Marcin Kokoszka Go BIG or Go HOME

Dlaczego firmy upadają? Poznaj moją listę powodów, dlaczego tak się dzieje!

Upadek firmy to nie jest łatwy temat. Skoro już teraz wiesz, dlaczego firmy upadają, to co zrobisz z tą wiedzą? Czy możesz się uchronić przed upadkiem swojej firmy? Co możesz zmienić?

W jednej ze swoich firm wykorzystaliśmy taką szansę. W pewnym momencie w Polsce weszły niekorzystne dla nas ustawy. Skoro w Polsce weszły niekorzystne ustawy, to dlaczego nie zacząć działać międzynarodowo? Chcesz się dowiedzieć, jak skończyła się ta historia?

Dlaczego firmy upadają? Poznaj moje pięć powodów, dlaczego tak się dzieje!

Witaj! Jestem seryjnym przedsiębiorcą, dzielę się swoją wiedzą z zakresu budowania biznesu, marketingu, sprzedaży, budowania zespołu i wielu innych dziedzin w związku z budowaniem biznesu, rozwojem osobistym.

SUBSKRYBUJ: http://bit.ly/SubMarcinKokoszka

Wolisz odsłuchać materiał? Nic straconego! Możesz to zrobić tutaj:

Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak to jest, że firmy upadają, są zamykane, ogłaszają upadłość, restrukturyzację. Są to firmy, które zazwyczaj utraciły płynność finansową. Powodów może być wiele – zmienił się rynek, weszła nowa ustawa, odszedł ktoś z firmy, brak kompetencji. Można wymieniać i wymieniać. Ale od początku tak naprawdę to był zły model biznesowy z technicznego punktu widzenia.

Dlaczego firmy upadają przez przedsiębiorców, które je prowadzą?

Powyżej postawiłem dość kontrowersyjną tezę, ale dokładnie tak właśnie myślę. Myślę, że biznesy upadają właśnie ze względu na to że nie mają odpowiedniej wiedzy, jakie mają możliwości, co mogą zrobić. Po pierwsze, jak się dostosowywać do rynku, jak zadbać o marketing, jak zmienić rynek. Kolejno, jeżeli ma problem z płynnością finansową, to powinien zadbać o restrukturyzację.

Jedna z moich spółek eMediator.pl (https://emediator.pl/strona-glowna-2/) przeprowadziła już procedury ponad tysiąc restrukturyzacji w imieniu swoich klientów, zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Możecie zajrzeć na stronę eMediator.pl, żeby sprawdzić czym są restrukturyzacje, ale w skrócie powiem Wam że to mediacje, rozmowy właśnie z kontrahentem, aby rozłożyć zaległe płatności na raty lub nawet część tych płatności umorzyć.

Znam wielu przedsiębiorców, którzy mówią:

Gdybyśmy zaczynali od zera, mielibyśmy świetny biznes! Gdybyśmy mieli punkt finansowy zero, mielibyśmy dobry biznes. No, ale zabijają nas stopy procentowe, odsetki, kredyty. Gdyby tego nie było to na pewno mielibyśmy płynność finansową.

Oczywiście, zobowiązania należy płacić. Warto też zainteresować się, czy jest możliwość umorzenia lub zmiany warunków. A co w przypadku kiedy firma chce się rozwijać, ale ma problemy finansowe? Co z tym zrobić? Pierwsze na co patrzę podczas doradztwa, konsultacji to są zobowiązania i koszt obsługi tego właśnie zobowiązania. Może się nagle okazać, że sam koszt obsługi takiego zobowiązania to koszt rzędu 3.000 zł miesięcznie. W momencie, kiedy wszystkie ceny rosną ten koszt również może wzrosnąć do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, co powoduje że rentowność biznesu bardzo mocno spadnie.

