co jest Waszym jakimkolwiek majątkiem wypisujecie od myślników. Od największych do najmniejszych wartości wszystko co sobie jesteśmy w stanie przypomnieć. Nasze nieruchomości, samochody, komputery, laptopy, rowery, hulajnogi itd. Przypomnijcie sobie, co dostaliście na ostatnie święta, przypomnijcie sobie wszystkie te rzeczy, które w ostatnim czasie gdzieś nabyliście. Być może jakieś graty na strychu. A może ktoś ma motor, motorówki. Wypiszcie to wszystko i oceńcie ile na dzień dzisiejszy według Was może to być warte. W jakiej cenie bylibyśmy w stanie te rzeczy spieniężyć.

II – Wszystkie zobowiązania

Wszystkie długi jakie macie, całe Wasze straty, wszystko co jest do oddania, wszystkie zobowiązania. I znowu od myślników wypisujecie wszystkie zobowiązania z kwotami, z wszystkimi informacjami, które są ważne, z datami jeżeli wiemy do kiedy jest coś do spłaty.

Tutaj na pewno będzie dużo pracy, ponieważ trzeba je wyliczyć, zobaczyć ile na dzień dzisiejszy zostało. Oczywiście jeżeli teraz siadacie, chcecie to po prostu mieć z głowy zrobione, wypiszcie przykładowe kwoty, takie które Wam się wydaje, że tyle jest na dzień dzisiejszy. Później za kilka lekcji będziemy siedzieli nad tym, żeby bardzo szczegółowo podejść do tematu. Dzisiaj ważne jest, żebyście w ogóle sobie uświadomili w jakim miejscu jesteście, ile jeszcze zostało do spłaty.

III – Miesięczne koszty

Pod zobowiązaniami wpisujecie sobie Wasze miesięczne koszty. Wiem, że to jest zaczerpnięte z biznesu. W prawie każdym biznesie wszyscy sobie liczą, zapisują jakie są miesięczne koszty. W życiu prywatnym tak samo trzeba sobie wszystko zapisać, gdzie co miesiąc ponosicie jakiś koszt. Ja wiem, że to będą te rzeczy, które są również w kategorii “Zobowiązania”. Zobowiązanie, jak będzie kwota całego kredytu, czy też całej pożyczki do spłaty, całego zobowiązania. Pod tym chciałbym, żebyście napisali jakie są miesięczne raty, miesięczny czynsz, miesięczny abonament za telefon. Wszystkie tego typu rzeczy, które opłacacie co miesiąc. Wszystkie jakie są Wasze koszty miesięczne.

IV – Miesięczne dochody

Tutaj warto wypisać gdzie oraz ile zarabiacie pieniędzy. Ale jakie moglibyście jeszcze mieć. Jednym z dochodów może być spieniężenie Waszego majątku. Nagrałem już jeden film o tym: “Kiedy warto sprzedać nieruchomość poniżej wartości rynkowej”. Oczywiście można też po wartości rynkowej. Natomiast tam mówię, kiedy to ma znaczenie i polecam Wam, zobaczcie sobie ten film. Dlatego, że tam szczegółowo tłumaczę, jak można spieniężyć właśnie nieruchomość. Zobaczcie, co jeszcze możecie spieniężyć.

To jest ważne, żeby w ten sposób to podzielić, dlatego, że jeżeli będziemy sobie cały czas zapisywać od myślników wszystko w różnych miejscach, to cały czas będziemy mieli bałagan, ciężko nam będzie dojść do tego, a już może to nie być łatwe, żeby pozbierać wszystkie informacje, ile gdzie mamy do zapłacenia jakichś zobowiązań. Ale tak samo co chwilę coś nam może się przypomnieć, jaki mamy jeszcze majątek, gdzie jeszcze są jakieś nasze pieniądze do odzyskania, w jaki sposób moglibyśmy mieć dodatkowy dochód.


Bardzo ważne, żeby zacząć działać i uświadomić sobie całą tą sytuację. Im więcej sobie uświadomicie, tym więcej dróg zobaczycie, jak można wyjść z zadłużenia.

Za chwilę przejdziemy do tego, jak obniżyć koszty życia, jak zrezygnować z pewnych rzeczy. Natomiast tutaj macie zobaczyć, jak możecie więcej zarabiać. Czy możecie iść do drugiej pracy, czy możecie w Waszej pracy awansować, czy możecie robić nadgodziny, czy prowadząc biznes możecie pozyskać jakichś klientów. Które z tych punktów mogłyby się przekładać na jeszcze większe pieniądze. Ponieważ, żeby spłacić zobowiązania, to naturalnie trzeba więcej zarabiać, mniej wydawać, więcej spłacać, część rzeczy umorzyć. Tak, żeby koniec końców te wszystkie rzeczy spłacić. Popatrzcie, w jaki sposób możecie uzyskać dodatkowe dochody.

