Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Kilka powodów, dlaczego założyłem konto na TikTok!

TikTok. Dlaczego założyłem tam konto? Czym w ogóle jest?


TikTok – mobilna aplikacja internetowa, której główna funkcjonalność polega na możliwości wysyłania bardzo krótkich materiałów wideo, w założeniu treścią zbliżonych do teledysków muzycznych.

TikTok jest to jedna z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych na świecie należąca do Chińczyków. Głównie w Stanach Zjednoczonych. Platforma, na której głównie są krótkie filmiki. Są różnego rodzaju challenge, gdzie jakiś konkretny fragment muzyki, czy na przykład z kabaretów jest podkładane pod to, co robią ludzie. Wychodzi to śmiesznie, fajnie, sportowo. Głównie to rozrywka i zabawa.

Możesz zobaczyć moje konto na TikTok: https://www.tiktok.com/@marcinkokoszkacom

Czy TikTok jest dla Ciebie odpowiedni?

Kiedy mówię o tym moim znajomym, głównie znajomym przedsiębiorcom, mówią: (Uwaga! To będzie cytat): “Co Ty Stary?! Nie masz gdzie dup oglądać?”. Ten sam tekst, który usłyszałem kilka lat temu, kiedy mówiłem, że założyłem Instagrama.

Wiecie czym jest Instagram? Zakładam, że większość ludzi wie, ponieważ jest dużo bardziej popularny. Wiele osób chce go wykorzystać biznesowo. Teraz jest popularny i mamy dowody na to, że Instagram generuje sprzedaż. Jeżeli masz wielu followersów na Instagramie, możesz mieć wysoką sprzedaż. Możesz dostawać pieniądze za udostępnianie różnego rodzaju treści.

Wiecie czym jest Facebook? Pewnie, że wiecie czym jest! Jest jeszcze bardziej popularny. Jak powstał Facebook? Był platformą społecznościową dla studentów. Teraz osoby, które zakładają konto na TikTok, często już Facebooka nie zakładają. Jak to mówią: “Facebook jest dla starych ludzi”. Za każdym razem dokładnie samo się to kręci. Kiedy wchodzi jakaś platforma, zaznajomione z nią głównie są młodsze osoby, bo jest to bardziej rozrywkowe. Instagram dokładnie tak samo zaczynał. To była rozrywka i teraz tak samo funkcjonuje TikTok.

Jaką przewagę ma TikTok nad Instagramem? 

Dlaczego uważam, że tym bardziej należałoby się zainteresować tą platformą? Przede wszystkim należy do bardzo dużej firmy, która jest w Chinach i konkuruje z Facebookiem. Myślę, że już nawet mówiłem o tym na kanale – Instagram należy do Facebooka, to jest informacja powszechna. Jeżeli Instagram i Facebook działają razem, nawzajem się promują i wykorzystują swoje potencjały. WhatsApp też w ten sam sposób funkcjonuje i każda kolejna firma, która się wybija, jest kupowana przez Amazona albo Apple. Albo przez Facebooka czy Microsoft – przez te firmy są wykupywane kolejne, które mogłyby którejś z tych platform zaszkodzić. Nawet jak zaczniesz się tam wybijać, to w końcu ta firma zostanie kupiona i albo zostanie, albo będzie wchłonięta. Już nie będą aż tak mocno  ją rozwijać. Byłaby ona zagrożeniem dla tej głównej, najważniejszej platformy. TikTok będzie tą najważniejszą platformą dla innej potęgi, dla innego kraju i dla innej firmy, która też jest potężna.

Na dzień dzisiejszy, jeżeli chodzi o wyniki biznesowe, prawdopodobnie nie zwróci się to za miesiąc czy kilka miesięcy. Kiedy wszyscy będą chcieli być na TikToku, bo już będą dowody na to, że to działa, bo  ktoś już na tym zarobił. Ktoś już tam jest influencerem. Ktoś tam już ma zasięgi, a Ty dopiero będziesz zaczynał / zaczynała.

Żenujące błędy, na których możesz się uczyć!

Mogę powiedzieć, że założyłem sobie konto chyba jakieś pół roku temu. Na początku prawie nic tam nie robiłem. Nawet żadnej treści tam nie robię takiej właśnie pod TikTok. Z punktu widzenia marketingowego jest to błędem. Zawsze powinieneś dostosować treść do grupy odbiorców, do platformy na której działasz.

