Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Nowy w delegowaniu zadań? Wszystko, co musisz wiedzieć!😱

Delegowanie zadań: jedni się boją, inni biorą to na klatę. Jesteś nowy w delegowaniu zadań? Oto wszystko, co musisz wiedzieć! 


Dzisiaj odcinek, na który czeka większość osób, z którymi współpracuję. Nieraz śmiali się z tego, dlaczego Marcin nie nagrał jeszcze odcinka o delegowaniu zadań. Po czym mówili: “Przecież Marcin musiałby to komuś innemu zdelegować i ktoś inny nagrałby to”. Czy, aby na pewno tak jest? Czy tak często deleguję zadania? 

Po nowe odcinki zapraszam na mój kanał na youtube: https://www.youtube.com/channel/UC4GY1dcfGGU6akFYhprBusg

Szybki fakt o moim delegowaniu zadań

Parę dni temu prowadziłem sesję Q&A razem z Karoliną dla społeczności Kamili Rowińskiej. Sesja Q&A była o budowaniu zespołu. Jedno z pytań, które padło to: “Marcin, czy ty miałeś problem z delegowaniem zadań?”

Odpowiedziałem bardzo krótko: “Nie. Nigdy nie miałem”. Po chwili pojawił się komentarz Gabrieli z mojego zespołu, która napisała: “Marcin jest mistrzem delegowania zadań” i tam uśmieszki oczywiście.

Następnego dnia przychodząc do pracy mówię: “Gabi, widziałem Twój komentarz”. Ona mówi: “Przepraszam, że tak późno. Musiałam przestać się śmiać z tego pytania. Przecież to jest zupełnie normalne i naturalne, że Ty po prostu tak delegujesz zadania. Ty wszystko zdelegujesz. Nawet nie wiesz o tym, że coś zdelegowałeś, już ktoś inny ma to zadanie”.

Najlepszy sposób na delegowanie zadań

Przechodząc na poważnie do delegowania zadań, zacznę od tego, że warto. Pod warunkiem, że masz dobry zespół. Wiem, że dużo przedsiębiorców, dużo osób ma problem z delegowaniem, ma problem z zatrudnieniem pierwszego pracownika. Czują się perfekcjonistami, czują się takimi osobami, które zrobią wszystko najlepiej. Jeżeli kogoś mają, to i tak to muszą ciągle doglądać, poprawiać, sprawdzać. To zajmuje im czas, a po prostu muszą komuś płacić.

Lepiej mieć 1% z pracy stu ludzi niż 100% z własnej pracy

Jest takie powiedzenie, taka maksyma. To jest bardzo popularne w marketingu sieciowym. Myślę, że te proporcje w tradycyjnym biznesie są zupełnie inne. Ważne jest to, że Ty nie możesz iść do przodu w momencie, kiedy komuś nie zdelegujesz zadania.

Myślę też, że to jest efekt Twojego zaufania do innych osób. Jeżeli Ty rzeczywiście ufasz drugiej osobie, swoim współpracownikom, pracownikowi to jesteś w stanie delegować te zadania. Myślę też, że jeżeli dobrze stworzysz cały proces rekrutacji, ogłoszenie, zakres obowiązków, zatrudnisz odpowiednią osobę z zarówno umiejętnościami twardymi, ale też z odpowiednią postawą – będziesz mógł zaufać takiej osobie. Z czasem zobaczysz, że to jest dla Ciebie zbawienie. Nie chodzi o to, że Ty z dnia na dzień będziesz musiał mniej pracować. Będziesz mógł robić rzeczy bardziej właściwe dla Ciebie.

Myślę, że jedną z pierwszych rzeczy, które polecam takiemu właśnie przedsiębiorcy, który ma kogoś zatrudnić: niekoniecznie musi zatrudniać takiego super profesjonalistę. Wystarczy zatrudnić po prostu kogoś, komu może zdelegować wszystkie, proste i łatwe zadania.