Ostatnie miejsce, to są koszty. Skupcie się przede wszystkim na tym, co jest stałym miesięcznym obciążeniem i przemnóżcie sobie to razy 12. Zastanówcie się, czy na pewno musicie z tych rzeczy korzystać. Oczywiście jeżeli jest czynsz, to zobaczcie czy na pewno potrzebujecie takie duże mieszkanie, taki duży dom. Jeżeli jest to Wasz dom, zobaczcie czy możecie go sprzedać. Jeżeli macie samochód, zastanówcie się czy na pewno potrzebujecie ten samochód. Koszt samochodu, to nie jest tylko paliwo. Po pierwsze koszt alternatywny, to jest tak, że jeżeli sprzedaż ten samochód lub motor lub rower, jest to jakiś środek transportu. I jeżeli to sprzedaż i spłacił jakieś zobowiązanie i nie będziecie musieli płacić odsetek, to tak naprawdę oprócz tego, że dzisiaj samochód generuje Wam koszty, to jeszcze obniżyłby Wasze miesięczne zobowiązania. Jakim kosztem jest samochód? Jeszcze ubezpieczenie płacimy co rok, chyba że jest rozłożone na raty, ale jest to dodatkowy koszt. Za parking, czy to przy domu, czy gdzieś, gdzie jedziecie na miasto, to bardzo często są w centrum płatne parkingi. Paliwo oczywiście plus wszelkiego rodzaju naprawy. Bardzo często to są dodatkowe kilka, kilkanaście, w zależności od samochodu, ale przynajmniej te kilka tysięcy złotych rocznie dodatkowo trzeba dołożyć do danego środka transportu. Zastanówcie się, czy na pewno tego potrzebujecie.

Jeżeli macie abonament na siłownię, szczerze sobie odpowiedzcie, jak często chodzicie na siłownię. Ile razy jest tak, że mając kartę, zaczynacie kilka razy chodzić, bo jest styczeń, bo postanowienia noworoczne, a później co chwilę przerwy, a przecież co miesiąc płacicie za ten karnet. Jeżeli możecie, zrezygnujcie z tego. Nie mówię o tym, żeby przestać ćwiczyć. Jestem fanem ćwiczeń i uważam, że zdecydowanie każdy powinien to robić. Każdy, kto może. To bardzo dobrze wpływa na całą organizację życia, na systematyczność. Natomiast niekoniecznie musicie ćwiczyć na siłowni. Możecie sobie pobiegać. Przecież jest mnóstwo siłowni w parkach, czy w różnych miejscach, gdzie możesz iść. Zobaczcie, czy ewentualnie nie zamienić tego karnetu na tańszy. Być może w innym miejscu siłownia nie będzie tak super wypasiona, być może tam nie będzie jakiegoś najfajniejszego sprzętu, czy po prostu nie będzie tam ładniej. Natomiast jeżeli idziecie poćwiczyć, żeby osiągnąć jakiś efekt, jakiś cel, to po prostu możecie iść tam, gdzie na dzień dzisiejszy jest najtaniej lub po prostu gdzie jest za darmo.

Zobaczcie czy gdzieś nie macie Spotify albo czy Netflix nie subskrybujecie. Czy nie macie jakichś telefonów, zbyt drogich abonamentów czy telewizji cyfrowej. Te rzeczy możecie odpuścić. Po pierwsze zaoszczędzicie pieniądze, a po drugie będziecie mieć czas na to, żeby zacząć więcej zarabiać.

Bardzo ważne, jeżeli zobaczycie taki koszt. Dlatego, że ja czasami patrzę, mówię: “Co to tam jest 29, albo 40 złotych miesięcznie”. Ale 40 złotych miesięcznie razy 12, to jest 480 złotych na rok. I to już wygląda bardzo konkretnie i jest się już w stanie spłacić jakieś zobowiązanie. Oczywiście są małe chwilówki, być może by wystarczyło już na jakąś. Może trzeba to przemnożyć razy 3, ale tak jak mówię, tu mamy dwie korzyści:

po pierwsze: mniej wydajecie, po drugie: zyskujecie czas.

Bo bardzo często to za co dodatkowo płacicie, to jeszcze na tym marnujecie czas, bo róbcie to dla przyjemności. A umówmy się, że teraz nie jest czas na to, żeby mieć super dużo przyjemności. Teraz jest czas na to, żeby wziąć odpowiedzialność w swoje ręce i zacząć działać. Zacząć wychodzić z tych długów.

W momencie kiedy już sobie z tym poradzicie, kiedy Wasza sytuacja finansowa będzie unormowana i wszystko będzie dobrze funkcjonowało, zapraszam z powrotem do takiego życia, tylko pod warunkiem, że Wasze dochody też będą większe, żeby z powrotem nie wpaść w długi. Wtedy będzie można krok po kroku stopniowo wracać do takiego funkcjonowania.

Namawiam Was, aby przemyśleć, jaki macie majątek, jakie zobowiązania, miesięczne koszty oraz dochody. W biznesie bardzo często robi się tego typu symulacje, natomiast w życiu prywatnym bardzo rzadko ma to miejsce, a warto, bo dzięki nim można zauważyć, że tak naprawdę jest się w stanie zmienić swoją sytuację na bardzo korzystną.

Zostaw komentarz