Jak działać w biznesie mimo trudnych warunków? + Nowa współpraca! 😃

W dzisiejszym odcinku 2 tematy: po pierwsze – zacznij działać, po drugie – szukam biura rachunkowego do współpracy.


Dzisiaj chcę się podzielić informacjami, swoimi przemyśleniami z dzisiejszego dnia. Trochę mi dzisiaj nie wyszło, ale to spowodowało, że mam materiał do tego, żeby nagrać, czy też pokazać sposób myślenia, mój sposób działania.

Dzisiaj rano nie pierwszy raz od kwarantanny, bo już byłem na siłowni, ale znowu po pewnej przerwie wybrałem się na siłownię. Nastawiłem sobie wcześnie budzik i pojechałem. Ubrałem sobie tą koszulę, gdzie już właściwie do pracy za bardzo w niej nie chodzę, ale mówię: dobra, przed siłownią to tak na luźno sobie pojadę. Przez to wszystko, że miałem torby, jakieś rzeczy do zabrania, rano jeszcze kręciłem stories i zapomniałem koszuli do nagrywania. Przypomniało mi się chwilę przed nagrywaniem. I to jest ten moment, w którym wiem jak wiele osób, które zastanawia się nad czymś, przekłada ileś razy, żeby ruszyć ze swoim kanałem na YouTube, przekłada ileś razy, żeby ruszyć ze swoim biznesem, żeby wejść w nową branżę, żeby zatrudnić kogoś, żeby zwolnić się i zacząć coś robić itd. Wiele decyzji przekłada, bo warunki nie są jeszcze idealne. Nie są perfekcyjne.

Jeszcze rano miałem brodę. Dzisiaj po drodze do pracy wszedłem do barbera i zapytałem czy jest wolny termin. Wiedziałem, że trzeba się już ogarnąć, bo widzę siebie na stories – ten wąs jest nieidealny, ale ogarnąłem. Godzinę przed nagraniami miałem barbera, w miarę jakoś to ogarnęliśmy. Później mówię: nie ma tych koszul. Mógłbym powiedzieć: dobra, trudno, zrobimy tak, że się umówimy. Tutaj Michał – operator na pewno by to zrozumiał, na pewno byśmy się dogadali. Ale myślę sobie, że przecież nie na tym polega życie przedsiębiorcy, nie tak to wygląda. Szczególnie jeżeli mówimy o małym / średnim biznesie. W korpo – może. Natomiast tak, jak ja najczęściej współpracuję z małym / średnim biznesem, sam prowadzę małe / średnie firmy, a prowadzę ich kilka, to wiem jak często trzeba zacząć działać. Wiem jak często jest tak, że mimo nieidealnych warunków, a czasami pomimo nieidealnych warunków należy wystartować, zacząć coś robić.

Idealny przykład – kto ogląda regularnie, to już wie – Confronter, moja porównywarka finansowa zaczęła działać międzynarodowo. Kiedy? W momencie, kiedy zaczęła się kwarantanna, kiedy zmieniły się ustawy, kiedy pożyczki pozabankowe bardzo mocno klękły. Praktycznie ta branża mocno zanikła na dłuższy czas. Do teraz jest poniżej 50% tego co było przed pandemią. I zaczęliśmy działać międzynarodowo. Przymierzaliśmy się do tego przez co najmniej 2 lata. Warunki mieliśmy do tego – można powiedzieć – dużo lepsze przed pandemią niż w momencie, kiedy to się zadziało. Już wiedzieliśmy, że nasze dochody lecą w dół. Musieliśmy zrezygnować z części osób, a jednak postanowiliśmy, że będziemy działać więcej, że zaczniemy pewne rzeczy robić. I co się dzieje? Nagle okazuje się, że miesiąc w miesiąc wchodzimy w kolejne kraje. Nawet jak już powiedzieliśmy, że wystarczy, to w kolejnym miesiącu i tak sprawdziliśmy kolejne 2 kraje. Z jednego, a za chwilę z drugiego będziemy rezygnować, bo wiadomo, że nie wszystkie te strzały będą takie idealne. Ale mamy już kraje, w których pięknie funkcjonujemy, budżety rosną. Na bieżąco zarabiamy, więc to jest coś, co myślę sobie: co by było dzisiaj, gdybyśmy to zrobili 3 lata temu! W jakim bylibyśmy miejscu? W ilu krajach byśmy działali, gdzie bardzo często waluta jest dużo mocniejsza, zupełnie inne przełożenie.

Dzisiaj pozostaje mi tylko pogratulować ludziom, że mimo tych nieidealnych warunków, ale też trochę sytuacja nas do tego zmusiła i już wyciągnęliśmy lekcje, z powrotem działamy trochę startup’owo. Nie musi być idealnie, żeby było. I to jest taki apel do Ciebie. Nie mówię tego absolutnie po to, żeby się chwalić. To często nie jest powód do chwalenia. Może do dumy, do tego, że daliśmy radę, że działamy.

W dłuższej perspektywie – jasne – biznes należy poukładać, należy go budować bezpiecznie. Mam bardzo dobry przykład: słyszałem coś takiego w swoim kierunku, gdzie jedna osoba mówi, że ktoś tak długo myśli, a Kokoszka w tym czasie już by to zrobił. W tym momencie, kiedy ktoś dopiero startuje albo coś przeanalizuje, to ta osoba już wie, że przeanalizowała i to nie jest ok, albo przeanalizuje i powie: to jest jednak OK. To Kokoszka w tym czasie albo już ma dobry biznes, albo to sprawdził, to nie działa, już to zamknął i ma jakieś dodatkowe doświadczenia, kontakty i nie tylko. I w momencie, kiedy ta osoba stwierdziłaby, że to jest fajny biznes i nie było konkurencji, to Kokoszka w tym czasie już działa i przejmuje część rynku, jest w stanie szybciej skalować.

Wiem, że nie wszyscy mają taki temperament, nie wszyscy mają taki charakter do tego, żeby w taki sposób działać. Ale działamy na tych samych zasadach, na tych samych warunkach, wszyscy jesteśmy na tym samym rynku i nikt nie będzie się Ciebie pytał czy masz odpowiedni charakter do tego, żeby konkurować z kimś, kto ma może bardziej przebojowy charakter. Nie musisz działać dokładnie w taki sposób jak ta osoba, ale musisz podjąć te kroki, musisz zacząć działać, musisz zacząć coś robić. Widzę, że ponad 50% biznesów wynikało z czegoś, co wcześniej nie wychodziło. Że tak naprawdę cały czas to jest jakaś droga. Że jak zaczynasz działać, to masz idealny obraz tego, jak to powinno wyglądać. Nagle okazuje się, że ten biznes tak nie funkcjonuje, ale już wiesz dlaczego i znajdujesz nowe rozwiązania. Albo żeby rozwiązać problem, który u Ciebie powstał, powstaje nowy biznes.

Ja też to teraz widzę w niektórych w swoim biznesach. Także nie ma już tych biznesów, które chciałem zrobić, ale dzięki tym biznesom zrobiłem inne. Nie chcę, żeby to brzmiało jak masło maślane, ale zakładam, że wiecie, o co mi chodzi. Robienie biznesu, różnego rodzaju projektów, to jest jakaś droga. Poznajesz ludzi, którzy wskazują Ci drogę. W ostatnich dniach byłem na konferencji, poznałem w międzyczasie fajnych ludzi, teraz współpracujemy. Spotkaliśmy się po prostu na kawę, a nagle okazuje się, że z tego robimy duże biznesy, gdzie cały mój biznes, nie tylko ten jeden obszar, ale cały ten biznes zaczyna dzięki temu rosnąć. Jesteśmy w stanie to dużo bardziej skalować.

Miesiąc w miesiąc mam dowody na to, że tego typu działania przynoszą efekty. Że ja się uczę i wiem jak dużo osób wokół się uczy. Do tego oczywiście potrzebujesz odpowiedni zespół i też jakby odpowiednią rodzinę wręcz bym powiedział, która przynajmniej to akceptuje. Nie oczekujcie, że zawsze będziecie wspierani w swoich pomysłach, bo dla większości to będzie po prostu szalone i będą mówić: czy ten człowiek nie umie usiedzieć na dupie? Ale wiem, że wielu z Was też tak ma i zaczyna słuchać tego całego otoczenia i myśli sobie: może powinienem być “normalny”. Nie wiem czy powinieneś być normalny. Myślę, że powinieneś być sobą, powinieneś robić rzeczy, powinieneś iść do przodu i to wszystko testować.