Trzeba patrzeć, jakie mamy alternatywy. Nie zawsze trzeba od razu brać kredyty, może to być linia kredytowa lub inna forma finansowania. Może należy zmienić rynek, na którym się działa, zmniejszyć zakres działania. Nie trzeba od razu ogłaszać upadłość, można zmniejszyć zespół, można brać zlecenia tylko od najbardziej rentownych klientów, mieć mniejsze koszty.

Groził mi upadek firmy? Moja historia

Sam borykałem się z takimi problemami. W spółce, która była porównywarką finansową, kiedy w Polsce wyszły niekorzystne dla nas ustawy, spowodowały że firmom pożyczkowym nie opłacało się pozyskiwać klientów i jeszcze dodatkowo płacić za to pozyskiwanie klientów. Nasza porównywarka finansowa utrzymywała się głównie z tego. Wtedy podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu działania w zakresie płatnych porównywarek finansowych i o wejściu na rynki międzynarodowe.

Fakt, mogliśmy ogłosić upadek firmy. Nie było chęci do działania, nie było wiedzy o możliwościach, jakie w tej chwili mieliśmy, nie wiedzieliśmy że można zmienić model biznesowy, że przecież można wejść w inne rynki.

Obecnie natomiast działamy na ponad 30 rynkach międzynarodowych i wchodzimy w kolejne. Cały czas się rozwijamy, na jednych idzie nam dobrze, w innych gorzej. Ta sytuacja spowodowała, że obecnie idzie nam jeszcze lepiej niż było to wcześniej. Firma od tego momentu rozwinęła się kilkukrotnie. W momencie, kiedy tak naprawdę nie było wiadomo czy firma przetrwa.

Myślę, że każdy przedsiębiorca w swoim życiu biznesowym i każda firma ma takie momenty, w których zastanawia się, czy jest sens dalej to ciągnąć. Być może nawet nie widzi już żadnych szans i rozwiązań. Natomiast zawsze znajdą się takie osoby, które to już przeszły. Są biznesy, które już przez to przeszły, na których możesz się wzorować. Można się dostosować, można wyciągnąć lekcje z tych doświadczeń, zmienić kierunek działania. Można zadbać o swoje zobowiązania, popracować nad nimi i iść dalej do przodu.

Powtórzę raz jeszcze: firmy upadają, ponieważ jej właściciele nie znają wszystkich możliwości, jakie chcą lub nie chcą wykorzystać.

Dlaczego winni są właściciele?

Właściciele po prostu najzwyczajniej w świecie są tą całą sytuacją zmęczeni. Często uważają, że trudno, to już koniec, należy się z tym pogodzić. Tak nie musi być!

Wierzę w to, że są szanse, są możliwości, tylko trzeba chcieć je poznać. Trzeba podjąć decyzję, zrobić pierwszy krok! Musisz się zastanowić, czy chcesz szukać rozwiązań, czy chcesz się uczyć!

Myślę, że wszyscy moi czytelnicy, słuchacze są właśnie takimi osobami. Nie jest to pusty komplement! Tak właśnie myślę! Jesteście tutaj, aby coś zmienić, czegoś się nauczyć, szukacie rozwiązań, nie poddajecie się! Jest tak, czy nie?

Dajcie proszę znać w komentarzu, czy tak jest? Nie obiecuję Wam, że wszystko od teraz pójdzie dobrze, ale przecież możemy wspólnie poszukać rozwiązań.

Marcin.

__________________________________________

Szukasz pomocy?

Te i inne kwestie poruszam w moim autorskim 12 tygodniowy Programie Rozwoju Twojej Firmy. Zobacz agendę szkolenia tutaj: https://marcinkokoszka.com/produkt/12-tygodniowy-program-rozwoju-twojej-firmy-pakiet-podstawowy/

Potrzebujesz motywacji do działania? Zapraszam Cię do mojej grupy mastermindowej: https://marcinkokoszka.com/sklep-mastermind/

Potrzebujesz indywidualnego podejścia? Sprawdź moją ofertę doradztwa biznesowego: https://marcinkokoszka.com/sklep-doradztwo/

Zapraszam!

Zostaw komentarz