Takimi zadaniami może być wysyłka listów, skserowanie dokumetów, zamówienie posiłku. Tracisz na to pół godziny, a wszystkie te rzeczy są takie proste, że przecież potrafię zdelegować je asystentce. Ma mi potwierdzić wizytę u dentysty? Ok. Ma mi znaleźć jakieś lekarstwo, suplement? Ok, zlecę jej to.

Kiedyś usłyszałem o jakiejś książce. Wpisałem w wyszukiwarkę i myślę: “Kurde! Tu nie ma, Tu nie ma. Dobra, nie będę tego dłużej szukał. Niech mi po prostu ktoś tego poszuka”. Podaję tytuł książki, autora, o czym jest i mówię: “Weź sprawdź, czy gdziekolwiek jest”. Bywały takie sytuacje, że ktoś mówi: “Tak na pierwszy rzut oka nie ma”. Pytam: “A tak na drugi rzut oka?”. Ktoś później przychodzi i mówi: “Marcin, dwie godziny na to poszło, ale znalazłam. Jest”. 

Brawo Ty!

Gdybym miał to szukać, to prawdopodobnie nie poświęciłbym dwóch godzin. W tym czasie mogłem robić inne tematy, inne rzeczy. Ta osoba dla mnie to po prostu zrobiła i znalazła.

Jest masę takich obowiązków, które wykonujecie. Mówiłem o tym w odcinku o tym, czy zapłaciłbyś sobie za rzeczy, które robisz. Polecam do niego ponownie zajrzeć: https://www.youtube.com/watch?v=ujDIQUfuapc

Myślę, że delegowanie zadań jest bardzo mocno oparte właśnie o zaufanie do drugiej osoby. O wiarę, że ta osoba zrobi to dobrze. Nauczyłem się zatrudniać ludzi lepszych od siebie i to niekoniecznie lepszych przedsiębiorców. Lepszych ludzi w danej dziedzinie. Jestem tym pewnego rodzaju spoiwem, który swoimi kompetencjami trzyma cały team w ryzach. Bardzo często mam wokół siebie ludzi, którzy są po prostu dużo lepszymi ekspertami. Zobaczcie moją stronę internetową, nic tam nie zrobiłem. Miałem świetnych ludzi wokół siebie, którzy to zrobili. Sam też nie jestem prawnikiem, ale mam w kancelarii osoby, które są ekspertami i w tej dziedzinie. Notabene, jeżeli potrzebujesz pomocy lub porady prawnej to polecam: https://emediatorlegal.pl/

Znowu, jeżeli popatrzycie na moją porównywarkę finansową też tam nie widzicie wielu mechanizmów dlatego, że tam bardzo dużo rzeczy dzieje się online. Dzieje się na różnych mechanizmach IT. Nie jestem programistą, nie potrafię kodować ani nic z tych rzeczy. Jednak to wszystko tam wspaniale funkcjonuje i zatrudniam dużo lepszych ludzi od siebie. To im deleguję te zadania. Dla nich to jest super sprawa dlatego, że oni mają świetne miejsce pracy. W każdym razie myślę, że to jest taka sytuacja win-win.

Plusy i minusy

Musisz nauczyć się delegować. Nie rozwiniesz swojej firmy, kiedy nie będziesz w stanie delegować. Po pierwsze masz ograniczony czas i kiedy Ty skupiasz się na “pierdołach” to konkurencja może Cię prześcignąć. To jest normalne i naturalne, bo po prostu konkurencja zacznie delegować i zatrudniać lepszych ludzi od siebie w różnych dziedzinach. Delegowanie jest dobre, przyjemne, fajne, jak już się nauczysz dobrze to robić. Jest to niezbędne do tego, żebyś mógł dalej się rozwijać.

Biznesplan na pracownika? 

