Dlaczego założyłem konto na TikToku?

Dlaczego założyłem kanał na TikToku i czym jest TikTok?


TikTok jest to jedna z najszybciej rozwijających się platform społecznościowych na świecie należąca do Chińczyków. Chińska platforma społecznościowa, która na całym świecie bardzo szybko się rozwija. Teraz głównie w Stanach Zjednoczonych. Europa goni, na której głównie są krótkie filmiki, w których to pod wideo, w którym ludzie nagrywają podkłada się dźwięk z profesjonalnej muzyki. Albo są różnego rodzaju challenge, gdzie jakiś konkretny fragment muzyki, czy na przykład z kabaretów jest podkładane pod to, co robią ludzie. Wychodzi to śmiesznie, fajnie, sportowo. Różnie to wychodzi, ale głównie jest to rozrywka i zabawa.

Teraz kiedy mówię o tym moim znajomym, m.in. znajomym przedsiębiorcom, że założyłem kanał na TikToku, to mówią: (to będzie cytat) “Co ty, stary, nie masz gdzie dup oglądać?” – To jest ten sam tekst, który słyszałem ileś lat temu, kiedy mówiłem, że założyłem Instagrama.

Wiecie czym jest Instagram? Zakładam, że większość ludzi wie dlatego, że jest dużo bardziej popularny. Wiele osób chce go wykorzystać biznesowo. Teraz, kiedy jest już popularny, kiedy już mamy dowody na to, że Instagram generuje sprzedaż. Że jeżeli masz wielu followersów na Instagramie, możesz mieć wysoką sprzedaż, mogą chcieć Cię zapraszać. Możesz dostawać pieniądze za udostępnianie różnego rodzaju treści.

Wiecie czym jest Facebook? Pewnie, że wiecie czym jest dlatego, że jest jeszcze bardziej popularny. Ale jak powstał Facebook? Był platformą społecznościową dla studentów. Więc dawno temu, kiedy Facebook powstawał a osoby, które teraz zakładają konto na TikToku, często już Facebooka nie zakładają, bo jak to mówią: Facebook jest dla starych ludzi. To wtedy, kiedy jakiś przedsiębiorca założył konto na Facebooku, powiedzieli mu: co ty, stary, nie masz gdzie dup oglądać? Za każdym razem dokładnie samo się to kręci. Kiedy wchodzi jakaś platforma, na niej są młodsze osoby, jest to bardziej rozrywkowe. Instagram dokładnie tak samo zaczynał. To była rozrywka i teraz tak samo funkcjonuje TikTok.

Jaką ma przewagę Tik Tok np. nad Instagramem? Dlaczego uważam, że tym bardziej należałoby się zainteresować tą platformą? Przede wszystkim należy do bardzo dużej instytucji firmy, która jest w Chinach, konkuruje z Facebookiem, z pozostałymi dużymi platformami i która prawdopodobnie nie jest do sprzedania. Myślę, że już nawet mówiłem o tym na kanale – Instagram należy do Facebooka, to jest informacja powszechna. Jeżeli Instagram i Facebook działają razem, nawzajem się promują i wykorzystują swoje potencjały. WhatsApp też w ten sam sposób funkcjonuje i każda kolejna firma, która się wybija, jest kupowana przez Amazona albo Apple. Chociaż tutaj troszeczkę mniej. Albo przez Facebooka czy Microsoft – przez te firmy są wykupywane kolejne firmy, które mogłyby którejś z tych platform zaszkodzić. Więc nawet jak zaczniesz się tam wybijać, to w końcu ta firma zostanie kupiona i albo zostanie, albo będzie wchłonięta, ale już nie będą aż tak mocno cisnęli, żeby ją rozwijać, bo ona nie byłaby zagrożeniem dla tej głównej, najważniejszej platformy. TikTok będzie tą najważniejszą platformą dla innej potęgi, dla innego kraju i dla innej firmy, która też jest potężna.

Myślę, że na dzień dzisiejszy, jeżeli chodzi o wyniki biznesowe, prawdopodobnie nie zwróci się to za miesiąc czy kilka miesięcy. Ale w momencie, kiedy wszyscy będą chcieli być na TikToku, bo już będą dowody na to, że to działa, to znaczy, że ktoś już na tym zarobił, ktoś już tam jest influencerem, ktoś tam już ma zasięgi, a Ty dopiero będziesz zaczynał / zaczynała.