Mówiłem też w zajawce, że szukam biura rachunkowego. To jest kolejna rzecz. Wiem, że informatycy, prawnicy czy księgowi bardzo często mają coś takiego u siebie, że coś trzeba na spokojnie, trzeba sprawdzić, poukładać. I mam apel do przynajmniej jednego dobrego biura ratunkowego, że jeżeli uważacie, że ktoś taki, jak ja przydałby się na Waszym pokładzie, żebyśmy razem coś zrobili, to się zgłoście. Szukam do współpracy, do nawiązania nawet spółki bym powiedział z biurem rachunkowym dlatego, że nie ma jednego tygodnia od już dobrych kilku lat, gdzie ktoś nie pytałby się mnie o polecenie dobrego biura rachunkowego. Ja nie jestem dobrym księgowym. W ogóle nie jestem księgowym. Trochę się na tym znam, ale bardziej na potrzeby konkretnych projektów, które robię, dlatego potrzebuję profesjonalistów. Najlepiej osób, które już prowadzą biuro rachunkowe. Znaczy tak mi się wydaje, że to jest dobry punkt wyjścia, żeby nie było duże to biuro rachunkowe, ale takie, gdzie są specjaliści, eksperci i potrzebują kogoś takiego, jak ja, kto dostarczy klientów, kto zrobi odpowiedni marketing, kto poopowiada o tym wszystkim.

Sam prowadzę kilka biznesów i jestem w stanie przynieść do księgowania do takiej spółki. Dodatkowo wiem ile osób regularnie szuka, bo to nie jest tak, że ktoś otwiera działalność, to nagle idzie do jakiejś księgowej i zostaje tam do końca życia. W czasie życia przedsiębiorcy, księgowość ileś razy może być zmieniana. Właściwie za każdym razem kiedy coś pójdzie nie tak, to często ktoś mówi: dobra, trzeba poszukać nowej księgowej.

W ogóle napiszcie mi w komentarzu, czy już zmienialiście biuro rachunkowe, księgową albo ile razy. Bywa tak, że ludzie zmieniają model. W pewnym momencie np. ktoś prowadzi dużą firmę, ma u siebie księgowość i nagle okazuje się, że musi zmniejszyć i widzi, że to się nie spina. Oczywiście może też być w drugą stronę i mówi: dobra, mamy małą firmę, to idziemy do biura rachunkowego, a później rekrutujemy ludzi. Już wychodzimy z biura ratunkowego i zostajemy. Ale chodzi o to, że jest ta dynamika. Ludzie zmieniają księgowość, powstają nowe firmy, a bardzo często ktoś czuły tak sobie mówi: niby tam to robią, ale czuję, że mogłoby być lepiej, szybciej, konkretniej albo jeszcze coś innego. Sam to wielokrotnie przerabiałem, także doskonale wiem, co czują przedsiębiorcy. Rozumiem jak piszą i mówią do mnie ludzie: Marcin, czy masz jakieś dobre biuro rachunkowe? Na pewno musielibyśmy to fajnie zrobić, jakoś online-owo, żeby można było obsługiwać klientów na terenie całego kraju i pewne rzeczy zrobić. Mamy odpowiednie zaplecze, kancelarię, mamy odpowiednie działy IT, żeby zrobić z tego fajną firmę.

Więc jeżeli znacie kogoś, kto prowadzi biuro rachunkowe i myślicie, że taka współpraca byłaby dobra i ta osoba ze mną wytrzyma, a ja zrozumiem tą osobę – polećcie mi ją. Wyślijcie link do tego filmu, oznaczcie w komentarzach te osoby, żeby zobaczyły, bo jestem gotowy, aby wejść w taką współpracę. Potrzebuję jedno dobre biuro rachunkowe, z którym nawiążę dobrą współpracę i rozkręcimy tak, żeby dobrze wyskalować. Ta osoba, szef czy zespół musi być bardzo kompetentny, musi być dobry, bo ja nie jestem. Ja będę miał osoby od siebie, które Was zweryfikują i sprawdzą czy merytorycznie ogarniacie. A ja będę do tej strony bardziej marketingowej i sprzedażowej.

Wraz z tym jak rosną kanały w mediach społecznościowych, zresztą na moich szkoleniach regularnie opowiadam o tym, jak należy traktować księgowość. Pamiętam panią księgową, która była zachwycona na tym szkoleniu i mówi: gdyby wszyscy przedsiębiorcy tak myśleli! To inny przedsiębiorca powiedział, że na to szkolenie nigdy nie wyśle swojej księgowej, bo właśnie opowiadałem za co księgowa jest odpowiedzialna, a za co nie. Księgowa / księgowy – żeby nie było tu rozróżnień. Także wychodząc od tego w dzisiejszym odcinku, żeby po prostu zacząć działać, żeby iść do przodu, żeby czasem przełamać wewnętrzne opory, żeby nie siedzieć takim zamkniętym w swoim idealnym świecie, że dopóki nie będzie wszystko poukładane, to ja nie startuję z miejsca, przechodząc płynnie do tego, że szukam biura rachunkowego, do nawiązania spółki, do nawiązania takiej stabilnej współpracy.  

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.