Niesamowicie fajne dla przedsiębiorcy jest to, kiedy pracownicy sami mówią mi: “Marcin, popatrz, ja robię takie zadania. Gdyby te zadania można było komuś zdelegować, to jesteśmy w stanie kogoś na to miejsce zatrudnić. Zyskałbym / zyskałabym cztery godziny dziennie na wykonywanie rzeczy, do których naprawdę mnie zatrudniłeś, od których jestem naprawdę ekspertem. Dzisiaj wygląda to tak, że dla tej osoby, którą mielibyśmy zatrudnić byłoby to pracy na cztery do sześciu godzin. Gdybym mogła wykonywać jeszcze cztery godziny rzeczy dla naszych klientów, to tej pracy też byłoby więcej”. Automatycznie dzięki temu, że kogoś takiego zatrudniamy, to będę mógł zrobić dwa razy takie obroty. 

Moi pracownicy widzieli, jak działam i teraz sami się tego uczą. Sami widzą, że można dalej te zadania delegować i przychodzą do mnie mówiąc: “Marcin, przydałaby się taka pomoc”. Odpowiadam: “Podpisuję się pod tym. To jest super rozwiązanie, to jest logiczne”. To nie wygląda tak, że moi pracownicy przychodzą i mówią: “Kurde, przydałby się ktoś do pomocy”. Koniec tematu. Tylko jasno jest to określone , jak oni to sobie zaplanowali.

Nie chciałbym, żeby mi ktoś tutaj za miesiąc napisał: “Ty, stary, zobaczyłem twój filmik. Zatrudniłem kogoś i to była jedna wielka wtopa”. Musiałbym zadać pytanie: “Dobra. Jak sobie zaplanowałeś tą rekrutację? Co Ty robiłeś w zamian? Jaką otrzymałeś wtedy korzyść z tego? Czy ta osoba miała na siebie zarobić, czy miała ciebie odciążyć? Co Ty w tym czasie co robiłeś? Zacząłeś oglądać Netflixa? Pojechałeś sobie do domu? Rzeczywiście obsługiwałeś klientów i robiłeś to, w czym jesteś najlepszy? Bo musisz dobrze to sobie zaplanować i musisz mieć w sobie bardzo dużo samodyscypliny, żeby rzeczywiście traktować to jak biznesplan”.

Co zrobić, aby delegować zadania?

Chcę Wam powiedzieć, że jeżeli chcecie się rozwijać, jeżeli chcecie rozwijać swoje firmy, musicie nauczyć się delegować zadania. Delegowanie zadań to klucz do Twojego sukcesu!

O takich rzeczach i wielu innych rzeczach mówię też na szkoleniu “Rozwiń swoją firmę”. To jest jedna z takich rzeczy, które będą tam poruszane na pewno dużo szerzej. Na pewno będziemy sobie też rozmawiali o tym, jak to w praktyce wszystko robić.

Chcesz rozwinąć swoją firmę? Zapraszam na szkolenie o tym samym tytule:
➡ stacjonarnie: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-rozwin-swoja-firme-wybierztermin/
➡ online: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-online-rozwin-swoja-firme-online/
➡ nagranie ze szkolenia: https://marcinkokoszka.com/produkt/nagranie-ze-szkolenia-online-rozwin-swoja-firme/


Zapraszam Cię także na doradztwo ze mną, chętnie przekażę Ci całą swoją wiedzę: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/

Możesz skorzystać także mojego autorskiego 12 tygodniowego Programu Rozwoju Twojej Firmy: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/


Delegowanie zadań. Zamów książki i się przekonaj, co jeszcze mogę Cię jeszcze nauczyć w tym temacie:
1. M. Kokoszka, K. Rowińska „Coaching wart milion” https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-coaching-wart-milion/
2. M. Kokoszka „Rozwiń Swoją Firmę! Wskazówki Seryjnego Przedsiębiorcy: https://marcinkokoszka.com/produkt/ksiazka-rozwin-swoja-firme-wskazowki-seryjnego-przedsiebiorcy/

Zapraszam!

Zostaw komentarz