Wrzuciłem tam kilka zajawek, które widzieliście chociażby na Facebooku. Jak na TikTok, bardzo sztywno. Zero podłożonej muzyki, jakichś śmiesznych rzeczy czy tańca. Wrzuciłem kawałek filmiku, na którym stoję tak, jak teraz i mówię: “Hej, zapraszam Was na mój kanał na YouTube. Dzisiaj nagrałem to i tamto”. Po kilku takich wyrzuconych materiałach, mam ponad 1300 obserwatorów. Na YouTube, gdzie już jest masę ludzi, którzy działają profesjonalnie, działają długo dopiero po 140 materiałach, po ponad roku działania, miałem 2200 subskrybentów. Na TikTok mam 1300 obserwujących po wrzuceniu kilku zajawek, całkiem przypadkowo, bez żadnej promocji. Widać, że jest tam potencjał.

Jakie mam teraz obserwacje? Jak rozmawiam z tymi osobami, to bardzo dużo już wie czym jest TikTok. Druga rzecz jest taka, że dużo osób ma tam konto, tylko nie tworzy treści. Jeżeli ci ludzie mają tam swoje konto, to znaczy, że moja grupa docelowa i bardzo często Wasza grupa docelowa już tam jest. Możecie tworzyć tam dla nich konkretne treści, bo oni już sprawdzają. Tylko jeszcze tam nie działają. Tak samo jak ja tam zacząłem działać i usłyszałem takie, a nie inne komentarze. Tak po prostu ludzie się ich obawiają.

“… bo to TikTok”

Ludzie tam nie działają dlatego, że nie ma aż takich dowodów biznesowych na to, że to działa. Jeżeli chcecie zacząć działać na TikTok w momencie, kiedy te dowody się pojawią, to znaczy, że ktoś już tam zrobił biznes. To znaczy, że ktoś musiał być pierwszy. Teraz zawsze będziecie naśladowcami. Zawsze będziecie ruszać później niż oni i zawsze będziecie mieli trudniej. Oni już będą mieli zebraną jakąś społeczność. X-KOM ma tam założony swój profil, który bardzo fajnie się rozwija. To, co się tam dzieje! Teraz każdy kolejny sklep z komputerami, jak będzie tam zaczynał, to będzie mówił: “O! Prawie tak jak kto? X-KOM”. No właśnie.

Fajnie, żeby ludzie za jakiś czas porównywali Waszą konkurencję do Was. W momencie, kiedy ta platforma się rozwinie, kiedy będzie jeszcze więcej osób, to będzie efekt kuli śnieżnej. Kiedy będzie dochodziło coraz więcej nowych osób, to będą dołączały do profili, które już będą większe. Mimo tego, że na początku one mogą nie być aż takie duże w porównaniu do Instagrama, Facebooka. Być może te możliwości jeszcze nie są aż takie duże, czy to możliwości reklamowe. To warto już zacząć dlatego, że w momencie, kiedy będą pojawiały się te możliwości, to Wy w tym stawie już będziecie dużą rybą. Mimo, że to na razie jest staw. Nie morze, nie ocean. Ale jeżeli to się rozrośnie, to adekwatnie Wy będziecie dużo większą marką na tej społeczności i nowe osoby będą dołączały do Waszego konta.

Wszystko, co Cię mogę nauczyć


Zapraszam Cię także na doradztwo ze mną, chętnie przekażę Ci całą swoją wiedzę: https://marcinkokoszka.com/produkt/doradztwo-biznesowe/

Przygotować dla Ciebie indywidualną strategię marketingowo-sprzedażową?
Zapraszam: https://marcinkokoszka.com/produkt/strategia-ms/

Zapraszam Cię również na moje autorskie szkolenia “Marketing w Małej Firmie” i “Marketing w Małej Firmie PRO”. Cała oferta tutaj: https://marcinkokoszka.com/sklep-szkolenia/

Chcesz rozwinąć swoją firmę? Zapraszam na szkolenie o tym samym tytule:
➡ stacjonarnie: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-rozwin-swoja-firme-wybierztermin/
➡ online: https://marcinkokoszka.com/produkt/szkolenie-online-rozwin-swoja-firme-online/
➡ nagranie ze szkolenia: https://marcinkokoszka.com/produkt/nagranie-ze-szkolenia-online-rozwin-swoja-firme/ 

Jeśli chcesz mnie o coś zapytać – zostaw komentarz!

Zostaw komentarz