Mogę powiedzieć, że założyłem sobie tam konto chyba jakieś pół roku temu. Na początku prawie nic tam nie robiłem. Nie dedykuję, nawet żadnej treści tam nie robię takiej właśnie pod TikToka, co jest z punktu widzenia marketingowego błędem. Dlatego, że zawsze powinieneś dostosować treść do grupy odbiorców, do platformy na której działasz.

Wrzuciłem tam kilka zajawek, które widzieliście chociażby na Facebooku. Czyli jak na TikTok, bardzo sztywno, tak, jak się nie robi na TikToku. Zero podłożonej muzyki, jakichś śmiesznych rzeczy czy tańca. Wrzuciłem kawałek filmiku, na którym stoję tak, jak teraz i mówię: hej, zapraszam Was na mój kanał na YouTube. Dzisiaj nagrałem to i tamto. – Po kilku takich wyrzuconych materiałach, mam ponad 1300 obserwatorów. Tutaj na YouTube, gdzie już, oczywiście, jest masę ludzi i masę ludzi, którzy działają profesjonalnie, działają długo po chyba 140 materiałach, po ponad roku działania, miałem 2200 subskrybentów. Tam mam 1300 po wrzuceniu kilku zajawek, całkiem przypadkowo, bez żadnej promocji, bez czegokolwiek dodatkowego. Więc widać, że jest tam potencjał.

Jakie mam teraz obserwacje? Bo jak rozmawiam z tymi osobami, to bardzo dużo osób już wie czym jest TikTok. Druga rzecz jest taka, że dużo osób ma tam konto, tylko nie tworzy treści, bo to TikTok. Ale jeżeli ci ludzie mają tam swoje konto, to znaczy, że moja grupa docelowa i bardzo często Wasza grupa docelowa już tam jest. Więc możecie tworzyć tam dla nich konkretne treści, bo oni już patrzą, sprawdzają, tylko jeszcze tam nie działają, bo to TikTok. Tak samo jak ja tam zacząłem działać i usłyszałem takie, a nie inne komentarze, tak po prostu ludzie się ich obawiają.

Ludzie też tam nie działają dlatego, że jeszcze nie ma aż takich dowodów biznesowych na to, że to działa. Tylko, żeby te dowody biznesowe były, jeżeli chcecie zacząć działać na TikToku w momencie, kiedy te dowody się pojawią, to znaczy, że ktoś już tam zrobił biznes. To znaczy, że ktoś musiał być pierwszy. Teraz zawsze będziecie naśladowcami. Zawsze będziecie ruszać później niż oni i zawsze będziecie mieli trudniej, bo oni już będą mieli zebraną jakąś społeczność. Wiem, że np. X-KOM ma tam założony swój profil, który bardzo fajnie się rozwija. To, co się tam dzieje… Teraz każdy kolejny sklep z komputerami, jak będzie tam zaczynał, to będzie mówił: O! Prawie tak jak kto? – No właśnie.

Fajnie, żeby ludzie za jakiś czas porównywali Waszą konkurencję do Was, a nie Was i mówili, że jesteście prawie jak ktoś, kto był tam pierwszy, ktoś, kto już ma dużo większe zasięgi, bo Wy czekacie, a tamte firmy zaczną działać i już będą fajnie funkcjonować, już będą miały jakieś zasięgi. W momencie, kiedy ta platforma się rozwinie, kiedy będzie jeszcze więcej osób, to będzie efekt kuli śnieżnej. W momencie, kiedy będzie dochodziło coraz więcej nowych osób, to będą dołączały do profili, które już będą większe. Mimo tego, że na początku one mogą nie być aż takie duże w porównaniu do Instagrama, do Facebooka. Być może te możliwości jeszcze nie są aż takie duże, czy to możliwości reklamowe, czy w ogóle formaty, które można tam wrzucać, czy nie ma tam grup i tego typu rzeczy. To warto już zacząć dlatego, że w momencie, kiedy będą pojawiały się te możliwości, to Wy w tym stawie już będziecie dużą rybą. Mimo, że to na razie jest staw. Nie morze, nie ocean. Ale jeżeli to się rozrośnie, to adekwatnie Wy będziecie dużo większą marką na tej społeczności i nowe osoby będą dołączały do Waszego konta.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *